05.09.2022, 10:06 | czytano: 4549

W Ludźmierzu trwa przebudowa Domu Podhalańskiego (zdjęcia)

Fot. UMWM
Marszałek Małopolski Witold Kozłowski wizytował trwający remont i przebudowę Domu Podhalańskiego w Ludźmierzu. To tu powstanie Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 32,5 mln złotych, z czego 7,5 mln złotych pochodzi z budżetu województwa, a 25 mln złotych to środki unijne.
- Dla nas, remont i modernizacja tego obiektu jest absolutnie kluczową rzeczą, szczególnie w kontekście współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Małopolskiego a Związkiem Podhalan. To silna współpraca, w której wzajemne zaufanie odgrywa ważną rolę. Serce rośnie, jak widzę postęp tych prac. Cieszę się, że mogłem dziś zobaczyć - przekonać się na własne oczy, że instytucja kluczowa dla rozwoju Podhala i Małopolski rośnie we właściwym tempie, że pracę postępują i mam nadzieję, że w połowie przyszłego roku ponownie się tu spotkamy, aby świętować otwarcie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Projekt ukierunkowano w głównej mierze na zachowanie rodzimej twórczości podhalańskiej, szczególnie w takich dziedzinach jak piśmiennictwo ludowe, gawędziarstwo, muzyka, strój, obrzędy i zwyczaje. Planuje się stworzenie pracowni: etnograficznej, etnomuzykologicznej, etnochoreograficznej, języka, sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, edukacji regionalnej z powierzchnią biurową i salą wielofunkcyjną, specjalistycznej do digitalizacji archiwalnych zbiorów fonograficznych i piśmienniczych, wideo, fotograficznej oraz studio nagrań.

Instytut w Ludźmierzu będzie drugim "skrzydłem" Małopolskiego Centrum Kultury "SOKÓŁ" w Nowym Sączu.

Źródło: UMWM, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
wiem07.09.2022, 12:07
Myślę, że kiedy pozatrudniają "swoich" to i tak nic nie będzie się działo
Będzie zabawa06.09.2022, 10:51
Zmienił właściciela to z pewnością będzie się działo.
UFO06.09.2022, 08:28
Powstanie skansen i nadal nic się nie będzie działo.
Osiol06.09.2022, 07:44
Powinni się pospieszyć bo jak nie wybiorą..... To spadochron powinien być gotowy
Swojok05.09.2022, 15:23
Jak miał stać zamknięty i niszczeć to lepiej niech się coś w nim dzieje.
Optymista05.09.2022, 14:36
Przeliczając, to jest 28 część nowej zakopianki. Kto na ten obiekt i personel będą łożyć? Kogo to będzie dobrowolnie interesowało?
Przyjechać i oglądać coś przez 15 min ale mi frajda. Za taką kwotę można było wyburzyć i postawić od nowa najlepiej jakiś konkret a nie coś co nawet nie będzie prawdziwym muzeum
p.05.09.2022, 12:16
32,5 miliona bo złotymi drutami zbroją.
zwiazkowiec05.09.2022, 11:40
zarzad ma synó i córki trzeba dac im stołki, stana sie expertami w kazdej dziedzinie kultury ludowej karpat , zabiegali bardzo długo vie=ce dr z sokoła stanie sie dyr nowej placówki i swoich kolesi zatrudnia , barawo!!!!!!!!!!!!
?05.09.2022, 11:23
Ciekawe jakich "wybitnych znawców" piśmiennictwa ludowego, gawędziarstwa, muzyki, stroju, obrzędów i zwyczajów do pracowni: etnograficznej, etnomuzykologicznej, etnochoreograficznej, języka, sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, edukacji regionalnej zatrudni "Sokół" ?. Z jakiego klucza ?. Po lini ZP, PiS czy najzwyczajniej w świecie koleżanki i koledzy , ciotki i pociotki "działaczy" ?. Pożyjemy, zobaczymy.
taka prawda05.09.2022, 10:27
Doprowadzili do całkowitego upadku Polski. Kraj, który ma potężne zasoby węgla to o niego żebrze na Świecie, choć to oni obiecali w 2015, że odbudują górnictwo. A sprowadzany węgiel np. z Malezji jest produktem węglopodobnym. Latem 2020 pod przykrywką covida na wiele tygodni uziemili kopalnie wysyłając załogi na izolacje i kwarantanny, bo "testy" wszystkim górnikom wychodziły pozytywne...Kilka kopalni po takim lockdownie już się nie podniosło. Nowa elektrownia w Jaworznie za 6,5 miliarda złotych ma awarię, dlatego że używano niewłaściwego węgla. Stadnina w Janowie w mikroskali pokazała jacy to nieudacznicy. Najwyższa w historii inflacja i stopy procentowe, choć szef NBP we wrześniu 2021 zarzekał się, że wszystko jest ok. Ludzie brali dalej kredyty, bo ten uspakajał, że inflacja pod kontrolą. Wojna na Ukrainie spadła im z nieba, bo chcą dzięki niej ukryć wszystkie swoje przewały i błędy. Respiratory, maseczki, zmarnowane szczepionki, wybory kopertowe, 2 miliardy na tvpis - wszystko zmarnowane i z przewałem w tle. A są mistrzami od zwalania na wszystkich innych.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl