NOWY TARG. "Cechą charakterystyczną jego twórczości było świadome nawiązywanie do podhalańskiej sztuki ludowej". Tak określa się twórczość Wacława Czubernata. Zmarły przed dekadą artysta był rzeźbiarzem - tworzył w drewnie i ceramice, ale uprawiał także malarstwo pejzażowe, którego tematem były góry i Równina Wielkopolska.
Urodził się w 1931 r. w Nowym Targu. Po ukończeniu Liceum Technik Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, w latach 1953–1959 studiował na wydziale rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Ludwiki Nitschowej i Mariana Wnuka. W latach 60- i 70-tych pracował jako projektant wzorów obuwia w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale”. 40 lat temu wraz z Wiktorem Pawlikowskim, założył w zabytkowym wiatraku "Michał" w Kościanie na Wielkopolsce galerię i plenerową pracownię twórczą. Niemal w tym samym czasie - pod patronatem Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - otworzył w Nowym Targu autorską galerię rzeźby.
W piątkowy wieczór, w 31. rocznicę założenia nowotarskiej Galerii Sztuki BWA Jatki uroczyście otwarta została wystawa prac Wacława Czubernata. Gościem honorowym była córka zmarłego w 2012 roku artysty - Ewa Czubernat, również utalentowana rzeźbiarka.
Wernisaż był okazją do podziękowań sponsorom i przyjaciołom Jatek, którzy od lat wspierają galerię.
Dodatkowym elementem wystawy jest plenerowa ekspozycja na Rynku, przygotowana przez Muzeum Drukarstwa. Można na niej obejrzeć archiwalne zdjęcia prac Wacława Czubernata.
s/ zdj. Maciej Gębacz