24.08.2022, 19:12 | czytano: 3375

Rabka-Zdrój: "To 182 dzień wojny, ale też 182 dzień pomocy, jaką otrzymujemy od Polaków" (zdjęcia)

Fot. Robert Miśkowiec
W Rabce-Zdroju odbyły się polsko-ukraińskie obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. - Świętujemy dziś niepodległość, bo to o nią toczy się ta wojna. Chcemy by było wesoło, bo to święto, ale nie zapominamy o naszych bliskich, którzy są w Ukrainie i walczą o naszą wolność - mówi Julia.
Społeczność ukraińska przebywająca w Rabce-Zdroju zorganizowała 24 sierpnia obchody Dnia Niepodległości. Piknik z tej okazji odbył się w Centrum Pomocy i Integracji dla uchodźców z Ukrainy przy ul. Do Pociesznej Wody 2B. W spotkaniu integracyjnym wzięli udział przedstawiciele samorządu - wiceburmistrz Małgorzata Gromala i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Żółtek, Ukraińcy przebywający w uzdrowisku oraz członkowie rodzin, którzy goszczą u siebie uchodźców zza wschodniej granicy.
Jeszcze w kwietniu na terenie Rabki-Zdroju przebywało ok. 2 tysiące uchodźców. Dziś jest o wiele mniej, bowiem część z nich wróciła do ojczyzny, szczególnie tam, gdzie nie ma działań militarnych. Część została, bo nie ma gdzie wrócić, albo w ich miastach nadal toczą się walki. - Najgorsze jest to, że nikt nie wie, co dalej i kiedy to się skończy. Nawet rodziny są rozdarte, bo jedni chcą wracać, drodzy zostać. To dla nas bardzo ciężkie - mówi Ukrainka Julia.

- Dziś dziękujemy Polakom za to, że otworzyli swoje serca i domy dla nas, że czujemy się tu jak u siebie w domu i jesteśmy wielką rodziną. Zawsze będziemy pamiętać o tym, co mieszkańcy Rabki, Polacy zrobili dla nas w tym trudnym dla nas czasie. Jak to wszystko się skończy, zapraszamy do nas, będziemy wspólnie świętować - dodaje Sasza.

Ukraińcy z pomocą rabczan zorganizowali przy basenie piknik z kiełbaskami, słodkościami, był dmuchaniec, zabawy dla dzieci, pokaz sprzętu strażackiego, a także piosenki i wierszyki patriotyczne. Odśpiewano Hymn Ukrainy oraz wyświetlono film o sytuacji w tym kraju.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Osiol26.08.2022, 15:34
Do mądry i skromny
Tak to ruskie rabnely banki
to oni wykupywali ziemie
To oni wygasili przemysł po jego przejęciu
To ich firmy zwolnione z podatku
To dla rosyjskiego kapitału były otwarte drzwi
To ruskie zrobiły z tego kraju śmietnik na odpady niebezpieczne i nietylko
To ruski wojsko i przemysł zbrojeniowy zniszczyły jako konkurencje
To ruskie trzymają media i sieją dezinformację
To ruskie usunęły Janukowicza
To ruskie prowadziły labolatori na U
To ruskie przesuwały głowice do Rumuni i na Suwałki
To ruskie przyjęły pod zastaw jako zabezpieczenie(promesy) złoża i wodę w tym kraju
Ech te ruski bodaj w 91 się nie wycofaly
Dalej ci winy ruskich wymieniać i dobrobyt który dał Ci zachód
Teraz tylko jak cię okradli do gołej skóry to rozpad UE jest potrzebny i koniec Schengen
Osiol26.08.2022, 15:33
Do mądry i skromny
Tak to ruskie rabnely banki
to oni wykupywali ziemie
To oni wygasili przemysł po jego przejęciu
To ich firmy zwolnione z podatku
To dla rosyjskiego kapitału były otwarte drzwi
To ruskie zrobiły z tego kraju śmietnik na odpady niebezpieczne i nietylko
To ruski wojsko i przemysł zbrojeniowy zniszczyły jako konkurencje
To ruskie trzymają media i sieją dezinformację
To ruskie usunęły Janukowicza
To ruskie prowadziły labolatori na U
To ruskie przesuwały głowice do Rumuni i na Suwałki
To ruskie przyjęły pod zastaw jako zabezpieczenie(promesy) złoża i wodę w tym kraju
Ech te ruski bodaj w 91 się nie wycofaly
Dalej ci winy ruskich wymieniać i dobrobyt który dał Ci zachód
Teraz tylko jak cię okradli do gołej skóry to rozpad UE jest potrzebny i koniec Schengen
mądry i skromny26.08.2022, 02:16
To nie Unia zrujnowała nasz przemysł ale 45 lat bratniej pomocy sprawiło że nasze zakłady nadawały się tylko do organizowania strajków. Rosja od zawsze miała problem z elitami i carowie co jakiś czas sprowadzali je z zza granicy raz byli to Francuzi raz Anglicy byli też Niemcy i Polacy żebyście podłapali trochę europejskiego luzu i polotu ale jak widać na niewiele to się zdało. A co do tego jakoby w kraju Kadafiego ludzie żyli na wyższym poziomie niż w Niemczech, Anglii czy Francji to statystyczna rodzina w tych krajach miała do dyspozycji dwa samochody, przeciętna rodzina libijska pół roweru.
jutrzenka wolności26.08.2022, 00:24
Zgadzam się z @A może rozumiemy, @Osiol, @Obserwator.
Niestety "sojusznicy" robią większości społeczeństwa skutecznie papkę z mózgu i dbają o niski poziom edukacji. A tych co przy żłobie skutecznie uzależniają dolarami lub fabrykują haki. Jesteśmy co najwyżej kolonią i zostaniemy spisani na straty bez mrugnięcia okiem. Nie takie kraje i narody szły do piachu na skinienie palcem. Mam tylko nadzieję że jednak w tym rozdaniu przelicytowali i ich fikcyjna gospodarka nie wytrzyma presji. Jednak Chiny, Indie i Rosja są na tyle mocne by nie dać sobie w kaszę dmuchać. Ich nie da się załatwić pod płaszczykiem krzewienia demokracji i spreparowanych oszczerstw. W tym konflikcie zetrą się gospodarki mocarstw światowych a trzebiciele Indian najmocniejsi są w gębie bo reszta to machlojki finansowe i kreatywna księgowość. Gdyby nie dali wolnej ręki Elonowi to nie mieliby czym dowozić żarcia na ISS bo ich spróchniałe giganty technologiczne potrafią tylko mielić miliardy dolców bez wymiernych sukcesów. W każdym razie coraz więcej państw wypina się na petrodolca a oni tylko na tym bazują. To kolos na glinianych nogach. Oby runął z hukiem.
Obserwator25.08.2022, 22:59
Dokładnie Husajna też załatwili bo zaczął sprzedawać ropę nie za dolary. Ale z takimi nie pogadasz bo oni żyją tym co w TV a na czele z TVN . Tak jak niektórzy zachwalają jedzenie z zachodu z dolnych półek na wysokości kostek i mówią że u nas drogo .
Osiol25.08.2022, 22:35
Do mądry i skromny
A myślałeś że naiwnego trafisz który będzie Ci tłumaczył co jak biega i czemu
Przyjmij taki nick podobny do mojego he he he i będą ci tłumaczyć że czarne jest czarne ale jak będziesz miał wiedzę to im wytłumaczysz ze to tylko pomalowane na czarne przez media, sprzedajnych, cenzurę i polityków a ty z powodu wiedzy wiesz ze to tylko farba przykrywająca prawdę i w wolnych chwilach będziesz pokazywał gdzie farba odpada
,, @a może rozumiemy'' dobrze Ci radzi za dużo tej farby przyswajasz a w miejscach gdzie odpada sam malujesz ty nawet uwierzysz w ostrzał R swoich wojsk na elektrowni
A może rozumiemy25.08.2022, 21:31
@ do tego z "zapaleniem opon mózgowych'

Jesteś marudny jak dziecko i takie zadajesz pytania.
1. No właśnie "dlaczego ćwierć Polski i pół Podhala wyjechało tam do pracy"? No może dlatego, że Unia zrujnowała u nas przemysł a jedną z jej potrzeb była tania siła robocza. Polacy do tego się nadają, szybko się wynaradawiają, już drugie pokolenie nie mówi w języku ojczystym. Co Unia potrafi pokazują teraz problemy z węglem gdy nie ma rosyjskiego. W tym samym czasie co my tam zarobkowo do Rosji jeździli Ukraińcy, Po przeliczeniu nam też byłoby się opłacało.
2."Dlaczego cała rosyjska elita kształci tu swoje dzieci"
Rosja niestety od czasu Rewolucji Październikowej nie ma elit. Cierpiący na nadmiar pieniędzy to "odszczepieńcy"(niedawno o nich pisałeś), to podła plutokracja obcej narodowości która zakończyła w Rosji komunizm i okradła Rosjan z majątku po raz drugi (podobnie jak u nas). Całkiem pasuje do EU. Jeszcze tu pokaże co potrafi. Mam ci wymienić resztę walorów kulturowych EU? Mogę zacząć od palonych kościołów przez eutanazję i tak jeszcze hen hen daleko.
3."dlaczego mamy pokój i dobrobyt a dookoła wojna"? No bo wojny wywołujemy wszędzie byle nie u nas. Libia, kto zniszczył ten kraj?. Bo co, bo dyktator? Nie większy niż Macron. W tym kraju ludzie żyli lepiej niż we Francji, Niemczech i Anglii, krajach które tego zniszczenia dokonały. Zabito Kadafiego bo nie chciał rozliczać sprzedawanej ropy w petrodolarach. Poszukaj wiedzy na ten temat. Co mamy w zamian? Ano uchodźców. To jeden przykład. Takim samym jest Irak, Syria itd.

To tylko tak pokrótce i mam prośbę, odczep się już ode mnie a także nic już nie myśl - myślenie bez wiedzy jest niebezpieczne.
mądry i skromny25.08.2022, 14:18
Do- a może rozumiemy- Unia Europejska nie jest atrakcyjna gospodarczo? To dlaczego ćwierć Polski i pół Podhala wyjechało tam do pracy i w poszukiwaniu lepszego życia a do Rosji w tym celu nie pojechał nikt? Unia Europejska nie jest atrakcyjna kulturowo? To dlaczego cała rosyjska elita kształci tu swoje dzieci, mieszkają tu ich rodziny a oni spędzają tu swój wolny czas? Unia Europejska nie jest atrakcyjna politycznie? To dlaczego mamy pokój i dobrobyt a dookoła wojna i bieda a miliony uchodźców szturmują nasze granice? Pomyśl czasem chłopie co wypisujesz a nie rób z siebie idioty.
A może rozumiemy25.08.2022, 11:09
@ Obserwator
I tego właśnie zachód boi się jak ognia. Robią wszystko by do tego nie doszło.
Dlatego też polski Żyd - Bronisław Geremek i czeska Żydówka Madeleine Albright tak mocno się ściskali gdy udało im się wmanewrować Polskę w NATO. Dziś wiemy po co. Od dwudziestu lat tworzono nam wroga na wschodzie co powoli się materializuje. Rosja z krajami podbitymi unii nie stworzy. Rosja o tym wie dlatego tak a nie inaczej wyglądał początek wojny na Ukrainie. To już nie ZSRR z czasów Żydokomuny. Jak to się skończy? Nie wiem. Może następne pokolenia Polaków, jeżeli będą umiały to zrozumieć, stworzą taką unię, bo ta europejska, co widać wyraźnie, nie jest już atrakcyjna ani politycznie, ani gospodarczo, ani tym bardziej kulturowo.
Osiol25.08.2022, 10:10
Do oserwator
Przecież udało się przez podstawione rządy na U rozpocząć wojnę Słowianie sami się mordują

Zeznania Powell(kongres) i 5mld dolarów kosztowało obalenie demokratycznie wybranego prezydenta Janukowycza a później to już marionetki ale to problem tamtego naiwnego narodu....
My mamy swoje marionetki i też sobie z nimi nie radzimy a kto pociąga za sznurki kto zarabia obserwuj i mądrze glosuj
ciekawy25.08.2022, 09:49
Ilu z tych Ukraińców pochodzi z wschodniej Ukrainy, gdzie toczą się działania zbrojne a ilu jest przesiedleńców (z polskim peselem) z Ukrainy centralnej i zachodniej, nie dotkniętej żadnymi działaniami zbrojnymi, gdzie życie toczy się normalnie? Ponad 80 % z nich, to pasożyty, którzy żerują na Polakach i poprzez decyzje pisowskiego polskojęzycznego rządu są grupą bardziej uprzywilejowaną niż Polacy.
mądry i skromny25.08.2022, 09:37
Do- obserwatora- to ty nie rozumiesz rzeczywistości i nie znasz historii- dziki ludy mogą podbić bardziej cywilizowanego sąsiada ale nigdy nie zdominują go kulturalnie. Dla Czeczenów rosyjski poziom życia może być atrakcyjny dla Ukraińców - nie. Tak samo jak dla Polaków którzy nawet będąc pod rosyjskim zaborem zawsze uważali ich za dzikusów ze wschodu.
edward25.08.2022, 08:31
I 182 dzien strasznej inflacji
Obserwator25.08.2022, 07:34
Dużego wyboru jak zawsze nie mamy w naszym położeniu Geopolitycznym.
Ratunek dla nas wszystkich to stworzenie UNI państw Słowiańskich tylko wtedy mamy szansę zmienić geopolitykę i wygrać gospodarczo , ekonomicznie i odstraszyć militarnie . Więc może ta pomoc jest zalążkiem podwaliną UNI którą dokończą twoje dzieci jeżeli obce imperia tego nie zablokują .
pochód24.08.2022, 20:50
A gdzie gołąbki pokoju...?
A może rozumiemy24.08.2022, 20:47
To co piszesz nie jest niczym nowym. Tak funkcjonuje świat od tysiącleci.
Już w cesarstwie Rzymskim każde podbite plemię mogło na równi z innymi podbijać i łupić innych ale w razie buntu było krwawo pacyfikowane.
Tak działa imperium amerykańskie i a jakże rosyjskie.
Zbuntowaną Czeczenię Rosja zniszczyła ale jednocześnie odbudowała.
Wpompowano tam ogromne rosyjskie pieniądze i żyje się tam bardzo dobrze. Oczywiście nie wszyscy popierają Rosję jednak tych gotowych jej służyć jest wystarczająco dużo.
Ameryka nie jest niczym innym. My jesteśmy tego klasycznym przykładem.

Teraz właśnie jest kopiowana historia bez wcześniejszej analizy.
Czy według Ciebie Ukraina jest w stanie wygrać tą amerykańską wojnę?
Jak sobie wyobrażasz naszą dalszą pomoc Ukrainie, militarnie? My przez to swoje utopijne zaangażowanie jesteśmy w ślepej uliczce. O to chodziło Ameryce. Wcześniej czy później nastąpi ostateczne rozwiązanie z Ukraińcami po którejkolwiek ze stron. Jak z tego wybrnąć?
Osiol24.08.2022, 20:16
Do obserwator
Sytuacja na U wygląda tak
W strefie działań to Ukraińcy wylanczaja prąd wodę i gaz i jest rozkaz ewakuacji... Jeśli taka rodzina trafi do obwodu np lwowskiego uciekając przed wojną to czuje się intruzem bo po rosyjsku mówi...(dekrety parlamentu i zakazy)
A dalej faceci którzy się ewakuowali dostaja błyskawiczne powołanie do wojska U a jakimś cudem żaden miejscowy nie ot gościnność i opieka(,, nie uchodi taka goscinnosc'')
A nowy dekret dziś czytałem.... Przyjęcie pomocy np żywności odzieży od R jest przestępstwem bodaj 17 08 22r przyjęty i pudło grozi
Obserwator24.08.2022, 19:44
Nie rozumiecie rzeczywistości i kolei losu podbitych terenów.
Popatrzcie na Czeczenców. Pomijam fakt islamu. Najpierw bohatersko walczyli z Rosją. Po podbiciu i tylu latach teraz walczą u boku Rosjan . Taka jest kolej losu podbitych terenów. Jak Ukraina zostanie podbita pomimo bohaterskiej walki za jedną dekadę ich wnuki będą zasilać armię Rosji z ich nowym marionetkowym rządem.Na tej zasadzie działał Bandera i Enej jak dziś dowódca Czeczenów. Polacy też najechali Czechosłowacje wykonując rozkazy CCCP. Armia Ludowa wykonywała rozkazy Stalina. Polacy też służyli w armiach zaborców zabijając innych.
Zacznijcie analizować historię a nie kopiujcie .
fbb124.08.2022, 19:15
Przypomina mi się czas, kiedy w Rabce przebywali uchodźcy z terenów objętych wojną na Bałkanach.
Całkowicie to inaczej wyglądało niż teraz.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl