19.08.2022, 20:40 | czytano: 4495

Samorządowcy z Małopolski są za zmianą zapisów uchwały antysmogowej

zdj. UMWM
KRAKÓW. Podczas spotkania z prezydium zarządu Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski omawiano stanowisko zarządu w sprawie uchwały antysmogowej i trwających - do przyszłej środy - konsultacji społecznych w tym zakresie. Samorządowcy zrzeszeni w Forum są zgodni: termin wprowadzenia ograniczeń w użytkowaniu kotłów pozaklasowych powinien być przesunięty o rok.
Z marszałkiem Witoldem Kozłowskim, wicemarszałkiem Józefem Gawronem spotkali się: prezes Forum Małgorzata Małuch, wiceprezes Paweł Sala - burmistrz Miasta i Gminy Maków Podhalański oraz Marek Jamborski - wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca i Jakub Jamróz - wójt gminy Łapsze Niżne.
- Głos samorządowców, który jest także głosem mieszkańców jest dla nas bardzo ważny. Wsłuchujemy się w ich opinię. Dziś zarząd Stowarzyszenia poinformował nas, że mają zbieżne stanowisko z uchwałą zarządu. Podnoszą, że konieczna jest zmiana, co wynika z troski o mieszkańców. Każdy z nas chce żyć w czystym powietrzu i do tego dążymy - mówił po spotkaniu marszałek Witold Kozłowski.


Najważniejsze zmiany w uchwale:

- od 1 stycznia 2024 roku nie będzie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno. Można je wymienić m.in.: na kocioł gazowy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu;

- od 1 stycznia 2024 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%;
Opinie i uwagi do projektu można przesyłać do 24 sierpnia br. w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska, ul. Królewska 57, 30-045 Kraków oraz za pomocą formularza internetowego, dostępnego na stronie internetowej, gdzie znajduje się także projekt uchwały.

UMWM, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ekos22.08.2022, 08:58
Koszty:
-pompa ciepła- 50- 60 tys. zł
- instalacja fotowoltaiczna zasilająca pompę ciepła (PV)-50 tys. zł. Energia z PV od marca do wrzesnia-października. Potem płacimy za prąd z sieci prawie przez 5 miesięcy!.
.........................
Czy na takie rozwiązania stać ludzi, których dochód roczny wynosi około 30-36 tys. złotych.
Yt21.08.2022, 18:09
Mamy już dość SMOGU!!!
Holesz21.08.2022, 18:00
@asan
Wg twoich wyliczeń 100 metrowy dom 40 kw na metr wychodzi 4000 Kw. Aktualnie w tym roku przy taryfie 12gW wychodzi mi 50 gr za kw czyli 100 metrów za 2 tys złotych . To drogo ? Jasne jak pójdzie prąd do góry będzie drożej ale ile Brdzie kosztowało inne paliwo. Zgadzam się ze u nas już dawno ciepło systemowe której podstawa to geotermia powinna rządzić .
asan21.08.2022, 09:30
Kiedy samorząd nowotarski wybierze i przedstawi mieszakańcom wokół miasta czym maja ogrzewać:
- rozprowadzenie ciepła systemowego z centralnej kotłowni,
- rozprowadzenie gazociągu
- rozprowadzenie ciepła geotermalnego.
.......................
Pompy ciepła to utopia na Podhalu, przy prognozowanym wzroście cen za energię elektryczną.
Cytuję za ekspertami z Niemiec :"Typowe zużycie energii przez pompę ciepła w nowoczesnym domu jednorodzinnym wynosi od 27 do 42 kWh na m kw., w zależności od zachowania użytkownika ? tak opisuje to producent pomp ciepła Bosch. Jednak starsze domy potrzebują więcej, a przy większych metrażach mogą powstać koszty rzędu 3 tys. euro rocznie."
płacz i płać21.08.2022, 08:35
Taki jest system. Ja zaczynałem z olejem opałowym 73 gr/litrze. Potem już było tylko gorzej i cenowo i to że należy mieć konto na PUESC. Wpierw Cie wypuszczają bo się opłaca a potem podatki i akcyze. To nie to co za PRL, sami widzicie jak było i jak jest geotermią.
Kloss21.08.2022, 08:05
Ćmienie ludzi owijanie, pokazać jak to się starają o ludzi, kolejna ściema.
Jole20.08.2022, 23:52
To teraz trzeba będzie zwrócić dotacje na wymianę źródła ciepła. Cel niezrealizowany kasa do zwrotu. I .. ci co nie potrzebują już węgla dalej są robieni w bamboko. Garaz pomyślcie jak by ludzie nie powymieniamy piecu to trzeba by było 2x więcej węgla , którego nie ma. Cena to chyba 6 tys by była . Ale co zamiast pomajstrować nad obniżeniem sankcji to chcą ludzi którzy zainwestowali z kasy ograbić .
Górnik20.08.2022, 22:43
Do Orawiec. No to przecież dokładnie to napisałem co ty. Jeśli miałbym zapłacić za ogrzewanie porównywalnie do ciebie to jednak wybieram gaz. Wygoda to raz a dwa to zaoszczędzony czas. Gdybym miał kupić metrowki drewna,sam je pociąć, poscypać i znieść do kotłowni to następna dniówka albo dwie. Jeśli masz swój las to jeszcze się to jakoś kalkuluje ale jak nie masz i musisz kupić drewno to dupa blada. Do tego dochodzi brak węgla żeby go kupić a po normalnej cenie to już w ogóle. Sumując jeśli mam płacić drogo za ogrzewanie to jednak wolę drogo i wygodnie niż tylko drogo jak to ma miałem paląc węglem. A co do wymiany pieców to chodzi mi tylko o to dlaczego dofinansowanie na zakup węgla dostają tylko palący w piecach a ci opalający wszystkim innym którzy do tego wydali pieniądze na wymianę źrodła nie dostają nic. Przecież każdy opał poszedł cana w górę. Pozdrawiam
kim oni są?20.08.2022, 20:57
Nasmrodzili to niech kombinują, w tym są dobrzy.
Orawiec20.08.2022, 15:56
Do Górnik: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia! Oceniasz sytuację z własnej perspektywy, wygodnej i komfortowej i podajesz jakiej jednostkowe przypadki ludzi, którzy mają wszystko gdzieś. Ja zaś Ci powiem z własnego doświadczenia, że ludzie nie wymieniali pieców ponieważ niektórych nie było na to stać, a niektórzy bali sieczym będą ogrzewać, ja zaś z czystej premedytacji, gdyż widziałem jaki to jest wał i co ma za zadanie. Co do ogrzewania drewnem... Zapraszam w takim razie spróbować jak ono wygląda, jak sie ogrzewa miękkim drzewem w orawskim klimacie, ile czasu, pracy i pieniędzy kosztuje przygotowanie tego rodzaju paliwa na zimę, ile byłoby go potrzebne i ile godzin dziennie trzeba spędzić przy piecu. Myślę że perspektywa regulacji kurkiem gazowym bądź sterownikiem temp. jest o wiele przyjemniejsza, nieprawdaż?
Górnik20.08.2022, 15:19
Do Orawiec. Namawiali ludzi na wymianę pieców to niech teraz ponoszą tego konsekwencje. Z drugiej strony żeby palić w piecu na węgiel to pasuje mieć węgiel. Coś mi się wydaje że śmieciami od góry nie napalisz. Nie wszyscy mają lasy po ojcach jak wy na Orawie. Jak tylko gazu nie braknie to nie powinienem zapłacić za ogrzewanie więcej niż jak bym węglem ogrzewał,a wygoda jaka! Chodzi mi tylko o to żeby wszyscy byli traktowani jednakowo, a wychodzi na to że ten kto zainwestował swoje pieniądze dostanie bardziej po d... niż ten co wszystko ma w d....
Orawiec20.08.2022, 12:49
do Górnik: To syfienie to tylko pic na wodę fotomontarz. Jakby komuś chodziło o ekologię, to wystarczą filtry kominowe i edukacja w kwestii np. palenia od góry w kopciuchach, a środowisko byłoby czystsze niż w przypadku kotłów V klasy, na które daliście się nabrać, biorąc na nie rzekome dotacje. Te tylko na Was uzależniły od rodzaju stosowanego paliwa i nabiły i będa stale nabijać kieszenie tym, którym daliście się zrobić jak małe dzieci, chcąc wygody, postępu i "ekologii", o której Wam tyle naopowiadali. pozdrawiam
Osmiorniczki20.08.2022, 12:29
Jeżeli byli w pracy i pobierali za to wynagrodzenie to dlaczego na stole jest kowa i ciasteczka
Samorządowcy, to chyba żart i kpina !!!20.08.2022, 10:17
Na JEDEN ROK ?!?!?!
Górnik20.08.2022, 09:48
A co z tymi którzy już wymienili piece,się pytam!!! Ci którzy syfią najwięcej, mają najwięcej z tego korzyści. Patrz dopłaty do węgla i inne bzdury obiecane przez złodziei i nieudaczników aby tylko głosy się zgadzały .
Orawiec20.08.2022, 08:09
Fajne spotkanko, pierdu pierdu, tylko zastanówcie się barany czy za rok sytuacja sie aż te tak drastycznie zmieni? Czy ludzie którym nie zbudowaliscie gazociągów będą wiedzieć co będzie dostępne, stosunkowo ekonomiczne i na jakie źródło ogrzewania przejść?pomyślnie trochę. Trzeba przesunąć termin o min 3-5 ok at
z tąd19.08.2022, 22:00
Super.W tym roku,następnym można se pie**nąć bezkarnie smrodkiem w atmoswerę.Widocznym lub nie.Super ;).
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl