28.08.2022, 16:51 | czytano: 2106

PKL Bike Parks – trasy dla miłośników downhillowej jazdy rowerowej

zdj. PKL
Na miłośników wyczynowej jazdy rowerowej oraz wszystkich chętnych rozpoczęcia przygody z jednośladem, w ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych czekają trasy downhillowe. PKL Bike Parks to rowerowe o różnym stopniu trudności.
- PKL Bike Parks to znakomicie przygotowane ponad 35 km tras rowerowych o różnym poziomie zaawansowania, znajdujących się w trzech górskich ośrodkach Grupy PKL – na Palenicy w Szczawnicy, Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Mosornym Groniu w Zawoi. Downhillowcy i miłośnicy rowerów posiadający jedną kartę mogą korzystać z udostępnionych tras rowerowych we wszystkich trzech ośrodkach - mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.
W ośrodku PKL Palenica rowerzyści mogą swoje umiejętności sprawdzić na dwóch trasach downhillowych o różnym stopniu trudności – Ciupadze oraz Rozbójniku. Trasy – jak same nazwy wskazują – są szybkie i pełne uskoków. Wyróżnia je naturalne podłoże, dlatego rowerzyści będą musieli wykazać się sporą czujnością za względu na liczne korzenie, skały i kamienie.


Pierwsza z tras w ośrodku PKL Palenica – Ciupaga – liczy 1150 m i jest przeznaczona dla zaawansowanych oraz profesjonalnych miłośników jazdy downhillowej. „Ciupaga” jest bardzo techniczna, szybka, charakteryzują ją liczne uskoki, strome ścianki oraz trawersy.

Druga z tras zjazdowych w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy – Rozbójnik – mierzy 1700 m. Mogą z niej skorzystać zarówno wprawieni w bój amatorzy jazdy downhillowej, jak i średniozaawansowani miłośnicy tego sportu. Trasa „Rozbójnik” jest pełna skoczni, band oraz trawersów. Są liczne przeszkody typu step up oraz stoliki. Jej góry odcinek posiada liczne bandy oraz skocznie. Na miłośników jazdy downhillowej czekają zawody, które na trasie „Rozbójnik” odbędą się na początku października.

Bezpośrednio przy kolei krzesełkowej PKL w ośrodku na Mosornym Groniu w Zawoi na początkujących, średnio-zaawansowanych i zaawansowanych wielbicieli jednośladów czekają trzy trasy rowerowe. Trasa Enduro mierzy 1676 m i jest przeznaczona dla średnio-zaawansowanych oraz zaawansowanych rowerzystów. To trasa naturalna, która od rowerzystów wymaga nie lada umiejętności jazdy w górskim terenie. Charakteryzują ją liczne sekcje korzenne, kamienie, ujemne zakręty i uskoki. Posiada również przeszkody – drewniane dropy.

Rowerzyści odwiedzający ośrodek PKL Mosorny Groń skorzystają również z trasy NorthShore o długości 115 m, która przeznaczona jest dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Trasa w całości pokryta jest drewnianą konstrukcją. Miłośnicy jednośladów na NorthShore spotkają liczne niespodzianki w postaci pochyłych zakrętów, uskoków i sztucznych muld.


Średnio zaawansowani oraz zaawansowani rowerzyści skorzystają z trasy Freeride (2190 m), o utwardzonej i wygładzonej nawierzchni. Freeride od rowerzystów wymaga dobrych umiejętności jazdy jednośladem w górskim terenie. Na trasie znajduje się dużo sztucznych muld, profilowanych zakrętów, stolików, drewnianych dropów oraz naturalnych przeszkód i nierówności, takich jak uskoki, kamienie czy korzenie.
Rowerzystom odwiedzającym ośrodek turystycznym PKL Mosorny Groń, polecamy również kompleks tras rowerowych Babia Góra Trails, znajdujący się w sąsiedztwie kolei PKL na Mosorny Groń. Kompleks liczy ponad 14,5 km tras typu single track o różnym stopniu trudności – od tras zielonych po czarne – dzięki temu nawet początkujący amatorzy jazdy downhillowej znajdą trasę idealną dla siebie.

Dodatkowo w ośrodku PKL Góra Żar na miłośników downhillowej jazdy rowerowej czeka jedyny w Polsce Skillpark – Żarogang, z licznymi muldami, linami skocznymi oraz wieloma przeszkodami, które przez cały tydzień czekają na wszystkich rowerzystów.


Trasy rowerowe, znajdujące się na terenie ośrodków turystycznych PKL wchodzą w skład kompleksu PKL Bike Parks i dostępne są dla miłośników jednośladów w ramach jednej karty. Dodatkowo od września do zakończenia sezonu rowerowego – który przewidywany jest na koniec października – rowerzyści mogą skorzystać z promocyjnych cen na jednodniowe karnety w cenie 69 zł przy zakupie on-line oraz w kasach. Karnet rowerowy upoważnia również do skorzystania ze zniżki na cały asortyment w restauracjach ośrodków na Górze Żar, Mosornym Groniu oraz Palenicy.
W ośrodku PKL Góra Żar działa również wypożyczalnia sprzętu rowerowego, serwis oraz szkoła, w ramach której pod opieką doświadczonych instruktorów można szkolić swoje umiejętności jazdy rowerowej o każdym poziomie trudności.

Informacje na temat tras rowerowych PKL Bike Parks dostępne sa na stronie www.rowery.pkl.pl. Kartę zakupić można w sklepie internetowym www.pkl.pl.

mat. prasowy, opr.s.
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl