15.09.2022, 10:56 | czytano: 2503

Wołoskie święto w Ochotnicy

Fot. Gmina Ochotnica Dolna / Facebook
Rano w Ochotnicy Dolnej rozpoczął się Wołoski Kongres Młodych 2022.
- Jestem ogromnie szczęśliwy, że tak ogromna rzesza młodych ludzi przybyła do Ochotnicy Dolnej posłuchać o naszych korzeniach, o korzeniach kultury góralskiej - powiedział wójt Tadeusz Królczyk, oficjalnie otwierając kongres, na który przyjechali przedstawiciele okolicznych szkół m.in. z obu Ochotnic, Tylmanowej, ale też Krościenka, Krauszowa, Kamienicy, Zasadnego i Maszkowic, w sumie ok. 300 uczestników.


Wołoski Kongres Młodych rozpoczyna II Międzynarodowy Kongres Kultury Wołoskiej, który ruszy w południe. Swoje wystąpienia będą mieć m. in. prof. dr hab. Ilona Czamańska z Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Agnieszka Pieniążek ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” oraz Agata Mucha Koordynator ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Pracowania Terenowa w Katowicach.

Zostaną także zaprezentowane dobre praktyki w gminie Ochotnica Dolna, które promują i rozwijają Szlak Kultury Wołoskiej. Odbędzie się m. in. kolejna promocja publikacji „Hale i polany. Dziedzictwo zagrożone” oraz „Wołoskie echa w Ochotnicy i Tylmanowej”.

Popołudniem, w Ochotnicy Górnej na skwerku, odbędzie się zbór wołoski, a wieczorem, na godz. 20.00 organizatorzy zapraszają do restauracji OCH na koncert zespołu VOŁOSI.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
jewropejczyk16.09.2022, 06:33
No cóż, w chorej głowie szybko przyjmują się chore teorie.
Unia o tym wie.
"Dziel i rządź" - to podstawowa zasada w Unii.
Stany chorobowe właśnie, czy dewiacje to - europejska normalność.
Trzeba mieć narąb... w głowie by szukać swego pochodzenia sprzed prawie
1000 lat, wśród ludzi mieszkających na Podhalu, który to region, według tych "poszukiwaczy" jest - "sztucznie" dołączony do Polski. No i mamy pierwszy efekt "kongresu".
Mamy już "sztucznie" dołączony do Polski Śląsk, to i pewnie Mazowsze, czemu by nie Wielkopolska, Mazury, Kaszuby, itd.
Cała Polska powstała "sztucznie".
Szanowny wójt Ochotnicy może sobie "pogratulować". Wszedł na drogę
W. Krzeptowskiego, zobaczymy gdzie zajdzie.
A prosili go niedawno przy okazji innej jego niemądrej inicjatywy
"by się opamiętał".
Europejczyk16.09.2022, 00:49
@jewropejczyk Istotnie, Podhale to niezmiennie Polska - w sensie przynależności państwowej. W sensie etnicznym to region sztucznie dołączony do Polski, ponieważ nie ma za wiele wspólnego ze słowiańszczyzną. Podhale to kraina potomków Wołochów, wystarczy spojrzeć na ciemne twarze górali. W sensie politycznym Podhale także nie jest ostoją polskości. Dowodem na to jest choćby działalność Goralenvolk, które - choć wymuszane przez Niemców groźbą - odniosło pewien sukces. Nie bez kozery postawiono na akcentowanie odmienności górali podhalańskich względem pozostałej Polski. Niemcy doskonale orientowali się w niuansach etnicznych i wiedzieli, że akurat tutaj możliwe będzie stworzenie organizacji stanowiącej wyłom w narzuconym micie polskości.

Dzisiaj nie ma to większego znaczenia. Wszyscy żyjemy w wolnej Europie. W Europie uznającej prawo każdego człowieka do akcentowania swej odmienności - czy to seksualnej, płciowej, czy narodowej.
Cieszę się, że w Ochotnicy wreszcie dostrzeżono szansę na przełamanie stereotypów i odwołanie się do korzeni, do "ojców Europy". Było ich wielu. Dzięki temu naszą ojczyzną jest tak Podhale, jak i Bawaria, czy Fryzja. Wołosi, przodkowie Podhalan, mają prawo do upamiętnienia i czci - wbrew nacjonalistycznej polskiej ideologii, nakierowanej na wmawianie nam, iż wszyscyśmy od Piasta. Nie! My na Podhalu jesteśmy częścią Polski w sensie politycznym, ale w żadnym innym.
jewropejczyk15.09.2022, 22:29
@ Europejczyk
A ty spod jakiego nacjonalizmu jesteś?
Niemcy i Słowacy nie tak dawno pokazali "siłę" różnorodności, Z Rusinami (Łemkami?) chyba było normalnie.
Zapomniałeś jeszcze o Cyganach no i oczywiście o najpiękniejszej ozdobie tej ziemi - o Żydach. Ci też zostawili na Podhalu swój ślad.
Pomimo jednak tej zbieraniny, przepraszam - różnorodności, Podhale to niezmiennie POLSKA!
Europejczyk15.09.2022, 13:19
Brawo! Europa wielu kultur i wielu narodowości! Na Podhalu nie ma miejsca na polski nacjonalizm i wmawianie wszystkim, że łączy ich wspólnota krwi. Żyli i żyją tu też Niemcy, Słowacy i Rusini. Pokażmy siłę w różnorodności!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl