02.09.2022, 11:34 | czytano: 3452

KGW z Frydmana zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie "W moim domu nic się nie marnuje"

Koło Gospodyń Wiejskich we Frydmanie/FB
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat” zaprosiło Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w konkursie na najlepsze ekopraktyki. Swoje zgłoszenia nadesłało 230 kół z całej Polski. Ocenie poddano ponad 400 propozycje. Najlepszy był pomysł kobiet z Frydmana.
Celem konkursu była promocja zachowań ekologicznych w gospodarstwach domowych. Wśród najczęściej wymienianych były te związane z oszczędzaniem wody lub niemarnowaniem żywności. Uczestnicy często opisywali swoje przydomowe zbiorniki na deszczówkę, sposoby wykorzystania wody, np. po myciu warzyw lub owoców, a także chętnie dzielili się przepisami na spożytkowanie kuchennych resztek, np. w formie nawozów do roślin.
"Skierowanie konkursu do Kół Gospodyń Wiejskich okazało się wielkim sukcesem. Uczestnicy wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i niejednokrotnie dzielili się z nami praktykami, które w ich rodzinach są stosowane od pokoleń. Zaprezentowane przez nich ekopraktyki są nie tylko proste w zastosowaniu, ale i skuteczne. Każdy z nas powinien podejmować małe kroki i wprowadzać rozwiązania we własnym domu, które będą miały pozytywny wpływ na klimat – jak widać po konkursowych zgłoszeniach, rozwiązań jest mnóstwo" - komentuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.

Pierwsze miejsce przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich Frydman, które zaprezentowały "frydmańskie wyciyracki". Zniszczone koszule i inne materiały członkinie KGW tną na paski i zwijają w kłębki. Wieczorami „heklują” rozmaite, wymyślne wzory wyciyracek. Gotowe chodniki układają przed izbą do wycierania butów. Co ładniejsze, trafiają do pomieszczeń mieszkalnych, tym samym dekorując podłogi.

Drugie miejsce - KGW Błażejewo "Zero waste". Panie ograniczają ilość wyrzucanych resztek. W ciekawy sposób przedstawiły sprawdzone sposoby na niemarnowanie żywności i wykorzystywanie resztek z kuchni, m. in. przez: oddawanie nadmiaru żywności do jadłodzielni, przygotowywanie nawozu ze skórek banana, proponowanie posiłków przygotowywanych z resztek.

Miejsce trzecie - KGW Dąbrówka „Miętowe woreczki”: członkinie odzyskują raz już wykorzystane materiały. Do uszytych woreczków wkładają miętowy susz. Często, aby woreczki były jeszcze bardziej skuteczne, dodają do miętowego suszu suszoną lawendę, suszoną ostrą paprykę czy suszone skórki z pomarańczy lub mandarynki. Tak przygotowany produkt zawiązują sznureczkiem i dodają do niego opis na ciemnym papierze z makulatury. Takie woreczki umieszczają nie tylko w szafach z odzieżą, ale również w kuchennych szafkach z artykułami spożywczymi.

W ramach konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody. Laureaci, którzy zajęli pierwszy trzy miejsca, zdobyli dla swoich Kół środki finansowe, które mogą przeznaczyć na wsparcie lub rozwój dalszej ekodziałalności – np. sfinansowaniu ciekawych prelekcji ze specjalistami od rozwiązań proekologicznych lub warsztatów zero-waste.
Nagrodzone prace laureatów oraz wyróżnione zgłoszenia zostaną umieszczone w specjalnie przygotowanym e-booku „Domowy Poradnik Ekonawyków”. Ebook zostanie opublikowany m.in. na stronie kampanii „Nasz Klimat”: www.naszklimat.gov.pl.

"Koło Gospodyń z Frydmana swoją działalność rozpoczęło dopiero w bieżącym roku! Uzyskanie tak wysokich wyników już na starcie zapowiada, że będzie to kolejna świetnie zorganizowana grupa lokalnych działaczy, promująca tradycję, zwyczaje i kulturę Spisza" - przypomina Urząd Gminy Łapsze Niżne.

Przykład wyciyracki
.
opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
mm04.09.2022, 00:21
Alutka tyś nic nie gadała żeś tako zdolno babko , jo tyz chce taki dywanik .... te koszulki już Ci potne
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl