18.09.2022, 14:35 | czytano: 4030

Dobrowolna Służba Wojskowa - ostatnie miejsca na październikowy turnus

zdj. mat. prasowy
Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu informuje o ostatnich miejscach na najbliższy turnus Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Potencjalni kandydaci z powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego i suskiego będą mogli pełnić służbę w jednostkach wojskowych dyslokowanych możliwie najbliżej miejsca zamieszkania, bo w Krakowie.
Dla mieszkańców Podhala i okolic to szansa na dodatkowy, pewny zarobek poza sezonem turystycznym oraz możliwość zdobycia nowych umiejętności i uprawnień, które wykorzystać można również „w cywilu”.
Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o Obronie Ojczyzny. Po odbyciu szkolenia podstawowego, w czasie którego ochotnicy zapoznają się z musztrą, regulaminami wojskowymi oraz obsługą wyposażenia osobistego, złożą przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Następnie przejdą trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne.


Ochotnik podczas służby otrzyma uposażenie w wysokości 4560 zł – młodzi do 26 roku życia zwolnieni są z podatku, taką kwotę otrzymają więc na rękę. Oprócz tego przeszkoleni w ramach dobrowolnej służby wojskowej będą mieli pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej. Będą też mogli podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn, spawacza, zrobić patent nurka czy skoczka spadochronowego. Ci, którzy nie zdecydują się po cyklu szkoleniowym kontynuowania związków z wojskiem, przejdą do rezerwy.

Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można złożyć poprzez portal zostazolnierzem.pl oraz osobiście w 86 Wojskowych Centrach Rekrutacji (dawne WKU), które 4 czerwca po raz pierwszy czynne były także w sobotę. MON wprowadza takie rozwiązanie na stałe - w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 8.00 – 14.00 będzie można w WCR uzyskać informacje i załatwić formalności. Wojskowi rekruterzy obecni będą też tam, gdzie coś się dzieje lokalnie. Idąc na gminny festyn, koncert plenerowy czy do galerii handlowej warto zabrać ze sobą dowód osobisty – może się przydać przy okazji spotkania mobilnego punktu rekrutacyjnego. Działa też infolinia. W godz. 8.00-22.00 pod numerem 800 180 110 codziennie włącznie z weekendami będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat służby dobrowolnej.

Pakiet korzyści jakie niesie ze sobą taka forma służby wojskowej:
opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Magik20.09.2022, 02:14
za moich czasów takich nazywali biedakami
szwejk19.09.2022, 15:10
Jaka kolonia takie wojsko... niebawem tylko dzidy zostaną do obrony
ciekawy19.09.2022, 09:28
Za te pieniądze, to jedynie fanatyk lub szaleniec zgłosi się do woja. Rządzący mówią o stworzeniu 200 - ba nawet 300 tysięcznej armii a tylko w najbliższych miesiącach wojsko opuści kilka tysięcy żołnierzy a przyśpieszy te decyzje przymus szczepień, które planuje mz. Do póki korpus oficerski - z wyjątkami - będzie traktować szeregowców i podoficerów jak śmieci, to mogą zapomnieć o stworzeniu 120 tysięcznej armii.
anty trep18.09.2022, 18:42
Ciekaw jestem ilu tych cwaniakow mocnych w gebie pozstanie na swoim stanowsku jak wybuchnie wojna...szukaja miesa armatniego,nie dajcie sie namowic!
Waryjat stary dopadł komputer olaboga!18.09.2022, 17:39
Wektor, rozdwojenie jaźni masz?

Latasz po tematach, wszedzie gdzie pis robi socjalizm tam siejesz propagandę jaki to dobry pis, a tutaj krzyczysz nigdy więcej socjalizmu. Zastanów się stary wariacie, bo albo białe jest białe a czarne jest czarne albo czarne jest białe a białe jest czarne.
Arnold18.09.2022, 16:54
Ja chciałem to mnie nie chcieli bo jestem gruby. Jawna dyskryminacja grubasów.
Sceptyk18.09.2022, 16:39
Niech szukają dalej naiwnych i mięsko armatnie zawsze się przyda
Osiol18.09.2022, 15:34
Ciężko będzie stoją w kolejce po paszporty
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl