03.08.2022, 08:43 | czytano: 2907

Dyskusja nad uchwałą antysmogową: samorządy z Podhala chcą wydłużenia terminu, PO krytykuje PiS za cofanie polityki ochrony powietrza

Jacek Krupa, Tadeusz Arkit, Łukasz Sęk i Grzegorz Małodobry. Fot. Biuro Zarządu Regionu PO RP w Małopolsce
Kolejne samorządy, ostatnio Powiat Nowotarski, apelują do władz Małopolski o zmianę zapisów uchwały antysmogowej i wydłużenie terminu obowiązkowej wymiany bezklasowych pieców węglowych. Władze Małopolski szykują zmiany, a Platforma Obywatelska przestrzega, że zgoda na palenie złej jakości opałem w Małopolsce, to przyznanie się do porażki.
Przypomnijmy, iż Powiat Nowotarski, a wcześniej m.in. Szaflary, Łapsze Niżne i Rabka-Zdrój, podjęły rezolucje ws. wydłużenia terminu obowiązkowej wymiany bezklasowych pieców węglowych nawet o trzy lata. Według obecnych zapisów trzeba to zrobić do końca tego roku. Główne powody to rosnące ceny opału i surowców oraz niestabilna sytuacja na świecie.
Sejmik Województwa Małopolskiego nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, ale ma zająć się tym tematem jeszcze w sierpniu. Zarząd Województwa Małopolskiego zapowiedział "dostosowanie przepisów do aktualnej sytuacji społecznej i ekonomicznej mieszkańców Małopolski".

Pod siedzibą Zarządu Województwa Małopolskiego przy ulicy Basztowej na Skwerze Andrzeja Wajdy odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej w tej sprawie.

Były marszałek Jacek Krupa poinformował o zamierzeniach obecnego Zarządu Województwa Małopolskiego z PiS, który w trakcie wakacji chce konsultować wycofanie się z uchwał antysmogowych dla Małopolski. Poinformował, że zgoda na palenie złej jakości opałem w Małopolsce, to przyznanie się do porażki przez Zarząd Województwa. Klub Koalicji Obywatelskiej będzie wnosił o zdjęcie projekty uchwały wyrażającej zgodę na dalsze palenie złej jakości opałem z porządku obrad sierpniowej sesji. Radni Koalicji Obywatelskiej są stanowczo przeciwko tej uchwale.

Poinformował również jak wyglądało przyjmowanie poprzedniej uchwały z roku 2016 roku. Wtedy prowadzone były szerokie konsultacje z mieszkańcami. Na koniec wspomniał, że zarówno samorządy jak i obywatele opowiadają się za obecnie istniejąca uchwałą i stają przeciwko dalszej zgodzie na palenie węglem.

Radny Tadeusz Arkit przedstawił szczegóły dotychczasowego wycofywania się rakiem przez PiS w Małopolsce z ochrony powietrza. Radny powiedział, że zarząd województwa odrzucił rezolucje i petycje wniesione przez radnych Koalicji Obywatelskiej. Radny stwierdził, że dopłaty do węgla otrzyma każdy, tylko powinien być próg dochodowy, aby nie powodować wzrostu inflacji. Jednocześnie zaapelował, że nie można ograniczać się wyłącznie do pomagania osobom, które korzystają z węgla, a pominąć mieszkańców małopolski wykorzystujących inne źródła energii.
Radny Łukasz Sęk zaapelował do Rządu o włączenie do dodatku energetycznego mieszkańców Małopolski i Krakowa, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania innym źródłem energii niż węgiel, wszak, wszyscy poniosą koszty wzrostu cen energii w sezonie grzewczym. Klub Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa przedstawi projekt rezolucji do Premiera w tej sprawie. Poinformował również, że będą namawiali mieszkańców Krakowa od udziału w konsultacjach dotyczących wycofania się przez PiS z uchwał antysmogowych.

Radny Grzegorz Małodobry zwrócił uwagę na wchodzącą w życie 28 lipca ustawę o limicie 996,60 za tonę węgla, pytał gdzie za tyle można węgiel kupić, o ile wgl. gdzieś obecnie jest? Przecież to niepoważne, ustawa została podpisana przez prezydenta. Wyliczył, że nawet osoby, które otrzymają te 3000 zł będą miały starty w budżecie domowym, nie mówiąc już o tym, że to kolejne miliardy dzielące Polaków. Dodatku nie dostaną również samorządy i Małopolscy przedsiębiorcy, którzy też za energię będą musieli zapłacić zdecydowanie więcej, a pracownicy samorządowi, czy pracownicy przedsiębiorstw prywatnych też słusznie oczekują podwyżek, gdyż inflacja zjada ich dochody. Radny poinformował również o kwocie ponad 70 miliardów, które Rząd otrzymał z handlu emisjami CO2, a nie przeznaczył ich na budowę niezależności energetycznej i czystych źródeł energii.

Źródło: Biuro Zarządu Regionu PO, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
z tąd04.08.2022, 20:13
Kuśnierze zacierają ręce(oj tam że najwięcej kopcą), znowu będą mieli zbyt.W kożuchach w zimie po domu w masce p.gaz. się będzie paradować.
rozdawnictwo plus szachrajstwo04.08.2022, 18:04
muratorplus.pl 2022-08-04

"Senat 4 sierpnia przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Oznacza to, że dodatek węglowy będzie rozszerzony o gospodarstwa, które ogrzewają się nie tylko węglem. Przepisy wrócą pod obrady Sejmu już 5 sierpnia.
Wsparcie otrzymają wszystkie gospodarstwa niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania, także te które opalają olejem opałowym, gazem, gazem LPG, energią elektryczną itp. "W ocenie senatorów objęcie wsparciem finansowym tylko jednej grupy gospodarstw domowych jest niesprawiedliwe, a przygotowane przez Senat zmiany mają zmotywować rząd do szybkich prac nad rozszerzeniem pomocy finansowej przed nadchodzącą jesienią i zimą na większość gospodarstw domowych" - poinformowało Centrum Informacyjne Senatu."
rozdawnictwo plus szachrajstwo04.08.2022, 18:01
gazetakrakowska.pl 3 sierpnia 2022, 12:35

"Zainteresowane dodatkiem węglowym jest duże. Mieszkańcom zależy na kwocie 3000 zł. Część przychodzi do urzędu i domaga się wypłaty. Inni robią zmiany w deklaracjach CEEB. Duża część mieszkańców najpierw deklarowała inne źródło ogrzewania niż węglowe, teraz robi korekty, że jednak ogrzewają węglem ? mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. - Moim zdaniem ta baza niedługo pokaże, że duża część domów w Polsce opalanych jest znowu węglem. Pokaże, że cofnęliśmy się w ostatnich latach, jeśli chodzi o poprawę powietrza, a nie posunęliśmy się do przodu.
Jak dodaje wójt, dziennie w urzędzie pojawia się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób, które robią korekty w deklaracjach. - Obecnie mamy 76 proc. deklaracji, a teraz duża część z nich jest poprawiana. Myślę, że na 2738 deklaracji już wprowadzonych do bazy, kilkaset już zostało poprawionych ? dodaje."
Kopciuch04.08.2022, 13:01
No to trzeba będzie zimą chodzić po wsi w masce przeciegazowej
taka prawda04.08.2022, 09:06
Co jest lepiej? zamarznąć na śmierć w zimę albo nabawić się ciężkiego przeziębienia czy umrzeć na płuca, co nie jest jeszcze do końca tak jednoznacznie udowodnione jak sugerują ekolodzy, grety itd..
Osiol03.08.2022, 09:57
Spójrzcie jak niemcy wykorzystują ostatnie 3-4 miesiące przed sezonem grzewczym
Wnerwiony03.08.2022, 09:47
Cała Platforma Obywatelska!!!.Radni zarabiają po kilka,a nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie,nic nie robią,tylko pieprzą głupoty!!!.Co ma powiedzieć emeryt,który dostaje 1300 PLN,mieszka w domu,musi kupić ok 5 ton węgla( po 3 tys.) do ogrzania domu?Musi wydać ok 30 tys. na nowy piec z wymianą,bo tak się PO podoba.
Element animalny03.08.2022, 09:24
Załóżmy klub frajerów, którzy wymienili piece na ekologiczne. Spłukaliśmy się z kasy na 5* ecodesingn, kupiliśmy opał. A potem pozwijmy zbiorowo tych u ż..a. Albo wdychajmy smród z kominów. "Jakoś to będzie"
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl