06.09.2022, 09:59 | czytano: 2508

Porozumienie dla krzywdzonych dzieci

Fot. Piotr Kuczaj
W grudniu w Ludźmierzu zostanie otwarte pierwsze na Podhalu Centrum Pomocy Dzieciom.
Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 5 września przez burmistrza Rabki-Zdroju Leszka Świdra, zastępcę wójta gminy Nowy Targ Marcina Kolasa, prezesa Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju Witolda Latuska, prezeskę Fundacji PoWer Weronikę Potaczek oraz prezeskę Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monikę Sajkowską. Sygnatariusze zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań na rzecz dzieci, a efektem tej współpracy będzie uruchomienie w Ludźmierzu pierwszego w tym regionie, a szóstego w Polsce, Centrum Pomocy Dzieciom. Centrum będzie oferować nieodpłatną pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem pochodzącym z okolicznych powiatów.
Centra Pomocy Dzieciom powstają w Polsce od 2018 r. z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Trzy z nich (w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim) prowadzi sama FDDS, a do zakładania kolejnych zachęca aktywne i doświadczone w pracy na rzecz dzieci organizacje w całej Polsce. Już w grudniu tego roku pierwsze Centrum Pomocy Dzieciom na Podhalu zostanie otworzone przez działającą w Rabce-Zdroju Fundację PoWer.

- Wraz z moim zespołem już od 2014 r. wspieramy dzieci doświadczające przemocy i zmagające się z problemami zdrowia psychicznego. Z każdym kolejnym rokiem obserwujemy, że potrzeby są coraz większe. Stąd pomysł, aby rozwinąć się w stronę działalności nieodpłatnej dla podopiecznych, czyli założyć Fundację PoWer, a jednocześnie skorzystać z najlepszych istniejących w Polsce wzorców wspierania dzieci pokrzywdzonych przestępstwem, jakie realizuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w swoich Centrach Pomocy Dzieciom. Jestem przekonana, że dzięki dobrej współpracy zarówno z samorządem i instytucjami lokalnymi, jak i z pozostałymi CPD, nasza oferta pomocowa będzie jeszcze lepsza niż dotychczas – mówi Weronika Potaczek, prezeska Fundacji PoWer.

- To ważne porozumienie, bardzo się cieszymy, że takie porozumienie jest podpisane w Rabce Zdroju, mieście Dzieci Świata. Widzimy wielki problem dotyczący braku ośrodków oraz specjalistów psychologów dziecięcych - mówi Leszek Świder, burmistrz miasta Rabka-Zdrój.

- Podstawowym standardem funkcjonowania CPD jest to, że wszystkie działania i decyzje podejmujemy w oparciu o najlepiej pojęty interes dziecka, w najszybszym możliwym czasie, bez zbędnej zwłoki. Oraz – co równie ważne – że dziecko ma prawo do wyrażania swoich opinii i otrzymywania zrozumiałych dla siebie informacji np. na temat tego, co będzie się działo w procedurach prawnych, w których uczestniczy – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska FDDS.
- Dzięki szkoleniom dla lokalnych profesjonalistów pracujących z dziećmi, które od kilku lat organizowaliśmy z moim zespołem, nawiązaliśmy wiele cennych kontaktów. Teraz w ramach działalności CPD ta współpraca będzie się stawała jeszcze pełniejsza, bardziej ustrukturyzowana i wyraźniej wpisana w codzienną działalność – bardzo się z tego cieszę. Chciałabym, aby nasze Centrum pomagało dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem z powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego i limanowskiego – przynajmniej na początek. W budynku będzie się znajdował dostosowany do obowiązujących standardów przyjazny pokój przesłuchań dla dzieci. Mamy nadzieję nawiązać współpracę z sądami w Nowym Targu, Limanowej, Zakopanem i Nowym Sączu i zapraszać sędziów do korzystania z tego pomieszczenia dla jak najlepszej ochrony praw dzieci uczestniczących w procedurach – podsumowuje Weronika Potaczek, prezeska Fundacji PoWer.

Mat. prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
jkb07.09.2022, 12:17
Wytłumaczcie proszę, po co tam siedzi prezes szpitala, aaa wiem, pełna kontrola burmistrza bo nie widze wicee..
jak słyszę fundacja ....07.09.2022, 07:03
Teraz będzie "łapanka".
Pic na wode06.09.2022, 13:24
Tylko żeby było zdala od plebani to centrum
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl