08.09.2022, 17:27 | czytano: 3509

Nowy most w Tylmanowej nabiera kształtów

Po kilku miesiącach żmudnych robót, w krajobrazie osiedla Brzegi Tylmanowej oraz koryta rzeki Dunajec, rysuje się sylwetka nowego, żelbetowego mostu łukowego o projektowanej nośności 40 ton.
– W tym tygodniu finalizowano roboty zbrojarskie pomostu oraz końcowe prace związane z deskowaniem i układaniem niezbędnych kanałów technologicznych, m. in. pod projektowaną iluminację mostu – tłumaczy Paweł Cetera, Pełnomocnik Wójta ds. Inwestycji i Kierownik Zespołu ds. Inwestycji. – Jak do tej pory warunki atmosferyczne i hydrologiczne na rzece Dunajec były na tyle sprzyjające, że roboty realizowano bez żadnych przestojów, a stawiane podpory i szalunki, nie były niszczone przez wody rzeki Dunajec – dodaje.


Jak podkreśla Paweł Cetera, ostatnie dni były jednak dosyć nerwowe, z uwagi na zapowiadane opady deszczu i burze, gdyż ewentualna fala powodziowa przyniosłaby olbrzymie straty na budowanym obiekcie, zwłaszcza w zakresie podpór, robót zbrojarskich i szalunkowych. – Dobra współpraca Wykonawcy czy Inwestora ze służbami zapory wodnej w Czorsztynie, w zakresie regulowania zrzutu wód korytem rzeki Dunajec, jest w takich momentach bezcenna – zaznacza.

Zgodnie z planami, dziś t.j 08.09. 2022 r. rozpoczęły się roboty betoniarskie na moście w Tylmanowej i trwają bez zakłóceń oraz niespodzianek pogodowych. To bez wątpienia newralgiczne roboty na obiekcie, które z pewnością zostaną zakończone powodzeniem.

Za kilka tygodni Wykonawca przystąpi do rozbiórki podpór i szalunków, a ewentualne obawy o podwyższony stan wody w rzece zostaną rozwiane. Wykonawca skupi się na dalszej robocie już na płycie pomostowej i na dojazdach na most, tak z jednej, jak i z drugiej strony.

Przypomnijmy. Nowy most w Tylmanowej będzie mieć 104 m długości, 9 m szerokości, a także 40 ton nośności. Gotowy ma być w pierwszym kwartale 2023 r. W ramach tego zadania rozbudowana zostanie też droga gminna. Inwestycja jest współfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (7 591 468,93 zł), Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (2 060 979,28 zł) oraz środków Województwa Małopolskiego (3 000 000, 00 zł).

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Tak wej09.09.2022, 23:01
Mosty zazwyczaj łączą, zazdrość przeciwnie -dzieli a pomysł i starania na budowę
mostu tylmanowian nie tylko Królczyka ,a most prowadzi do licznie zamieszkałych osiedli Brzegi,Łęg Górny,Kliniec,Łapiakówka,Patorówka i do tylmanowskich Błoni na Połankach
ot tak08.09.2022, 21:36
most prowadzący donikąd
ale takie pomysły to tylko Królczyk
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl