27.08.2022, 17:10 | czytano: 1900

Koniec wakacji - policja pomoże wyjechać z Zakopanego

Nadchodzący koniec wakacji wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach przechodzących przez miejscowości wypoczynkowe oraz duże miasta. W tym trudnym czasie dla kierowców, nad bezpieczeństwem ruchu na drogach będą czuwać tatrzańscy i małopolscy policjanci.
Policjanci zakopiańskiej drogówki przygotowali kilka porad, które pomogą w bezpiecznym dotarciu do celu:
Planując podróż staraj się nie wybierać na jazdę tej pory dnia, na którą przypada najwyższa temperatura. W upalne dni dużo szybciej następuje spadek koncentracji i zmęczenie. Jeśli masz do przejechania długi dystans – potraktuj to poważnie. Zaplanuj czas na powrót tak by wsiadając za kierownicę być wypoczętym.

Weź pod uwagę przewidywane zwiększone natężenie ruchu na drogach i możliwość skorzystania z tras alternatywnych. Z Zakopanego alternatywnym kierunkiem wyjazdowym jest droga nr 958 do Czarnego Dunajca. Kolejnym alternatywnym kierunkiem wyjazdowym z Podhala może być droga przez Poronin, Ząb, Nowe Bystre, Ratułów i Czarny Dunajec, a dalej przez Rabę Wyżną. Z rejonu Bukowiny Tatrzańskiej można wybrać DK-49 i dalej jadąc w stronę Nowego Targu dotrzeć do popularnej „zakopianki”. Warto zapoznawać się z komunikatami drogowymi dostępnymi w aplikacjach na smartfona.

Przed wyjazdem zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą. Skontroluj też stan wycieraczek. Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zużyte pióra wycieraczek nie będą w stanie szybko i dokładnie oczyszczać szyby z wody.

Podczas jazdy autem znacznie obciążonym ilością osób i bagażami miej na uwadze, że fizyczny środek masy pojazdu jest w innym miejscu niż zwykle. Może to powodować całkiem inne odczucia w prowadzeniu auta, szczególnie w zakrętach. Dodatkowe kilkaset kilogramów może w dużym stopniu obniżyć dynamikę samochodu – pamiętaj o tym, jeśli zamierzasz wyprzedzać.

Jeżeli podczas zatoru tzw. korku, ruchem zacznie kierować policjant – pamiętaj, że jego sygnały mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi, czy też innymi przepisami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu. Uważnie obserwuj jego gesty.
Zapinając pasy bezpieczeństwa pamiętaj, że przepisy wymagają od Ciebie korzystania z nich w sposób prawidłowy. Dopilnuj, żeby pas ramieniowy i biodrowy nie był poskręcany, przebiegał we właściwy sposób. Nieprawidłowo zapięte pasy mogą podczas wypadku zamiast pomóc, przysporzyć poważnych obrażeń ciała.

Pamiętaj, że spoczywa na Tobie obowiązek dopilnowania by osoby, które przewozisz miały prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli przewozisz dzieci – obowiązują Cię nie tylko przepisy wymuszające stosowanie fotelików lub innych urządzeń przytrzymujących, ale też przepisy wynikające z instrukcji producenta urządzenia.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl