29.07.2022, 08:20 | czytano: 4021

Dwa źródła dofinansowań do wymiany pieców. Daczego niektórzy wolą mniejsze dotacje?

arch. Podhale24
NOWY TARG. Od początku roku, w ramach budżetowego, miejskiego programu dofinansowań podpisane zostały 54 umowy z mieszkańcami na łączną kwotę 270 tys. zł. Wykonywane są także wymiany na podstawie 16 umów podpisanych i niezrealizowanych w ubiegłym roku. W budżecie zaplanowano na ten cel kwotę 350 tysięcy na 70 inwestycji.
By zaplanowanych w budżecie pieniędzy na ten cel nie zabrakło - zwiększono pule miejskich pieniędzy o kolejne 100 tysięcy zł.
- Zachęcam mieszkańców do korzystania z prowadzonych przez nasz samorząd programów dotacyjnych do wymiany źródeł ogrzewania. Pragnę przypomnieć, że zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla Małopolski do końca bieżącego roku konieczna jest wymiana kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, czyli nie posiadają co najmniej 3 klasy sprawności). Szczegółowe informacje dotyczące założeń obowiązujących uchwał antysmogowych dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta lub referacie ochrony środowiska - przypomina Grzegorz Watycha.

Na podstawie umowy z grudnia 2021 r. zawartej z Zarządem Województwa Małopolskiego trwa także realizacja programu dofinansowań do wymiany kotłów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

- Z programu budżetowego (miejskiego - przyp. red.) można otrzymać 5 tysięcy zł dotacji, z unijnego - może ta dotacja wynieść nawet 14 tysięcy. Widzimy, że niektóry wolą ubiegać się o ten program z mniejszym dofinansowaniem, czyli z budżetu miasta, niż o ten program unijny, bo w wyniku audytu który zawsze jest zlecany przez Urząd Marszałkowski może się okazać, że żeby dostać to większe dofinansowanie - trzeba też zainwestować w termomodernizację budynku. Ale i na to jest rada, bo w ramach podpisanego porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w nowotarskim Urzędzie Miasta prowadzony jest punkt informacyjno-promocyjny Programu Rządowego "Czyste Powietrze". Pracownik Referatu przekazuje mieszkańcom szczegółowe informacje na temat programu oraz wspomaga mieszkańców przy wypełnianiu wniosków o dotację - dodaje burmistrz.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
stan31.07.2022, 09:56
To jest program dla biedoty, musisz usunąć wszelkie inne źródła, np. trzon kuchenny, kominek, no i musisz nie mieć dochodów, bo w innym przypadku nic nie dostaniesz.
kopciuszek30.07.2022, 16:48
Czyste Powietrze? Nie dziękuję, nie dajcie się na to nabrać. Masa papierologi, zwrot kasy trwa rok a po tym roku jeszcze się Kraków upomina o dodatkowe papiery. Szkoda zachodu.

Swoją drogą obsługa tego Czystego Powietrza w urzędzie miasta to kpina i ściema.
Zuzula29.07.2022, 10:06
Wcześniej artykuły o przesuwaniu terminów na wymianę pieców.. Teraz zaś namawianie o wymianę w ramach dotacji... Przecież to znaczy że ktoś tu ma problem z określeniem swojej pozycji!!! Napewno nie zwykli ludzie, tylko Ci na stołkach!!!! To wszystko w Polsce jest chore....
Osiol29.07.2022, 09:24
W ramach solidarności i ograniczenia zużycia gazu o 15 procent należy nie podłączać nowych odbiorców gazu ba ten szkodliwy gaz obciąć 15procentom opozycji politycznej i już przepisy unijne wykonane

Stare kopciuchy zamienić na nowe kopciuchy
Przecież stare kopciuchy samoistnie się przepalą więc utrzymanie urzędników tym się zajmujących przekracza wartość dotacji udzielonych
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl