02.09.2022, 10:44 | czytano: 3043

Wojskowe szkolenie (zdjęcia)

zdj. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Targu
W Kluszkowcach odbyło się wspólne szkolenie kompanii dowodzenia 11 MBOT i trzech batalionów lekkiej piechoty - 111 blp Kraków-Rząska, nowo utworzonych 113 blp w Tarnowie oraz 114 blp w Limanowej. Żołnierze realizowali szkolenie z elementami ratownictwa górskiego i wodnego.
Szkolenie z technik linowych i ratownictwa wysokościowego wymaga dobrej koordynacji fizycznej i wiedzy specjalistycznej. Pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze opanowywali zasady działania sprzętu zjazdowego i asekuracyjnego, poprawnego zakładania uprzęży i tworzenia podstawowych węzłów. Niektórzy terytorialsi po raz pierwszy spotkali się z tego typu szkoleniem, a część osób musiała się zmierzyć z lękiem wysokości.

Szkolenia z działań ratowniczych na wodzie odbywały się nad Zalewem Czorsztyńskim i miały na celu opanowanie praktycznego użycia sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki. Żołnierze doskonalili poruszanie się po akwenie na łodziach wiosłowych, pontonach, łodzi saperskiej oraz motorowej. Nabywali praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, podejmowania osoby poszkodowanej z wody z wykorzystaniem koła ratunkowego, rzutki i podstawowych technik pływackich. Jednym z zadań był transport przez rzekę rannego leżącego na noszach.


Ochotnicza Straż Pożarna w Maniowach, która jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, zaprezentowała Małopolskim Terytorialsom podstawowe wyposażenie strażackiego wozu bojowego, przedstawiła możliwości wykorzystania ratowniczego sprzętu technicznego.

Wszystkie nabyte umiejętności będą przydatne podczas wsparcia lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych, czy też przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.


Kolejne wcielenie do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej rusza już 16 września. Wnioski o powołanie do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej można składać w WCR w Nowym Targu, os. Bór 10.

Równolegle do ćwiczeń 11MBOT, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Targu wystawiło na szczycie góry Wdżar w Kluszkowcach - punkt promocyjno-rekrutacyjny.


WCR w Nowym Targu, opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Nic dobrego03.09.2022, 22:25
Zabawa w wojsko trwa
i przygotowania do Stanu Wyjątkowego
Pamiętamy z roku 1980 takie przygotowania
będzie ubaw02.09.2022, 20:23
Tak właśnie wygląda nasza armia: do góry nogami na linie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl