Pochodzący z Raby Wyżnej, emerytowany metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz i 14 innych polskich hierarchów znalazło się na aktualizowanej "mapie kościelnej pedofilii". Posłanka Lewicy oskarża duchownych o tuszowanie przypadków gwałtów i molestowania dzieci przez księży.
Dziś, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Świeckie Państwo - posłanka Scheuring-Wielgus poinformowała o wpisaniu do "mapy" kolejnych 15 nazwisk. Posłanka Lewicy zapowiedziała złożenie zawiadomienie w tej sprawie do państwowej komisji ds. pedofilii."Mapa kościelnej pedofilii w Polsce" powstała w październiku 2018 roku z inicjatywy radnej Koalicji Obywatelskiej z Warszawy Agaty Diduszko-Zyglewskiej i posłanki Lewicy Scheuring-Wielgus. Na "mapie" opisane są przypadki nadużyć ze strony księży, czy sióstr zakonnych, świadectwa ofiar przemocy, skazanych duchownych, dokumenty sądowe, ale też informacje na temat pedofilii w Kościele, które pojawiły się w mediach. Prócz kardynała Dziwisza, na liście nowych nazwisk są także: abp. Stanisław Gądecki, bp. Zygmunt Kamieński, bp. Andrzej Dzięga, bp. Andrzej Czaja, bp. Tadeusz Rakoczy, bp. Stanisław Wielgus, bp. Henryk Tomasik, bp. Jan Tyrawa, bp. Jan Michalik, bp. Henryk Gołębiewski, bp. Stanisław Napierała oraz abp. Wiktor Skworc.
Przypomnijmy - po ukazaniu się dwa lata temu reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", wyemitowanego w TVN24, w którym twórcy dowodzili, iż duchowny miał wiedzieć o wielu skandalach pedofilskich z udziałem księży, ale nie podejmował żadnej reakcji - powołana została komisja Stolicy Apostolskiej, mająca za zadanie zbadanie postawonych hierarsze zarzutów.
W kwietniu br. Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, iż "Stolica Apostolska zbadała dokumentację dostarczoną przez kard. Angelo Bagnasco, emerytowanego arcybiskupa Genui, zebraną podczas jego wizyty w Polsce w dniach 17 – 26 czerwca 2021 roku, której celem była weryfikacja niektórych przypadków związanych z działaniami kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005 – 2016). Analiza zebranej dokumentacji pozwoliła ocenić te działania kard. Stanisława Dziwisza jako prawidłowe i w związku z tym Stolica Apostolska postanowiła dalej nie procedować."
s/