19.08.2022, 14:25 | czytano: 5011

Władze powiatu nowotarskiego pytają ministra Sasina, czy Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy zostanie sprzedany

Jezioro Czorsztyńskie. Fot. Michał Adamowski
-> Zarząd Powiatu Nowotarskiego zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina z prośbą o potwierdzenie lub wykluczenie informacji o potencjalnym przekazaniu ZEW Niedzica S.A. do majątku innego podmiotu.

-> - Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne, które powinno służyć ogółowi społeczeństwa, i nie może być postrzegane wyłącznie jako generator dochodu dla podmiotu zarządzającego elektrownią wodną - napisali członkowie zarządu w stanowisku przyjętym przed weekendem.
Podhale żyje pogłoską o rzekomo planowanej sprzedaży ZEW w Niedzicy. Rada Gminy Łapsze Niżne podjęła rezolucję skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego i rządu w sprawie "wstrzymania działań zmierzających do zmiany właściciela Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A". Teraz stanowisko zajęły władze powiatu nowotarskiego.
"W nawiązaniu do informacji przedstawionych na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Rady Powiatu Nowotarskiego dotyczącej przejęcia ZEW Niedzica przez bliżej nieokreślony podmiot działający w formie spółki giełdowej, Zarząd Powiatu Nowotarskiego pragnie przedstawić stanowisko w sprawie planowanych działań. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, iż powiat jest lokalną wspólnotą samorządową, którą tworzą mieszkańcy naszego terenu, która w swoich zadaniach ma szereg zadań o znaczeniu ponadgminnym. Istotną zakres działań pozostających w kompetencji powiatu obejmuje m.in.: kulturę fizyczną i turystykę, ochronę środowiska i przyrody, ochronę przeciwpowodziową, zapobieganie nadzwyczajnym zagrożeniom życia, zdrowia ludzi oraz środowiska, promocję powiatu, współpracę i działania na rzecz organizacji pozarządowych.

W każdym z powyższych działań Jezioro Czorsztyńskie jako obiekt geograficzny pełni niezwykle istotną rolę. Przywołane okoliczności upoważniają Zarząd Powiatu Nowotarskiego do zajęcia stanowiska w tej istotnej dla regionu kwestii. Tereny, które zostały zalane wodami Jeziora Czorsztyńskiego były nabyte w trybie wywłaszczenia, gdzie celem publicznym uzasadniającym przyjęty tryb była ochrona terenów przed powodzią. Funkcja ta była najistotniejsza ze względu na bezpieczeństwo regionu. Swoją rolę zapora spełniła już w 1997 roku - pierwszym roku swojego funkcjonowania - zatrzymała falę powodziową, która zagrażała miejscowościom położonym poniżej obiektu. W kolejnych latach zbiornik wielokrotnie pełnił rolę bufora i regulatora przepływu wód rzeki Dunajec, często chroniąc lub wspomagając funkcjonowanie miejscowości i społeczności lokalnych. W tym miejscu warto wskazać choćby na spływ przełomem Dunajca, który swoje początki ma już w XVI w. i przyczyniał się do wzrostu znaczenia społecznego i gospodarczego regionu. Teraz Przełom Dunajca to głównie motor rozwoju turystycznego regionu Pienin i miejsce pracy wielu mieszkańców powiatu. Jezioro Czorsztyńskie to również miejsce wypoczynku i relaksu dla turystów z Polski i zagranicy, które pieczołowicie jest chronione przed degradacją ekologiczną m.in. przez tworzenie aktów prawa miejscowego ograniczającego użycie silników spalinowych na akwenie. Dzięki zabiegom wielu organizacji społecznych i fundacji Jezioro Czorsztyńskie to również miejsce bardzo wysoko oceniane w rankingach popularności wśród osób uprawiających sporty wodne i turystykę rowerową. Trasa wkoło Jeziora Czorsztyńskiego od wiosny do jesieni cieszy się ogromną popularnością. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej wzrasta również znaczenie, dla naszego regionu, czystej energii produkowanej przez ZEW Niedzica. W wielu celach strategicznych ZEW Niedzica wraz z innymi obiektami - jak przykładowo odwiert geotermalny w Bańskiej Niżnej – ma kluczowe znaczenie w transformacji energetycznej Powiatu Nowotarskiego. Dość wspomnieć, że ukształtowanie terenu Powiatu powoduje gromadzenie się zanieczyszczeń ze źródeł niskiej emisji, które powodują znaczne przekroczenia zanieczyszczenia powietrza w regionie.

Przywołane fakty mają na celu uświadomienie osobom podejmującym kluczowe decyzje, że Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., to nie tylko majątek, który może polegać obrotowi i przekształceniom właścicielskim, ale przede wszystkim obiekt który wpisał się w strukturę kulturowo – społeczną naszego Powiatu. Dokładnie 10 lat temu Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. był przedmiotem procesu prywatyzacji, którego efektem miało być przejęcie Zespołu przez podmiot prywatny. Okoliczności prowadzonego wówczas procesu budziły wątpliwości, obawy oraz liczne kontrowersje zarówno wśród samorządowców z naszego powiatu, jak i u parlamentarzystów.

Patrząc wstecz ówczesne działania pozwoliły uchronić ZEW Niedzica S.A. oraz Jezioro Czorsztyńskie przez zmianami, które mogły mieć negatywny skutek w rozwoju naszego Powiatu. Argumenty, które wówczas podnosiliśmy pozostają aktualne do dziś dnia. Elity polityczne, które obecnie kierują Polska stały wówczas ramię w ramię z samorządowcami Podhala i Pienin w obronie Jeziora Czorsztyńskiego jako dobra narodowego, dlatego niepokojem napawają nas nawet niepotwierdzone informacje o planowanym oddaniu spółki, której aktualnym właścicielem jest Skarb Państwa, w ręce podmiotu komercyjnego.
Prosimy także o uwzględnienie, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów nieruchomości uznawanych za niezbędne na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, nieruchomości pod obiekty zbiorników wodnych służących zaopatrzeniu w wodę, regulacji przepływów i ochronie przed powodzią oraz stopni wodnych, a także pod stałe urządzenia służące do dokonywania przewozów międzybrzegowych są uznane za niezbędne na cele obronności i bezpieczeństwa państwa. Niewątpliwie Jezioro Czorsztyńskie wraz z obiektami służącymi piętrzeniu wody jest więc obiektem spełniającym kryterium niezbędności na cele obronności i bezpieczeństwa Polski, dlatego w naszej ocenie powinno pozostać w wyłącznej zależności od Skarbu Państwa co będzie gwarantem zachowania bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w naszym powiecie.

Reasumując, Zarząd Powiatu zwraca się z prośbą, o potwierdzenie lub wykluczenie informacji o potencjalnym przekazaniu ZEW Niedzica S.A. do majątku innego podmiotu. Jednakże, w sytuacji, gdy ta informacja będzie prawdziwa prosimy, aby wszelkie działania podejmowane w ramach przekształceń własnościowych jako jeden z priorytetów zakładały utrzymanie istniejącego znaczenia Jeziora Czorsztyńskiego. Apelujemy, aby w podejmowanych działaniach mieć na względzie, iż funkcja energetyczna związana ze zbiornikiem jest dodatkowym atrybutem, a nie wiodącym. Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne, które powinno służyć ogółowi społeczeństwa, i nie może być postrzegane wyłącznie jako generator dochodu dla podmiotu zarządzającego elektrownią wodną".

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wk.....obywatel......22.08.2022, 09:45
Zabolała prawda jajcarzu co..... i od razu wylałeś swój jad chamstwa, arogancji, nienawiści w stosunku do drugiego człowieka który ma odmienny punkt widzenia! Ty jednak niczego nie rozumiesz kieruje Tobą jakiś fanatyzm - zaślepienie Ty tak na serio czy tyko rzniesz głupa? Jestem człowiekiem który ma swój honor i nie mam zamiaru nikogo obrażać to nie leży w mojej naturze! A tak na marginesie bywasz w kościele pewnie tak i tak szanujesz drugiego jak siebie samego? Moja riposta była by druzgocąca ale doszedłem jednak do wniosku że nie warto i pozostawię Twój osąd odnośnie mojej osoby bez komentarza! Jeśli masz mózg to korzystaj z niego a nie tylko z balkoników! Niech każdy wstydzi się za siebie chyba wiesz gdzie ja mam bez urazy Twój wstyd!
Hole21.08.2022, 22:43
@jaja jak orzeski
Napisz ile podatku dochodowego zapłaciłeś za ubiegły rok? Z reguły ci co krzyczą o złodziejach sami mogą kroić i oszukiwać . A my nie chcemy komuny, juz to przerabialiśmy jak wszystko było własnością ?ludową? teraz to nazywa się narodową ale to dalej to samo. Stołki stołeczki kontrakciki i wmawianie ludziom ze to niby ich, niech sie poczują ze niby coś maja,ale jakoś nie mamy taniej prądu. Zajmi sie robota płac podarki a od Państwa wymagajmy żeby było odpowiednie prawo a nie żeby kolesie robilibinyeresy.
Arbuzy jak jaja -zgniłe jak ty21.08.2022, 17:38
@wk...obywatel : Odpisałbym ci w kulturalny sposób, ale jesteś faktycznie żulem i to z jakim wrednym językiem, nawet żule zachowują swoją kulturę , a ty masz niewyparzona kufę , której nie umiesz używać. Nikogo poza tobą nie obrażam.Tylko ty jesteś obrażony i na pewno na ssaniu ogromnym ."ten Kraj, to Polska gościu , której ty , podobnie jak cała ta obłąkana ferajna nie szanujesz.Tak nie mówi się o Polsce? To jest Ojczyzna, którą się szanuje, nawet poprzez język , którym się posługuje , mówiąc o niej . U ciebie to szambo , kloaka. Wstydź się , bo ja wstydzę się za ciebie ubywatelu!
wk.....obywatel21.08.2022, 09:44
Do jaja jak arbuzy!!!!!Człowieku Ty k**** naprawdę wierzysz w to co piszesz? Przestań p*******ć takie głodne kawałki bo tego już nie da się słuchać czy nawet czytać!!!! Nie wystarczy już jak ten KRAJ jest obecnie podzielony? Taki oczytany taki do przodu inteligentny jedyny przykładny Polak a reszta to co wredni obywatele? Nie mogę napisać co sądzę o Twoich wpisach na na tej stronie bo moderator tego nie puści.... na pewno! Jakie masz prawo by obrażać ludzi w taki sposób nazywając ich żulami itp. Kto Ci je dał facet pytam? Jeśli już musisz pisać to piszesz.... ale na temat zapory w Niedzicy bo o tym pisze redakcja!
Arbuzy jak jaja, jaja jak arbuzy20.08.2022, 21:53
@FF: nie stać ciebie na wymyślenie sobie uczciwego nicka, a takie brednie zakalce produkujesz jakbyś zatwardzenia dostał! Jak inaczej nazwać . Jak kradli Trzaskowskiemu materiały , to dlaczego nie zgłosiłeś tego ... policji i prokuratorowi? Oni dziś mogą cie pociągnąć do odpowiedzialności ,że wiedziałeś , a nie ujawniłeś? I sprawa najważniejsza ! Jesteś do tyłu , ani nie jesteś oczytany i mało inteligentny , bo powinneś słyszeć ,że i w Czechach i w Niemczech także masę ryb pływa do góry brzuchami , ale ty podobnie jak Trzaskowski awarię zrobił ,że zasrał królową polskich rzek - Wisłę i Bałtyk nie chciałeś wiedzieć tego , tak i teraz żyjesz nienawiścią do Polski i jedynie patrzysz jak rządowi przyłożyć? Nie zrezygnujesz z 500+, 300+ , ale na rząd plujesz jak ten żul spod budki z piwem jak go zaczyna suszyć . Taki jesteś żarliwy Polak - taki wredny z ciebie ubywatel.
wara od majątku narodowego20.08.2022, 21:01
Czy ten "pan' odrobił już te ponad 70 mln zł które zmarnował na korespondencyjne wybory "zbawcy polin" z Krakowa? To on powinien pytać a nie być pytanym.
ff20.08.2022, 20:41
@Ale jaja, ale jaja jak arbuzy
Ile za Trzaskowskiego wyłowiono ryb z Wisły po awarii Czajki? Ile z Odry?
Z resztą awaria Czajki była spowodowana rozkradzeniem materiałów podczas budowy kolektora za czasów Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta.
I ciekawe, że inne rzeki jakoś ten upał zniosły bardzo dobrze i nic się w nich nie potruło.
Łykaj dalej tvp jak świnia niebo, to będziesz klaskał po ciemku i przytakiwał, że jest jasno. Bo tak powiedzą w tvp.
Ale jaja, ale jaja jak arbuzy20.08.2022, 18:38
@ wii /.../ A co to PIS ma wspólnego ze zniszczeniem Odry? O zniszczeniu Wisły i Bałtyku przez d... Trzaskowskiego , to milczałeś jak grób, a to faktycznie było jego dokonanie z powodu nieudolnej eksploatacji urządzeń kanalizacyjnych, a w Odrze natura się odezwała , bo ani upału nie znosi , ani ataku żyjących organizmów . Co do Turowa , to Niemcy i wroga Polsce urzędnik w UE i TSUE wroga wobec Polski i ciebie /.../ chyba Polakiem nie jesteś , chciała go zniszczyć , ale właśnie PIS temu zniszczeniu zapobiegł, dlatego KE niszczy teraz Polskę i polskie społeczeństwo. Jak ma być dobrze w Polsce jak Polska takich ... obywateli hoduje??? Dramat.Zastanów się co pleciesz ... i może jeszcze dzieci masz i także w tym duchu je wychowujesz? Będą płakać ,że takiego ... ojca mają ?
baciok@20.08.2022, 12:21
Ktoś chce kręcić duże lody. Anna i Jan za cienkie bolki. Jak zapadnie decyzja to nic jej nie odwróci. A na PiS i tak będą głosować. Tu nie działają logiczne argumenty.
Wii20.08.2022, 09:11
Pisiory po prostu muszą wszystko zniszczyć. Janów, Turów, Odra??. Szkoda słów.
Mieszkaniec20.08.2022, 06:59
Przecież to jezioro to już sprywatyzowali, w Maniowach stoją z kasą fiskalną i jak zapłacisz to ci podniosą szlaban i wpuszczą nad jezioro. Wszystko wygrodzone i wydzierżawienie nie ma nawet jak dojść. Jak chcesz przejść to skaczą do ciebie że to jego. Państwo wywłaszczyło grunty a teraz ZEW oddaje je w prywatne ręce biznesmenów.
abc19.08.2022, 18:43
Sprzedać jak Orlen i zostanie ręka w nocniku.
Piotr19.08.2022, 16:58
Tak sprzedać ja w h****j i tak nie mamy z niej porzytku miał być tani prąd dla okolicznych wiosek i jest d*****a
pomyśl zanim coś chlapniesz19.08.2022, 16:55
Gdyby tak się miało stać , to co tu p...oła Jacek będzie miał do zaprzeczenia , bądź potwierdzenia. Już raz miał poważna wpadkę na 70 mln złotych . Takie decyzje to ani Sasin , ani Paluchowa nie podejmują ich, za mali są, ale skoro tyle już było gadane na temat "klejnotów rodowych" i oblewano szczególnie Lewandowskiego za wyprzedaże błotem , to gdyby Jarosław Kaczyński dokonał takiego ruchu ze sprzedażą takiego dobra- majątku narodowego , to już nikt by na PIS nigdy nie zagłosował .To mają jak w banku !!!Taka decyzja byłaby zaprzeczeniem wszystkiego , co było deklarowane na temat wyprzedaży czegokolwiek z dóbr narodowych i co jest niezgodne z programem PIS. Nie pojmuję tylko dlaczego Zarząd Powiatu Nowotarskiego jest tak słabej wiary? Wprost nie wierzę???
mieszkaniec N.19.08.2022, 16:54
Po odejściu p. prezesa Krakowskiego z ZEW-u który to miał wizje rozwoju turystyki i zagospodarowania terenu w koło zapory np.budując Polane Sosny itp.obiekty! Od odejścia p.prezesa minęło już sporo czasu i inwestycje na terenie Niedzicy stanęły w miejscu! Po prostu nic nie budował ani ZEW ani też Gmina Łapsze! Gmina od pierszej obecnej kadencji.... użyje tutaj języka młodzieży olewała Niedzicę to akurat rozumie ale żeby ZEW..... tego nie mogłem zrozumieć? Teraz wszyscy ale to wszyscy przecierają oczy ze zdumienia co to się dzieje! Nagle wszyscy zauważyli o rany Niedzica istnieje w tej Gminie. Jeśli nie wiadomo o co chodzi to o pieniądze chodzi dlatego taki alarm! Trzeba czekać co z tego wszystkiego zostanie!
Broda19.08.2022, 16:21
Banda czworga zaczęła okradać wyborców? No jak mi przykro. Witajcie ich dalej z uśmieszkami na Podhalu. Porażka. Robią z wami co chcą a wy jak te cielęta ślepe. Przecież w urzędzie gminy nr są sami sympatycy pisiorow. Ręka rękę myje
Osiol19.08.2022, 16:10
Jakie zabezpieczenie w wodę?? przecież to osadnik wiadomo czego....
Co do obronności to rzeczywiście to tykajaca bomba... Jej odpalenie zniszczy życie w Wiśle na....
Liczę że nowy właściciel będzie pilnował,, oczyszczalni '' na dopływach dzień i noc i za każdy zrzut zawlecze do sądu....
Najlepszy by był amerykański bo sprawy o odszkodowania by były w arbitrażu międzynarodowym i takim orzecznictwie.
Dopuszczono do degradacji i nagromadzenia tam materiałów niebezpiecznych tak zarządzają,,jaszczembie''patrzyli na to przez lata i udawali że nic się nie dzieje.
Jeśli tak nie jest to niech ktoś tam się wykąpie, napije wody, czy zje coś z tej wody
Szanowni radni jesteście w,,grupie''trzymającej władze i pomyślcie jak pomoc w obecnej sytuacji osobom starszym bo wyjdą po zimie z długami a w następnym wpadną w kolejne. Blokujcie incjatywy 10tys dla ukrainca walczcie o ich przekazanie seniorom wy nie wsiądziecie do samolotu ucieczkowego bo nawet lotniska....
Czemu patrzycie jak,,wasi''szastają kasa pomijając Polaków tu nie tworzycie zapytań i nie prosicie grzecznie i pokornie z wyrazami uwielbienia i szacunku o to by sekretarka/rz napisał odpowiedz.... I podpisał w im...
Logiczny19.08.2022, 15:05
Jacek Sasin to już brzmi jak katastrofa :P
Gdfh19.08.2022, 14:33
Obudzili się tera bezradni ?- oby przekazali to może wkoncu się tutejsi samorządowcy od boleści obudza wkoncu
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl