13.09.2022, 14:59 | czytano: 8032

We wrześniu górale wybierają na wypoczynek Chorwację (zdjęcia)

Chorwacja. Fot. Marcin Szkodziński
-> Wielu mieszkańców Podhala, którzy pracują w turystyce na wakacyjny wypoczynek mogą sobie pozwolić dopiero po zakończeniu wysokiego sezonu.

-> Mieszkańcy Podhala coraz częściej wybierają wypoczynek nad Morzem Adriatyckim zamiast Bałtyckim.

-> Porównaliśmy jak wygląda wypoczynek nad Bałtykiem, a jak nad Adriatykiem.
Ostatnie dni sierpnia i początek września, to okres, kiedy wielu górali wybiera się na urlop. Od kilku lat coraz większa moda panuje na wyjazdy zagraniczne. Wśród kierunków wybieranych przez mieszkańców Polski południowej coraz częściej pojawia się Chorwacja i Morze Adriatyckie.
Dojazd własnym samochodem nad Bałtyk zajmuje zazwyczaj 9-10 godzin. Trasa oczywiście obejmuje płatne odcinki autostrad. Czas przejazdu może oczywiście wydłużyć się zależnie od natężenia ruchu drogowego oraz korków, które tworzą się przed bramkami. We wrześniu tygodniowy pobyt dla małżeństwa z jednym dzieckiem można znaleźć już od tysiąca złotych.

Porównując wyjazd do Chorwacji na wyspę Pag, którą szczególnie polubili Polacy, czas przejazdu to ok. 11-12 godzin. Wybierając się w taką podróż należy pamiętać o płatnych odcinkach dróg przejeżdżając przez Słowację, Węgry, a także Chorwację. Podczas gdy na Słowacji i Węgrzech można wykupić winiety, to autostrady na Chorwacji wyglądają niemal jak w Polsce. Wjeżdżając na płatny odcinek drogi kierowca pobiera bilet. Opłata pojawia się w momencie wyjazdu. Płatności można dokonać zarówno gotówką jak i kartą.

Koszty noclegów oraz wyżywienia zarówno nad polskim morzem, jak i chorwackim są bardzo porównywalne. Tygodniowy pobyt we wrześniu dla dwóch osób dorosłych i dziecka 13-letniego zarówno w Kołobrzegu, jak i w miejscowości Pag można znaleźć można za nieco ponad 1000 zł. Oczywiście ceny rosną wraz ze standardem obiektu oraz bliskością centrum.

Podobnie porównywalną kwotę należy przeznaczyć na wyżywienie. Koszt obiadu w restauracji wynosi zależnie od zamawianych potraw nieco ponad 100 zł dla jednej osoby. Ze względu na bardzo dużą ilość Polaków odwiedzających Chorwację, w większości restauracji obok nazw potraw po angielsku znajdują się nazwy polskie, lub zupełnie oddzielne polskie menu.

To, co skłania mieszkańców Polski południowej do wyboru na miejsce wypoczynku Chorwacji, to przede wszystkim pogoda. Temperatury we wrześniu niemal nie spadają poniżej 25 st. Celsjusza oraz ciepła woda, której średnia temperatura we wrześniu wynosi ok. 20 st. C. sprawiają, że miejsce to mimo jesieni idealnie nadaje się na wypoczynek.
Bardzo przejrzysta woda dzięki kamienistym plażom daje możliwość obserwacji podwodnego życia Adriatyku. Bez okularów do pływania i rurki do oddychania do Chorwacji niemal nie ma co się wybierać. W wodzie nawet spacerując wybrzeżem dostrzec można liczne różnokolorowe ryby oraz skorupiaki. Zapominalscy zestawy do pływania pod wodą mogą zakupić już na miejscu. Nie należy także zapominać o butach do pływania. Pomogą one ustrzec się przez ostrymi kamieniami, a także jeżowcami, na które można natknąć się w wodzie.

Do niewątpliwych minusów chorwackich wakacji należą widoki w pobliżu parkingów. Jest to ogromna ilość śmieci pozostawianych w większości przez turystów, a także przez miejscowych.

Osoby, które chcą skorzystać w Chorwacji z płatnych atrakcji turystycznych będą musiały głębiej sięgnąć do kieszeni. Wejście np. na mury obronne Dubrownika, to koszt 200 Kun, czyli ok 120 zł od osoby dorosłej. Podobnie wysokie stawki cenowe obowiązują za wejścia na 300 Kun, czyli niecałe 200 zł.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
ggg14.09.2022, 15:12
taka prawda - ceny podobne to jest akurat racja nie zgodze sie tylko ze stwierdzeniem "
"Do niewątpliwych minusów chorwackich wakacji należą widoki w pobliżu parkingów. Jest to ogromna ilość śmieci pozostawianych w większości przez turystów, a także przez miejscowych."
to nie jest prawda, nie wszedzie tak jest. istria czysciutko ze az lśni ..
aro14.09.2022, 12:16
A na Chorwacji, w Chorwacji, pogoda jest murowana, nawet jak pochmurno, czy pada, czy wieje, czy to maj czy październik a i tak jest ciepło, wręcz gorąco, morze nie wzburzone, turkusowe. Za taką gwarancję pogody można zapłacić :)
Jasiek14.09.2022, 08:07
Ja ostatnio pojechałem do Chorwacji, a nie na Chorwację.
Jo13.09.2022, 21:21
A ja tam wole za granice nie ma tyle parawanów i bluzgających januszy i grażyn itd itp
żona pana Andrzeja13.09.2022, 20:28
Artykuł niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Cena i standard zależy od sprytu i portfela wynajmującego. Do Gdańska jadę 6 godzin, wiem gdzie jadać (Jaros na Jagielońskiej!) no i można wynająć mieszkanie dla 4 osób. Dokładnie za 1000zł wypoczywają 4 osoby. Lubię Chorwację, ale aby tam wypocząć jak gość muszę przeznaczyć dużo więcej kasy. Taniej nad naszym Bałtykiem. Cieplej pewnie w Chorwacji. Ja wybieram Gdańsk.
Osiol13.09.2022, 19:41
Jak Ci górale zniosą takie darcie skóry??
Jak drzeć skórę to oni a nie z nich
Taki wyjazd może zakończyć się terapią u specjalisty....
Góral z Orawy13.09.2022, 17:43
Nie prawda bo ja wybieram Sopot , proszę nie generalizować i nie wypowiadać się za wszystkich .Dziękuje .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl