07.09.2022, 18:38 | czytano: 5371

Co z ogrzewaniem szkół i remiz? Co z oświetleniem ulicznym? Obawy i apel z Orawy

Kadr z nagrania sesji
Radni z gminy Jabłonka z niepokojem patrzą na galopujące ceny energii i martwią się, jak samorząd poradzi sobie z kosztami utrzymania remiz, szkół i oświetlenia ulicznego. Zdecydowali się zaapelować w tej sprawie do parlamentarzystów z naszego regionu.
Radna Grażyna Karlak mówiła, że radni Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów analizowali temat i są pełni obaw. Chodzi o koszty utrzymania w zimie remiz, szkół, budynków użyteczności publicznej, urzędu, które ponosi gmina. - To będzie dla nas ogromne wyzwanie. Czy rząd zmusi nas do wygaszania punktów świetlnych? Gmina inwestuje, wychodzi naprzeciwko mieszkańców, żeby powstawały - podkreślała na sesji Rady Gminy Jabłonka. - W naszej gminie prąd będzie 300% droższy.
- Serdecznie z tego miejsca prosimy parlamentarzystów z naszego regionu, posłów i senatorów - Jana Hamerskiego, Annę Paluch, Edwarda Siarkę - reprezentujących nasz teren, nasze interesy, żeby nie zapomnieli o samorządach, które pracują na rzecz tego kraju i tych mieszkańców. Prosimy o zajęcie się tymi tematami. Jakie zadania i rozwiązania widzą, jak mogą pomóc - apelowała radna.

Wójt Antoni Karlak mówił, że gmina negocjuje z Tauronem ceny prądu. - I oby był - mówił. - Musimy się zastanowić, co dalej, żeby oświetlać punkty świetlne, czy temu podołamy.

- A kryzys dopiero nadchodzi. Jeszcze go nie odczuwamy - przestrzegał. - Mamy straże pożarne, nie mamy węgla na ogrzewanie.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Polak po szkodzie10.09.2022, 22:09
To jątrzenie i dążenie polskiego rządu wychodzi nam bokiem. Rosjanie i inni zyskują, my się zimy nie boimy.
do prawego i lewego POpierającego10.09.2022, 16:22
Psy szczekają, bo węszą smród z pieców c.o. Cóż tego, kiedy smród nie jest ani prawicowy, ani lewicowy on liberalny jak Pón Tusk...Wolność Tomku...Tak więc nie szczekać ino myśleć, myśleć, jak wspolnie i bez krzywdy przetrwać zimę...
do prawicowca10.09.2022, 15:37
Masz rację, nasi posłowie z prawicy, a jeden to nawet Orawiok, mają gdzieś nasz Orawę, śmieją sie z nas, przyjeżdżają na Orawskie Lato Święto Pasterskie Dożynki, prężą się na scenie, stroją miny, zjedzą obiad i i uciekają, PiS i jego posłowie nic nie zrobili dla Orawy, a my głosujemy na nich i na ich poselskie zarobki...a i tak będziemy głosować za prawicą, co nam pozostało.. taki los Orawy? zawsze na uboczu i zapomnienia? jedynie dziwię się posłowi z Orawy?
Prawicowiec10.09.2022, 14:31
Orawa jest w 99 % za Pisem i co z tego ma ... wielkie nic... dlaczego urząd ma mieć jakieś zniżki, a my mieszkańcy , dopłata do węgla 3000 zł jak tona już kosztuje 3700. Państwo PiS nic nie zainwestowało na Orawie choćby w turystykę, żadnej wielkiej inwestycji. nasi posłowie na których głosujemy z prawicy mają gdzieś Orawę, bo i tak będziemy za prawicą...
sikierka10.09.2022, 12:24
Jak to z węglem było; Historia dla wnuków, wszystko przez góroli... Najpierw ludzie kopali minerał w górach, a tych co w górach kopali to byli górnicy, ludzie palili chrustem, gałęziami, jałowcami i jak brakło drzewem. "Pośli górnicy na dół i naśli" węgiel, ale nie nazywano ich dolnikami , czy kopidołami ale dalej górnikami...Węgiel i stal rozruszały cywilizacje a wszystko przez górników i hutników... W końcu kapitaliście i socjaliści tyle spalali, że stało się szkodliwe, ino auta, samoloty NIE. Rewolucja przemysłowa w Anglii oparta na węglu, węgla zakazała a kopalnie pozamykano...Sprowadzano surowce z krajów, które nie "szkodzą", niektórzy mówią wyzysk postkolonialny. Szlachetnie demokratyczna Francja i Niemcy po wojnie poszły w atom, ale były protesty gdzie topić szkodliwe odpady... Wtedy Niemcy i USA dali technologie Chinom na solar, fotovoltaikę, a sami poszli w wiater, z nadmiaru mocy wykorzystywali Polskę w przesyle do Bawarii i Austrii ...W końcu na Sabałowych Bajaniach górole stworzyli zbójnika o imieniu Donald...On to poparł tzw. ETS-y, które wg górnicki-kopaczki miały być dla Polski nieszkodliwe, dla zielonej rewolucji niezbędne, choć podrażają energię zwłaszcza w węgla teraz ogromnie. W końcu Unia Jewropejska wymusiła na nas wygaszanie górnictwa i zamykanie kopalni. Z Rynku zniknęło za 5 lat 20-30 mln polskiego wydobycia...Ale górole dalej stali przy węglu (ekogroszku), który trzeba było sprowadzić z Rosji, zwłaszcza taniego- z okupowanego Dombasu... A wiec wojna na Ukrainie, a zbójnik Donald wrzeszczał "macie krew na rękach" i słał filmiki do TVN z wagonami węgla z Rosji. Głupi rząd nie policzył ile braknie węgla, zwłaszcza niezbędnego dla góroli ekogroszku, które w 90 % przerabiały prywatne firmy z węgla z Rosji. Krew na rękach zwęszyły światowe giełdy i handlujący węglem spekulanci. Węgiel w demokratycznym Amsterdamie poszedł z 60-97 USD za tone ,a 300-400 USD a w poskokach deficytu, bo wszyscy chcą kupować nawet po 600 dolars czy ok 3.000 złotych w zakupie, a gdzie koszta inne ? Tak czy siak na runku polskim na zimę braknie 3-4 mln ton dla ludności...Nie pomoże PGG, bo nie wyrabia z kopaniem ani inne kopalnie w kraju...Za to zbójnik Donald wrzeszczy, że drożyzna... Szukajcie w google hasła giełdy ARA i poślijcie zbója do Brukseli niech zawiesi "zielone certyfikaty na czas wojny" Niech ustalą urzędowe ceny na węgiel, ropę, gaz na czas wojny i niech się podzieli wiedzą jak zmusić do tego spekulantów dla dobra góroli...
Hopsiup09.09.2022, 13:09
Nabudowali bez pomyślunku, bez składu i ładu, puste budynki takie jak dom kultury co świeci pustkami trzeba ogrzać. Nie sztuka nabudować, sztuka utrzymać..
hole09.09.2022, 09:45
Gminy naszego regionu mocno śpią, samorządy powinny być liderami zmian w regionie. Już dawno powinny być zrealizowane projekty OZE , na naszym terenie szczególnie związane z geotermią. A o takich działaniach jak Energy Management to nawet nie wspomnę.
albo albo!!!08.09.2022, 17:09
Brać panowie wzór z gminy np. Łapszańskiej wójt też klaskał ale widać mocniej! Teraz radni nie mają problemu, ani się nie boją, ani się nie zbroją ha ha! Dla mieszkańców uliczne oświetlenie już dawno zgasło i wójt czy radni nie widzą w tym żadnego problemu. Jak się pieniądze wydaje na rzeczy mało ważne jakieś pierdoły to wiadomo że na ważne zabraknie taka jest kolej rzeczy! No ale to trzeba rozumieć politycy!
Kasia08.09.2022, 13:17
Nie mamy czym palić? Skąd kupię 4 tony węgla, za co??????!!!!!!Drzewo też poszło bardzo w górę, jakaś masakra. Wykończą nas, cała ta jedna wielka banda!!!!
Tuti08.09.2022, 11:48
Przecież pan wójt zrobił tyle dobrego jest taki wspaniały że według mnie zadłużył gminę światło nocą nie świeci już bodajże od tamtego roku co robi to robi na pokaz inwestuje w jakieś izby pamięci inne głupoty gazyfikował orawę niech napisze do Putina abym mógł gaz posłał gdy nastał koronawirus już wtedy mieli problem z utrzymaniem budynków co dopiero teraz gdy ceny energii wzrosły czy tam nie doprowadził gazu gdzie teraz jakaś obawa o utrzymanie co pani paluch skóra w tej sprawie i inni posłowie przecież ich metoda sprawowania władzy to jakaś pomyłka trzeba powiedzieć sobie wprost jak PiS Polaków Polskę prowadzi i pogrąża problemami jak przeżyć kolejny dzień tak wójt wiele się nie różni może pani radna skoro oddaje swoje pieniądze na cele charytatywne może zacznie oddawać na utrzymanie i opłacanie kosztów jakie są potrzebne do utrzymania tych to właśnie szkół i innych budynków. Dziwi mnie sprawa inwestycji kupna działek za ogromne pieniądze dlaczego wtedy nie było problemu żeby płacić aż wydaje się podwójnie potrójnie poczwórnie za te działki nawet i rolne a teraz dostrzega się problem utrzymania i trzeba prosić posła po słowom żeby ona nie zapomniała panie wójcie żałosny jest pan i sposób sprawowania przez pana władzy.
robieni w trąbę08.09.2022, 11:39
Zobaczycie, że to nie pierwsza zima taka będzie. Lepiej to już było. Teraz będziecie brać kredyt/pożyczkę 15-20 tysięcy na zakup opału i tak co roku będzie. Skończą się wczasy zagraniczne itp.. Cały rok będziesz ciułał kasę na opał na zimę. Dziękujemy pisowi, że wyskoczył jak filip z konopi z embargiem na węgiel z rosji. Ruscy znaleźli inne rynki zbytu a Polacy zostali z ręką w nocniku.
zeb08.09.2022, 11:33
Jak wam nie wstyd! Orawa jest 98% za PiS, głosowania to potwierdzają. Przez WAS Polska jest okradana!
jasiek08.09.2022, 09:21
Do nick Osioł
Bardzo ostrożny byłbym ze stwierdzeniem cytat,, prezes dmucha "
Bardzo śliski temat. ha ha ha
baciok@08.09.2022, 08:08
Do lasu zbierać chust mówił Poseł Edward, polić byle czym mówił Prezes Jarosław. kupić gwizdki i gwizdać to się rozgrzejecie jak kiedyś Posłanka Anna na spotkaniu z Prezydentem Komorowskim. Pan Wójt za słabo wyrażał entuzjazm na spotkaniu z Prezesem. Trzeba było klaskać bardziej rytmicznie.
.08.09.2022, 05:55
Kiedy w końcu do ludzi dotrze prawda, że rząd nie ma i nigdy nie miał żadnych pieniędzy! Jeżeli, coś wam da to komuś zabierze w postaci większej daniny. A jeżeli populistyczny rząd nie chce komuś zabrać, to w ukryciu zabiera wszystkim, drukując puste pieniądze!
Osiol07.09.2022, 22:28
Słyszałem lepsze rozwiązanie będą dmuchać w piec by było ciepło prezes dmucha w piec martenowski w hucie w hucie szkła pinokio na szczeblu miasta w kotłowni miejskiej dmucha....... A na wsi lokalne struktury parti i też proporcjonalnie i się ogrzeje

Inaczej odpowiedzialność za upadek się rozmyje i wszyscy zostaną z zarobioną kasą bezkarni
Wielbiciel pisu07.09.2022, 21:48
Musimy się słuchać naszego przywódcy Jarosława i palić wszystko
Optymista07.09.2022, 21:24
Wierzyli w wielką pandemię a PIS doprowadził kraj do bankructwa. Będzie jeszcze gorzej. Bieda dopiero idzie.
Palący wszystkim07.09.2022, 21:12
Parę słów rządzących :
Sasin - prąd nie zdrożeje
Morawiecki -nie kupujcie węgla bo będzie tańszy
Kaczyński -wegiel będzie kosztował tyle co w ubiegłym roku
Glapinski -tylko idiota podnosi stopy procentowe
Duda - mamy węgla na 200 lat
Glapinski -mamy tyle pieniędzy że nie jesteśmy ich w stanie przeliczyć a inne kraje chcą od nas pożyczyć
ITD ITD ITD można pisać
wkurzony orawiok07.09.2022, 19:29
Przecież wójt tak się uśmiechał na spotkaniu, śpiewał 100 lat. To niech teraz zaśpiewa do perły o miliony.
To co ten rząd zgotuje ludziom tej zimy to będzie koszmar. Dziesiątki tysięcy złotych - zamiast w inwestycje i naukę/studia dzieciom to pójdzie w komin. Nauka zdalna - czyli przerzucenie funkcjonowania szkół na rodziców, a internet i prąd to nieba się bierze!
Polski węgiel wywożony za granicę wagonami, a sprowadzają syf z Kolumbii, który nie chce się palić. Mam nadzieję że naród się obudzi do jakiejś rewolucji, koniec dojenia dojna zmiano!
dziadek07.09.2022, 18:57
A co ma powiedzieć Lipnica ma 4 remizy ogzać i 5 szkół.Ale imprezy się robi .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl