26.08.2022, 13:07 | czytano: 2545

Policja przypomina o alternatywnych drogach powrotu z wakacji pod Tatrami

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
"Nadchodzący koniec wakacji wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach przechodzących przez miejscowości wypoczynkowe oraz duże miasta. W tym trudnym czasie dla kierowców, nad bezpieczeństwem ruchu na drogach będą czuwać tatrzańscy i małopolscy policjanci" - zapowiadają funkcjonariusze.
W razie potrzeby, gdy na drogach będą tworzyć się tzw. korki funkcjonariusze podejmą ręczną regulację ruchem m.in. w miejscowości Klikuszowa.
Ponadto mają zdecydowanie reagować na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, a w szczególności te, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. "Należy spodziewać się licznych kontroli prędkości, gdyż niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. Funkcjonariusze będą również zwracali szczególną uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa i przestrzeganie przepisów związanych z przewożeniem pasażerów – szczególnie tych najmłodszych" - czytamy w komunikacie.

Policjanci zakopiańskiej drogówki przygotowali kilka porad, które pomogą w bezpiecznym dotarciu do celu. Jedna z nich dotyczy możliwość skorzystania z tras alternatywnych.

Z Zakopanego alternatywnym kierunkiem wyjazdowym jest droga nr 958 do Czarnego Dunajca. Kolejnym kierunkiem wyjazdowym z Podhala może być droga przez Poronin, Ząb, Nowe Bystre, Ratułów i Czarny Dunajec, a dalej przez Rabę Wyżną. Z rejonu Bukowiny Tatrzańskiej można wybrać DK-49 i dalej jadąc w stronę Nowego Targu dotrzeć do popularnej „zakopianki”. Warto zapoznawać się z komunikatami drogowymi dostępnymi w aplikacjach na smartfona.


Dla przypomnienia - jeżeli podczas zatoru, ruchem zacznie kierować policjant - to jego sygnały mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi, czy też innymi przepisami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Dunajcanka28.08.2022, 13:34
Biyda łobiadu zjeść bo ino szum we wsi
Mylycja26.08.2022, 20:54
Znalezione w internecie, cytuje "Bez dwóch zdań, trasa z Monachium przez Innsbruck i przełęcz Brenner w kierunku Jeziora Garda oraz Werony należy w sezonie letnim do jednych z najbardziej obleganych w Europie. Pojaw się na niej w nieodpowiednim czasie (np. wymiana turnusów), a odcinek, który powinien zajmować normalnie ok. 4 godz. (Rosenheim-Werona), pokonasz np. w drobne 7 godz... Najgorzej trasa zatyka się w weekendy, więc kierowcy korzystający z niej radzą sobie w klasyczny sposób ? wystarczy zjechać z autostrady i przejechać korkujący się Tyrol (Austria) bocznymi drogami. To też dobry sposób na uniknięcie opłaty za przejazd. Tyle teorii, bo w praktyce oznaczało to, że wszystkie trasy prowadzące równolegle do autostrad A12 i A13 momentalnie się korkowały, ku wielkiej rozpaczy okolicznych mieszkańców.

A ponieważ znakomitą część objeżdżających zakorkowaną autostradę stanowili turyści z Niemiec, Holandii, Belgii, Danii i Polski, to lokalne władze postanowiły działać. Efekt jest taki, że samochodom jadącym tranzytem nie wolno w okresie od soboty od 7 rano do niedzieli do godz. 19 na dwóch określonych odcinkach (A12 między Hall a Zirl i A13 między Patsch a Gries) korzystać ze zjazdów na drogi lokalne. Jest jedna okoliczność łagodząca: możesz to zrobić, gdy np. szukasz hotelu albo jedziesz do lokalnego przedsiębiorcy. Austriacka policja dość bacznie przygląda się jednak samochodom opuszczającym autostradę w zabronionych miejscach i jeśli nie udowodnisz, że faktycznie załatwiasz na miejscu jakiś biznes, to czeka cię mandat."
L26.08.2022, 18:50
Tak, a potem krążą po uliczkach w Czarnym Dunajcu i Dunajec zakorkowany.
Czarny kot26.08.2022, 18:16
Do pomyśl .... i chlapnąłeś. Zastanów się ile alternatywny dróg powstało za PRL. Choćby z Mszany D. do Zabrzeży o obwodnicy Mogilan nie wspomnę bo byś na tych zakrętaj na tylnym siedzeniu eymiotował. Obwodnica Waksmundzkiej czy Harklowej. Lecz sie bo krzewienie demokracji zachodniej odczuwamy na kieszeniach.
Szkapa26.08.2022, 17:18
Najlepiej przejazdowa jest w Nowym Targu ul. Grel? Tam szybko i spokojnie można przejechać? Tak bardzo nie doceniona ulica jeśli chodzi o objazdy?
sicario26.08.2022, 14:51
"...o alternatywnych drogach...", tak niech zakorkują cały region, a nie jedna zakopiankę
Znafca26.08.2022, 14:06
Nie trzeba przypominać, wystarczy włączyć Google Maps i ona pięknie nawiguje po zad****ch.
pomyśl zanim coś chlapniesz26.08.2022, 13:38
Drodzy policjanci!!! Problem to jest na trasie zakopane - Chabówka !! Tu brakuje realnej alternatywy!!! Tu są zaniedbania kolejnych rządów począwszy od roku 1989 i komuniŚci też spali , a dziś lewusy najbardziej atakujĄ obecne rządy. ZAWSZE BYLI FAŁSZYWI I DZIŚ SĄ JESZCZE BARDZIEJ WREDNI , BO MARZY IM SIĘ WADZA, WADSZA !!! Bić się w piersii błagać pożytecznych idiotów by chcieli na tych faryzeuszy głosować.To nie głosy , a dobre , szybkie drogi rozwiązują problem. Wszystkie ręce na pokład- wszyscy bez wyjątku, nie bawić się , tylko brać za robotę , za łopaty i budować drogi .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl