11.08.2022, 10:24 | czytano: 3321

Sabałowe Bajania. Ależ to wszystko piękne (zdjęcia)

Fot. Monika Para-Miśkowiec
->Wystawa twórczości ludowej w Bukowinie Tatrzańskiej zachwyca zwiedzających. Aż trudno oderwać wzrok.

->Na kiermasz sztuki ludowej przyjeżdżają twórcy z całej Polski. Przemierzają wiele kilometrów, aby zaprezentować swoją sztukę.

->Autentyczną, piękną, z dala od zalewającej nas „chińszczyzny”. Niektórych można podglądać przy pracy.
Nieodłącznym elementem Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej jest wystawa twórczości ludowej w świetlicy Domu Ludowego i kiermasz sztuki artystów ludowych – przy Bukowiańskim Centrum Kultury. Wszystko zgromadzone w jednym miejscu.
- Podczas Sabałowych Bajań mamy prace wielu artystów z różnych miejsc w jednym miejscu. To przekrój twórczości ludowej całej Polski – opowiada Zofia Polak, kustosz tegorocznej wystawy twórczości ludowej.

Nie trzeba się znać na sztuce ludowej, by być pod wrażeniem tego, co tam jest prezentowane. „Ależ to wszystko piękne”, „Aż trudno oderwać wzrok” - takie komentarze słyszy się od zwiedzających. Na wystawie prezentowane są prace wielu artystów, nie tylko z Podhala. Można tu zobaczyć między innymi gorsety, portki góralskie, cuhy, spinki, opaski, rzeźby, obrazy, meble, derki, dzwonki pasterskie i wiele innych.

Wystawa pokazuje, że tradycja rękodzieła ma się dobrze i nie ginie. Swoje prace prezentują także młodzi twórcy. I oni dają nadzieję na to, że pasja przetrwa.

mp
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wystraszona11.08.2022, 15:43
Brawo Bukowianie Brawo uczestnicy niech tradycja nigdy nie zagaśnie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl