02.09.2022, 14:47 | czytano: 1595

Ruszyła akcja "Bezpieczna droga do szkoły"

zdj. Małopolska Policja
Policjanci ruchu drogowego rozpoczęli akcję "Bezpieczna droga do szkoły".
Dziś pierwszy dzień nauki po wakacyjnej przerwie. Nad bezpieczeństwem uczniów będą czuwać policjanci, którzy wraz z rozpoczęciem roku szkolnego prowadzą działania "Bezpieczna droga do szkoły".
Jak co roku pod szkołami pojawili się policjanci, którzy będą udzielać pomocy w przekraczaniu jezdni na wyznaczonych, tzw. szkolnych przejściach dla pieszych oraz od strony praktycznej uczyć prawidłowego zachowania się na drodze.

"Staramy się objąć nadzorem jak największą ilość szkół, jednakże w pierwszej kolejności szkoły zagrożone wypadkowością oraz o dużym natężeniu ruchu. Ponadto przez cały rok szkolny policjanci prowadzić będą stałą, systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowaną głównie na profilaktykę i edukację uczniów z najmłodszych klas. W ramach prowadzonych działań w rejonach szkół policjanci reagują na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, kierowanie pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu, a także na inne wykroczenia stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym" - zapowiadają funkcjonariusze.


Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez Policję, obowiązkiem dorosłych jest zadbać o to, by przygotować dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym. Rodzice nie mogą czuć się zwolnieni z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swym pociechom. Odprowadzając dziecko do szkoły powinni pokazać dzieciom niekoniecznie najkrótszą, ale najbezpieczniejszą drogę. Tą drogą wspólnie z dziećmi powinni kilkukrotnie przejść np. podczas spacerów, utrwalając prawidłowe zachowania w drodze do szkoły i zwracając uwagę na zagrożenia związane z ruchem drogowym. Warto pamiętać, że przejście na drugą stronę jezdni to dla młodszych dzieci prawdziwe wyzwanie.

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Olka13.09.2022, 20:47
O bezpieczeństwo dzieci dbajmy wszędzie również w aucie. Pamiętajmy by najmłodsze przewozić w foteliku, a dla starszych można stosować już alternatyw jak Smart Kid Belt. Jest to doskonałą rozwiązanie gdy odbiór dziecka ze szkoły dzielimy n kilka osób, a nie dysponujemy tyloma fotelikami. To rozwiązanie ma atesty i homologacje oraz kosztuje niewiele więc nie obciąży wrześniowego budżetu.
Smok03.09.2022, 20:51
Biedne dzieci.
Maria03.09.2022, 16:37
A gdzie chodniki?Czy wójtowie mogliby pospieszyć z tymi zaległościami . Jak te dzieci przy tak duźym ruchu samochodowym mogą czuć się bezpiecznie.Tragedia wisi w powietrzu .Moźe ruszą z tymi pracami.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl