29.07.2022, 10:42 | czytano: 4156

Do Krakowa przyjechał specjalny pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Wczoraj wieczorem specjalny pociąg z rannymi żołnierzami ukraińskimi dotarł do dworca Kraków Główny. Stamtąd karetki przewiozły ich do kilku małopolskich szpitali, gdzie zostaną otoczeni dalszą opieką medyczną.
- Pokazaliśmy, jak w praktyce działa przygotowany przez polski rząd program odbierania rannych żołnierzy z Ukrainy. To kolejny wyraz naszej solidarności z Ukrainą. W działania na krakowskim dworcu PKP zaangażowanych było szereg podmiotów i służb. Ze względu na stan zdrowia rannych oraz ich bezpieczeństwo akcja musiała przebiegać w sposób maksymalnie sprawny i szybki. Małopolskie służby po raz kolejny przeprowadziły bardzo złożone działania, wymagające ścisłej współpracy i koordynacji – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Do Krakowa przywiezionych zostało 15 rannych żołnierzy z Ukrainy. Specjalnie wyposażony pociąg do Krakowa przyjechał z Przemyśla, gdzie ranni byli przewożeni z Ukrainy karetkami. Z Krakowa pociąg pojedzie do Katowic, gdzie trafią pozostali pacjenci. Najczęściej są to osoby, które poważniejsze operacje przechodziły po stronie ukraińskiej, w Polsce leczenie będzie kontynuowane lub będzie prowadzona rehabilitacja. Ich urazy – typowe dla skutków wybuchów i ostrzałów – wymagają dalszych interwencji medycznych, w tym np. rekonstrukcji, zabiegów chirurgicznych, ortopedycznych czy okulistycznych – dodał wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.


Ranni zostali przewiezieni 14 karetkami do 9 małopolskich szpitali, w tym 5 krakowskich, gdzie otrzymają niezbędne świadczenia. Ich bliskim, którym z nimi przyjechali, również zapewniono schronienie.

Samorządowcy zapewniają, że wsparcie i zaangażowanie szpitali w zakresie leczenia rannych z Ukrainy będzie kontynuowane.


W zabezpieczenie akcji przyjęcia rannych żołnierzy i przekazania do zespołów ratownictwa medycznego uczestniczyło 18 funkcjonariuszy Policji, 20 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 12 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 12 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

MUW w Krakowie, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Góral01.08.2022, 12:03
Niech wracaja z kad przyszli. Pija burdy robia kawal chlopow za darmo chca wszystko.za przeczkole nie płacą za nic darmo zjady
Smok30.07.2022, 19:22
Wszystko tak jak mówiłem, najpierw ukrainki do polskich domów, a później tylko czekać jak szasze dojadą z jakimiś tam "urazami" żeby tu już zostać a później, już taki wyszkolony w boju będzie czekał na mundur jankeski i rozkaz bić polaków. Tak będzie.
Wyrocznia30.07.2022, 09:24
Rajski odpowiesz kiedyś za blokowanie słów prawdy, cenzorze od siedmiu boleści.
dziki łoś29.07.2022, 22:13
@mądry i skromny
15-tu może i nie,ale kilka milionów ukraińskich przesiedleńców jest w stanie to zrobić i to już jest powód do strachu.
dociekliwy29.07.2022, 21:49
A mają ubezpieczenie? Bo mój tata jak wylądował w szpitalu na udar to chcieli wysępić 15 tys zł za leczenie. Na szczęcie ubezpieczyciel dosłał dokumenty na czas.
mądry i skromny29.07.2022, 19:35
No- 15 rannych Ukraińców może rozwalić naszą służbę zdrowia- strach się bać.
Osiol29.07.2022, 19:06
A swoją drogą jakbyście się pospieszyli i dołączyli do ponadnormatywnych.... To by w skali kraju pojawiły się pożądane tanie pustostany dla przesiedlencow


Jaga rozpatrz od 2014r to co się dzieje kto szkolił na mazurach i kto sprzęt teraz wysyła... Pomyśl co będzie jak bajden odejdzie a trump wycofa sprzęt z U (Irak Afganistan teraz syria) a my z U i obłędem w oczach na placu boju zostaniemy(jak Kurdowie w Iraku) he he he he he
mieszkaniec29.07.2022, 18:18
@Jaga
Bez urazy ale Twój komentarz jest oparty na wszechobecnej propagandzie i świadczy tylko i wyłącznie o tym, iż nie masz najmniejszego pojęcia jak wygląda sytuacja na Ukrainie, zarzucasz innym znieczulicę, a gdzie Twoje współczucie dla mordowanych codziennie przez reżim kijowski cywilach w Donbasie. Sięgnij do innych źródeł informacji niż nasze łże media np. Twitter, Telegram tam są relacje również zachodnich dziennikarzy o prawdziwym obliczu konfliktu, może wtedy nie będziesz pisała głupot o obronie naszej ojczyzny przez Ukraińców.
Obserwator29.07.2022, 18:13
Polacy ,tu w Nowym Targu, traktowani są jak obywatele drugiej kategorii, czy jest to prawda? niech wypowiedzą się ci co ich z SOR, po pilnym skierowaniu od lekarza, z wodą w płucach, problemami z sercem i dusznościami, odsyłają do domu i dopiero po awanturze rodziny, przyjmują z łaską po to by za chwilę podłączyć do kroplówki bo stan ciężki. to właśnie polityka władz, lekarzy nowotarskiego szpitala. Może się mylę?
Wyrocznia29.07.2022, 16:01
Znowu za nasze pieniądze będą leczyć tych bandytów ukraińskich.
dziki łoś29.07.2022, 15:49
@Jaga
Ukraina jest po części twoją ojczyzną? Bo moją nie - nie potrzebujemy,żeby za Polskę walczyli,umierali Ukraińcy ani inne nacje.
"... jeszcze masowo na ulicach nikt nie umiera".Kobieto,potrzebujesz skorzystać z tej służby bardziej niż ci ranni Ukraińcy.To co piszesz i jak myślisz jest dowodem na to,że psychiatria w Polsce leży z powodu niedofinansowania.
Osiol29.07.2022, 14:33
Spokojnie U pochłonęli dopiero 50mld w leczeniu pracujcie płaćcie podatki żeby....
Osiol29.07.2022, 14:33
Spokojnie U pochłonęli dopiero 50mld w leczeniu pracujcie płaćcie podatki żeby....
Sceptyk29.07.2022, 14:30
No zobaczymy jak będzie na jesień zimę jak dla polaczków będą pozamykane szpitale co nas obchodzą jacyś Ukraińcy żadnej litości nad nimi nie powinno być niech tam się tłuką tutaj jest Polska i Polacy powinni być na 1 miejscu a nie jakaś przyjezdna /.../ tak samo już wchodzą do tyłka Czechom co nas obchodzą nich pożary ich cyrk ich małpy Czechy kazały zamknąć kopalnie Turów to wtedy był lament dostali od uni kary które trza spłacać a teraz gaszą nim pożary czy Szwecja Hiszpania Niemcy Holandia i inne pozadne kraje się wpiepszaja tylko polska już pierwsza a potem dostanie pierwsza po d.... i nie ma co żałować polaczków są głupi to niech sobie potem myślą cukier powinien być po 18 chleb 30 benzyna 40 węgiel 8000 i będzie spokój za mieszkania nie płacić jak teraz po 300czynszu co to jest tylko powinno być po 700,inne kraje ukrów jak poprzyjmiwali to siedzą w zamkniętych obozach i żadnych przywileji a jak się uspokoi to deportacja a tutaj zaraz będzie nich z 10 milionów jeszcze niech za tymi Ukrainkami poorzyjezdzaja nich chłopy to ilu nich tu będzie będziecie pod aneksa Ukrainy głosować na partie brauna i pogonić tych przyjezdnych gości
Jaga29.07.2022, 12:53
@ Stachu! Można narzekać na naszą służbę zdrowia ,ale jeszcze masowo na ulicach nikt nie umiera. Bywają różne incydenty ale to są zaniedbania ludzi,którzy albo wpadli w rutynę albo są zarażeni znieczulicą podobną twojej, bywają też po prostu przemęczeni.Taki komentarz w stosunku do ludzi ,którzy walczyli w obronie swojej a po części i naszej Ojczyzny świadczy źle o tobie, świadczy o rozdętym egoiźmie.
do Stachu29.07.2022, 12:20
Stachu ale TY wiesz ze oni walczą minn za to żebyś mógł w spokoju pisać tak durne komentarze?
Joanna29.07.2022, 12:01
@Stachu do rządzących napisz może Cię w końcu usłyszą i nie "zdechniesz"...ufff akie to żałosne co piszesz!
ja29.07.2022, 11:46
Stachu jesteś gn.dą!
Stachu29.07.2022, 11:09
A ty, Polaku, możesz sobie zdychać
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl