20.09.2022, 21:05 | czytano: 3531

Prace japońskich artystów w darze dla nowotarskiego Muzeum Drukarstwa (zdjęcia)

zdj. Maciej Gębacz
NOWY TARG. W Muzeum Drukarstwa otwarta została wystawa pt. "Spotkania z Mokurito. Litografia na drewnie japońskich i polskich artystów". Wydarzenie objęła Honorowym Patronatem - Ambasada Japonii w Polsce.
Japońska artystka Yasuko Sawaoka od czterech dekad twory w technice mokurito (mokulito). Jest to połączenie europejskiej litografii z japońskim drzeworytem. Technika polega na nałożeniu na drewnianej płycie obrazu farby olejnej i poddaniu jej obróbce stosowanej w litografii korzystającej z kamienia lub płyty aluminiowej. Płytę wykańcza się żłobiąc jej powierzchnię dłutkami , podobnie jak w przypadku tradycyjnego drzeworytu. Na końcu obraz odbija się na papierze.
Twórcą techniki jest Seishi Ozaku, wykładowca drzeworytnicwa na na tokijskim uniwersytecie. Pochodząca z Hokkaido - Yasuko Sawaoka swoje prace wystawia na całym świecie. Mokurito wciąż rozwija i udoskonala.

Podobnie jak w innych miastach, gdzie pojawia się ze swoimi pracami - zostawia je mieszkańcom w prezencie. Nowy Targ otrzymał 22 litografie.

Na wystawie w Muzeum Drukarstwa prezentowane są prace nie tylko japońskich, ale i polskich artystów. Prócz wspomnianego Seishi Ozaku i pani Yasuko Sawaoka, są to dzieła Tadashi Kobayashi, Motomi Tsunoda, Mamiko Minamidate, Setsuko Hozumi, Junko Kasai, Ewy Budka, Katarzyny Budka, Justyny Mazur-Kiwer, Agnieszki Rokickiej i Marty Śliwak.

Spotkanie w Mieście połączone było z recitalem fortepianowym japońskiej pianistki Atsuko Seta w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu.

s/ zdj. Maciej Gębacz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zauroczony21.09.2022, 15:43
Piękne zdjęcia - szczególnie nr 6 - piękna dziewczyna, przyciągająca uwagę.
graf21.09.2022, 08:12
Zrobi sobie kolejną odbitkę
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl