14.07.2022, 17:44 | czytano: 9108

Minister Ziobro w Nowym Targu: "Przyjeżdżam wspierać Edwarda Siarkę, który toczy bardzo poważny bój, o którym nie wszyscy wiedzą"

zdj. Marcin Szkodziński
Jedni mówią o zamachu Komisji Europejskiej na polskie lasy, drudzy twierdzą, że Unia Europejska chce zapobiec wylesianiu i chronić drzewostan. Minister w resorcie ochrony środowiska Edward Siarka mówi wręcz o "szaleństwie narzuconych norm", które oznaczają utratę miejsc pracy kilkuset tysięcy osób. związanych z budownictwem drewnianym czy meblarstwem. Nie wspominając już o znacznym wzroście cen za drewno jako źródło ciepła.
- Zawsze z wielką serdecznością i otwartym sercem jestem na pięknym Podhalu, bo przede wszystkim wspaniali ludzie tu mieszkają i tereny zawsze urzekają i porywają wyobraźnię - zaczął kurtuazyjnie Zbigniew Ziobro swoje spotkanie z dziennikarzami w nowotarskim Ratuszu. I dodał: - Ale dzisiaj przyjeżdżam wspierać Edwarda Siarkę, wiceministra ochrony środowiska, odpowiedzialnego m. in. za lasy państwowe, który toczy bardzo poważny bój, o którym nie wszyscy wiedzą. Chodzi o strategiczne dla Polski sprawy. UE chce narzucić nam rozwiązania, które de facto oznaczają likwidację polskiego przemysłu drzewnego, polskiego budownictwa drewnianego - z którego jak wiemy słynie Podhale, likwidację też produkcji i przemysłu meblarskiego. To są realne zagrożenia wynikające z ideologicznych pomysłów KE - mówił lider Solidarnej Polski.
Chodzi o najnowsze zalecenia KE odnośnie zwiększenia pochłaniania emisji CO2 przez polskie lasy. - To oznacza praktyczne wstrzymanie wycinki drzew w Polsce i ogromne straty Lasów Państwowych - przestrzegał dziś Edward Siarka. Bo drzewa mają teraz służyć przede wszystkim pochłanianiu dwutlenku węgla.

- Dużo się teraz mówi o emisji i samochodach elektrycznych, ale rozgrywa się bardzo ważny dla Polski element dyskusji Europejskiego Zielonego Ładu, czyli kwestia pochłaniania dwutlenku węgla. Nagle Komisja Europejska z dnia na dzień próbuje nam w sposób nieracjonalny zwiększyć cele związane z pochłanianiem CO2. Francuzom zmniejsza o 30 procent, a nam zwiększa o 30 procent. Abyśmy mogli sprostać tym celom musielibyśmy bardzo poważnie ograniczyć funkcje gospodarcze lasu, czyli pozyskiwanie drewna i biomasy i to w sytuacji, gdy jej bardzo potrzebujemy na rynku energetycznym. Biomasa jest jednym z głównych źródeł ciepła. Dane z końca czerwca br. z bazy emisyjności budynków wykazują, iż 1/3 pieców w Polsce to piece gazowe, 1/3 - węglowe, a w 1/3 wykorzystywana jest biomasa jako źródło ciepła. To pokazuje skalę potrzeb - dodał minister Siarka.

Minister Ziobro mówił: "KE doprowadziła do sytuacji, gdy Polska stojąc węglem, którego zasoby mogą nam wystarczyć na 200 lat - musi dziś eksportować węgiel z Kolumbii, Wenezueli, czy innych egzotycznych regionów świata". - Stoimy w perspektywie zagrożenia braku węgla na zimę. UE forsowała politykę blokującą polski przemysł węglowy, podejmowała działania zmuszające rząd do likwidacji kopalń, do braku inwestycji pozwalających ekologicznie węgiel wydobywać. Teraz brakuje węgla i Polska musi go kupować i wielokrotnie przepłacać, bo w swoim czasie KE narzuciła nam takie normy, że polskie kopalnie były likwidowane, a nie budowane. A teraz KE chce podobną operację przeprowadzić, jeśli chodzi o polskie lasy. Edward Siarka walczy o polskie interesy, o lasy, o tanie drewno dla polskiego przemysłu, o miejsca pracy w przemyśle meblarskim, budownictwie drewnianym. A jak można rozwijać ten przemysł, skoro nie można korzystać z wycinki lasów, które są do tego przeznaczone? Komisja Europejska tak chce, a to jest sprzeczne z polskimi interesami. KE chce nam narzucić rewolucję w gospodarce leśnej w sytuacji, gdy Polska słynie z pięknych lasów, mądrze zarządzanych - z korzyścią dla przyrody, ludzi i przemysłu - przekonywał Ziobro.

- KE chce te normy obciążyć karami za każdą tonę niepochłoniętego dwutlenku węgla w wysokości 370 euro kary. Rocznie daje to 15 mld zł kary. To podwójny budżet Lasów Państwowych. Skala szaleństwa z tymi normami bardzo mocno odbije się na rynku. To utrata 400 tysięcy miejsc pracy. Co chcę podkreślić - ministrowie nie poruszają tego tematu. Ten temat został przyjęty " w pakiecie" i nie poświęcono mu w trakcie rozmów więcej uwagi - dodał Siarka.

Obecne normy obowiązujące Polskę w kontekście pochłanialność CO2 to 26 mln ton. Komisja Europejska wskazuje na - 38 mln ton. - Musielibyśmy w sposób radykalny ograniczyć pozyskanie surowca drzewnego. Oznaczałoby to też degradację lasów, bo drzewostany objęte ochroną bierną, czyli że w ogóle nie będziemy mogli ingerować w las - doprowadza do zniszczeń - mówił wiceminister ochrony środowiska.
Brak drewna to - jak podkreślali politycy - bankructwo firm, które opierają na nim swoją działalność. I chociaż w zaleceniach KE mowa jest o lasach państwowych, to sytuacja dotknąć ma także właścicieli lasów prywatnych. Jak mówią - próba narzucenia ludziom jak mogą korzystać ze swojej własności oznaczałaby wypłatę odszkodowań, "a na to KE nie jest gotowa, ale to się może skończyć rabunkową gospodarka w lasach prywatnych".

Po spotkaniu z dziennikarzami politycy Solidarnej Polski udali się na otwarte spotkanie z mieszkańcami.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
yamakay16.07.2022, 11:45
wiele wskazuje na to ze Nasze spoleczenstwo dalej wybierze tych smiesznych panow Podhale stoi pisowcami i klerem
m16.07.2022, 11:03
Już niedługo pis odejdzie do lamusa :D
zpodhalanskiej15.07.2022, 15:31
Elektorwnia w niedzicy jest od wielu lat austriacka i prad z niej plynie do Austrii juz w 2000r w szkole na przyrodzie o tym mowil nam nauczyciel
jancio15.07.2022, 15:26
Wystarczy spojrzeć kto zasiada we władzach lasów państwowych, ziobro obsadził tam swoich a teraz trzęsie portkami że mu unia wycinkę ograniczy i kasy ze sprzedaży drewna będzie mniej. Ceny surowca zabijają rodzime firmy, rząd nie zdecydował się na ograniczenie eksportu drewna jak to zrobiono w wielu krajach żeby ograniczyć wzrost cen. Liczy się tylko napychanie kieszeni wśród swoich, nic więcej. Pozdrawiam wszystkich naiwniaków którzy na tych oszustów głosują.
zainteresowany15.07.2022, 11:43
Jurek a mnie ciekawi ile MW produkuje elektrownia wodna w Niedzicy o tym jakoś nikt nic nie mówi żaden poseł z tego terenu żaden senator czy radny wójt cicho w tym temacie! Jak budowali zaporę się naobiecywali naobiecywali tani prąd itd. A teraz obiecują tani chrust! Co prawda jest koło zapory 26 ha wikliny ale czy można wycinać? Tyle zostało po Rządowych obietnicach...... 26 ha. zakrzaczonego terenu! No czy to nie ciekawa sytuacja?????
mareczek15.07.2022, 11:33
Skoro trzeba iść z Unią na taką wojnę, to dlaczego na ministra od lasów powołuje się człowieka, który o tej tematyce nie ma bladego pojęcia? Wystarczy legitymację odpowiedniej partii? Ten gość nie odróżnia jodły od świerka.
Jurek15.07.2022, 10:46
Kilka danych dla czytelników.
Obecnie prawie 80 procent produkowanej we Francji energii elektrycznej pochodzi ze znajdujących się tam elektrowni jądrowych. Stawia to Francję na pierwszym miejscu na świecie jeśli chodzi o udział energii jądrowej w ogólnej produkcji elektryczności.
Elektrownie wodne jest to jeden z wyższych wskaźników w Unii Europejskiej. Moc zainstalowana w 399 francuskich zaporach hydraulicznych wynosiła 25 GW (25,000 MW) w 2012 roku. Oprócz licznych elektrowni wodnych śródlądowych we Francji wykorzystuje się również pływy morskie, do tego jeszcze OZE prawie 18%
A w Polsce???
Skąd pochodzi energia elektryczna w Polsce?
Podstawowe surowce energetyczne wykorzystywane w Polsce to węgiel kamienny i węgiel brunatny oraz ropa naftowa i gaz ziemny.
Więc mamy odpowiedź jeżeli chodzi o unijne normy
Panowie powinni się troszkę douczyć, mamy przecież prócz TVP1, TVP2 i TRWAM całą potęgę internetu !!!!!!!!!!!!
Lasu nie trzeba mnie uczyć14.07.2022, 22:26
Jaki sens ma wspieranie p. Siarki na Podhalu? Przecież całe zło i głupota związane z traktowaniem lasów są w Warszawie i Brukseli. Obawiam się, że lasy trzeba bronić przed ministrem Siarką. Jaki cel miała ogłoszona przez niego akcja wykupu lasów prywatnych? Nie chciał aby prywatni właściciele mieli większą swobodę w gospodarowaniu swoją własnością? Czyli wylazło szydło z worka. Dlaczego "knot prawny" zwany nowelizacją ustawy o lasach z 2016 roku został uchwalony z pominięciem konsultacji z prywatnymi właścicielami? Wtedy nie uważaliście, że trzeba pojawić się na Podhalu? Dzisiaj trudno jest sąsiadowi sprzedać nawet grunt przeznaczony do zalesienia, a co dopiero las, z obawy, że wpieprzy się nadleśnictwo w transakcję i co najważniejsze nie można się z niej wycofać. Takie uchwaliliście "prawo". Kwota ustalona z sąsiadem za grunt zostanie zakwestionowana a nadleśnictwo zrobi własną wycenę i trzeba mu sprzedać. Tak jest czy się mylę? To jest wasze prawo i sprawiedliwość kupiecka. Te rozwiązania "prawne" doprowadziły do spadku zalesień. Zalesień które są coraz droższe a przy takiej gospodarce łowieckiej jaka jest obecnie, wręcz ekonomicznie ryzykowne. Są rejony gdzie całość zalesień musi być ogradzana, ogrodzeniem solidnym na kilkanaście lat, a to poważne koszty. W przeciwnym racie całość nasadzeń jest zniszczona już w pierwszym roku. Za takie zniszczenia odszkodowania nie są wypłacane, takie uchwaliliście prawo. Co i przed kim chcecie bronić? Przed Unią? Nie wiem jak Wy, ale ja byłem przeciwny przystąpieniu do tego "klubu niepełnosprawnych umysłowo", więc nie mam sobie nic do zarzucenia. Dzisiaj rzeczywistość w lesie wygląda tak, że wycina się drzewa zdrowe i sprzedaje także na opał. To drewno jest świeże, mokre, przez parę miesięcy nie chce się palić. W lesie jest wiele drzew które uschły stojąc, lub wiatrołomów, ich nie wolno ruszyć, bo tam ma siedzieć robak który później przeniesie się na inne drzewa. Tak każe Unia. Oj, zabraknie nam tlenu, zabraknie, nie z powodu wycinania drzew, ale z powodu jego zaniechania tych które należy w odpowiednim momencie usunąć.
Znowu udajecie, że coś robicie.
zpodhalanskiej14.07.2022, 21:57
Edward tocz bój o CHRUST+ ciężko pracuje ten nasz Edziu a żeby żyło sie lepiej
Gulasz Juliusz Zeżarł14.07.2022, 20:10
Podobno wyjatkowej jakości chrust rozdawali jako kielbasę wyborczą w trakcie spotkania
Anna14.07.2022, 20:05
No naprawdę jak takich dwóch fachowców zacznie mieszać to jak myślicie drodzy czytelnicy co dobrego z tego wyniknie?
Czy Nowy Targ udźwignie 2 smieciarnie?14.07.2022, 19:37
A ja myślałem że będą zapobiegać budowie drugiej smieciarni w pięknym Nowym Targu wczoraj po obejrzeniu materiału z kablówki płakać mi się chciało bo jestem.mieszkancem bloków gdzie już czujemy często różne zapaszki i teraz wiem dlaczego.....smutne to
jaga214.07.2022, 19:37
Lasy wyglądają tak że nie ma drzew tylko gałęzie .Prywatne czy Państwowe są demolowane .Wlasciciele nawet swoim nie umieją zarządzać
Filip bez konopii14.07.2022, 18:16
A ja myślałem , że minister doradzi nam jak założyć fundację- słupa i czerpać (roztrwaniać) kasę z Funduszu Sprawiedliwości
apokalipsa człowiecza14.07.2022, 18:05
im Więcej drzew będziemy niszczyć i przyrodę - efekty już są.... będziemy dusić się i kapać jak muchy z braku tlenu(O2)
uczeń14.07.2022, 18:01
Genialny rząd, polskimi lasami zajmuje się P.Siarka z wykształcenia historyk wykonujący, zawód nauczyciela w szkole podstawowej w Podsarniu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl