17.08.2022, 15:30 | czytano: 8590

Mieszkaniec Zakopanego udał się na pokaz handlowy. Popełnił błąd...

Źródło: Policja Zakopane
W jednym z hoteli w Zakopanem odbył się pokaz handlowy. Zwykle są to pokazy pościeli, garnków lub urządzeń medycznych. Senior z Zakopanego najprawdopodobniej nie czytając dokładnie, co podpisuje zawarł umowę kredytową na ponad 12 tysięcy złotych.
Gdy zorientował się, że popełnił błąd organizatorzy pokazu nie chcieli rozwiązać z nim umowy na miejscu, lecz pouczyli go, że ma prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni. Tatrzańscy policjanci interweniowali na miejscu pokazu. Ustalono tożsamość organizatora oraz dane firmy, jednocześnie pouczając uczestników o możliwości dochodzenia swoich praw.
- Sposobów działania nieuczciwych przedsiębiorców jest wiele. Jednym z nich jest prowadzenie pokazów, na które zapraszane są głównie osoby starsze - wyjaśnia asp. szt. Roman Wieczorek z zakopiańskiej policji. - Nie dzieje się to przypadkiem - osoby starsze często mają problem z właściwą oceną oferowanych produktów. Równie często podpisują umowy, których nie czytają, zgadzają się na niejasne postanowienia umowne. I tak też się stało wczoraj

Pokazy handlowe przeprowadzane są według stałego schematu:
- zapraszane są osoby starsze, kuszone rzekomo darmowym prezentem,
- na pokazie osoba proszona jest o podpisanie „potwierdzenia odbioru prezentu”, którym jest faktycznie umowa sprzedaży towaru,
- w trakcie pokazu oferowane są produkty, których cena jest wielokrotnie wyższa od ceny rynkowej; zachwalane są rzekomo nadzwyczajne cechy produktu,
- po opuszczeniu pokazu do miejsca zamieszkania zaczynają przychodzić wezwania do zapłaty w związku z zawartą umową,
- po próbach kontaktu osoby są informowane przez przedsiębiorców, że nie mogą odstąpić od umowy.

TATRZAŃSKA POLICJA OSTRZEGA

Jeśli zamierzasz uczestniczyć w pokazie, pamiętaj, żeby dokładnie czytać dokumenty, które podpisujesz. Nie działaj pod wpływem impulsu, dokładnie zastanów się czy oferowany produkt jest Ci rzeczywiście potrzebny. Przed pokazem sprawdź ceny rynkowe oferowanych produktów. Idąc na pokaz zabierz ze sobą osobę najbliższą, która będzie mogła ocenić sytuację. Jeśli uczestniczyłeś już w tego typu pokazie skonsultuj się ze swoimi najbliższymi. Sprawdź również dokumenty, które podpisałeś w trakcie pokazu. Jeśli otrzymałeś już produkty, ustal, czy przysługuje ci jeszcze prawdo do odstąpienia od umowy. Sprawę możesz również zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
wilk01.09.2022, 17:28
I tacy weterani są też sterowani przy wyborach- zawiezieni specjalnym busem do lokalu, podprowadzeni do urny z odpowiednio zaznaczonym głosem.Tak będąc ebeebe decyduje o przyszłości innych. Za chwilkę da się zrobić ,,na wnuczka" Sorki , ale jego głos wyborczy powinien skończyć się kilka lat wcześniej.
wzorowy anon18.08.2022, 18:02
Dlaczego oszuści? Jak ktoś nie chce to nie kupuje. Z resztą chcącemu nie dzieje się krzywda, trzeba brać odpowiedzialność za swoje decyzje zakupowe.
Emeryt 3 RP18.08.2022, 09:52
Wpierw nachalnie wydzwaniają do domu. Jeżeli odpowiesz, że cie to nie interesuje to zaczyna się pyskówka, więc najlepiej rozłączyć sie. Do mnie jak dzwonią o fotowoltaikę to mówię, że już mam i chcę w tej cenie auto z napędem elektrycznym. Radzę mówić to samo.
Marucha17.08.2022, 21:55
Czemu oszuści nie są do tej pory aresztowani ? Na co idą nasze podatki ?
B17.08.2022, 18:50
Przecież to nie pierwszy przypadek z tymi ,,pokazami,, Czy tak trudno zabronić takim oszustom wykorzystywać ufność ludzi starszych? Ewidentnie państwo polskie na na to zezwala...tylko nie rozumiem dlaczego...
misiek z gór17.08.2022, 17:23
Witam ,moja żona kilka razy podpisała umowy na 5 do 6 tyś złotych i po przyjechaniu do domu ,obejrzałem towary ,nie dzwoniłem nigdzie ,tylko pojechałem z umową do rzecznika praw konsumenta w Nowym Targu ,i przedstawiłem żony wersję tej pani ,ona napisała pismo do tej firmy z umowy ,zakleiła list ,kazała wysłać poleconym na adres firmy ,i kazała wszystko zapakować do pudła i też wysłać , po paru dniach był zwrot pieniędzy tzn raty wpłaconej przez żonę z przeprosinami ,pozdrawiam.
Osiol17.08.2022, 17:06
Młodzi zdrowi wykształceni też poruszają się po kolcach działalności gospodarczej a interpretacja przepisów jest różna i inna niż to co się czyta czy też można wezwać policję i zaskarżyć twórców prawa (np polski wał)o próbę celowego wprowadzenia w błąd i niekorzystne zarządzanie i działanie na szkodę.... Tu nie seniora tylko przedsiębiorcy czy policja przyjmie zgłoszenie????
pomyśl zanim coś chlapniesz17.08.2022, 16:26
Czy ro obywatele mają możliwość i moc by takich oszustów eliminować z z życia publicznego? Takich co żerują na kieszeni starszych , często mało kumatych w ich wieku ludzi/ czy to nie państwo jest zobowiązane chronić obywateli , bez względu na wiek , sprawność , eliminować z urzędu tkich bezwzględnych urzędów? To jest chyba rola państwa,któremu się płaci podatki , które ma instrumenty , aparat i służby przymusu itp? że jest to tekturowe państwo , to już inna sprawa, a miało być już za Kaczyńskiego takie fajne , takie cacane. Za Tuska /.../ było papierowe a teraz za Kaczyńskiego jest z dykty.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl