25.09.2022, 08:30 | czytano: 2973

Bony turystyczne przedłużone do marca 2023 roku

Andrzej Gut-Mostowy. Fot. Marcin Szkodziński
Sekretarz stanu ds. turystyki Andrzej Gut-Mostowy poinformował podczas konferencji prasowej w Rabce-Zdroju, o przedłużeniu ważności bonów turystycznych do końca ferii zimowych w 2023 roku. To bardzo dobra wiadomość dla małopolskich firm, bo to właśnie w Małopolsce realizowanych jest najwięcej bonów. - Małopolska jest największym beneficjentem. Mając 9% ludności Polski, 22%tych bonów kwotowo było realizowanych w naszym województwie - mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Bony turystyczne przyznawane na wypoczynek w Polsce dzieciom były istotnym wsparciem dla branży turystycznej, która po dwóch latach pandemii i obostrzeń z nią związanych była w bardzo trudnej sytuacji. Wsparcie firm, a zarazem umożliwienie gorzej sytuowanym rodzinom wyjazdu na wypoczynek wyszło wszystkim na dobre.
Najbardziej znany projekt pomocowy mojego departamentu “Polski Bon Turystyczny”, który został przygotowany 2-3 miesiące po rozpoczęciu pandemii, to projekt społeczny, którego środki przeznaczone są dla polskich rodzin. 500 zł na każde dziecko pobierające świadczenie 500 zł ale też dodatkowe 500 zł dla dzieci z niepełnosprawnością. Jest też ważnym aspektem pomocy covidowej dla przedsiębiorców z branży turystycznej. Został utworzony specjalny fundusz Covidowy, który został przeznaczony na różne formy pomocy, w tym tzw. tarcze. Jeden z takich elementów pomocy covidowej dla branży turystycznej jest bon turystyczny. Decyzją Rady Ministrów i ustawodawcy 4 mld zł przeznaczone zostały na ten projekt. To czyni go największym projektem pomocowym w Europie. Udało się ten projekt skutecznie przeprowadzić przez parlament, bo łączy on tą warstwę społeczną i gospodarczą - zaznacza Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Z 4 mld zł środków przeznaczonych na współfinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie Polski zrealizowane zostały już 3 mld zł. Najchętniej, bo aż 22% zrealizowanych zostało na terenie Małopolski. Kolejne dwa województwa, które znalazły się na podium to woj. pomorskie i zachodniopomorskie.

Przedłużenie ważności bonu na sezon zimowy daje możliwość skorzystania z wypoczynku kolejnym rodzinom, a także wesprze branżę turystyczną odbudowującą budżety po pandemicznej zapaści.

W tym sezonie zimowym jeżeli chodzi o ferie małopolskie to 40% realizacji bonów dotyczyło Małopolski. Wydłużenie tego terminu jest dla nas niezwykle istotne, bo zahaczamy o kolejny ważny dla małopolskich przedsiębiorców sezon zimowy - informuje Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Wsparcie polskich rodzin, a także przedsiębiorców żyjących z turystyki zostało bardzo dobrze przyjęte przez obie strony. Projekt nie tylko dał korzyści obu stronom, ale także Państwu, dzięki zwiększeniu przychodów z podatków.
Z naszych informacji i badań, które przeprowadziła Polska Organizacja Turystyczna wynika, że projekt spełnił swoje zadanie. Należy stwierdzić, że oprócz tych środków, które były przeznaczone z bonu na wypoczynek wiele rodzin przeznaczyło także dodatkowe środki i była to ogólna zachęta do wypoczynku w kraju - mówi Andrzej Gut-Mostowy.

Bardzo możliwie, że wsparcie polskich rodzin w wypoczynku na terenie kraju będzie kontynuowane w przyszłych latach. Zmieniona będzie jednak formuła.

Bon Turystyczny i kwota 4 mld zł, to jest pomoc związana z Covidem. Wydaje się, że ta przesłanka mamy nadzieję już nie będzie aktualna. Inne branże gospodarki także mają swoje problemy zwłaszcza w obecnym czasie. My chcemy opracować pewną propozycję Polskiego Bonu Turystycznego, ale który nie będzie związany z pomocą Covid - zaznacza Andrzej Gut-Mostowy.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
dobra rada i od dziada26.09.2022, 11:40
Panie Prezesie- niech się Pan opamięta i za w czasu spuści tego Guta z rządu , bo jak wygra PO , to pierwszy zacznie nadawać na Pana i PIS w szczególności . Jak ktoś zdrad w małych sprawach , to tym bardziej zdradzi w wielkich, a komu z PIS-u może na tym zależeć. Społeczeństwo Podhala ostrzega , tak jak wy ostrzegaliście w sprawach ROsji !!!
taka prawda26.09.2022, 10:07
Bon turystyczny uważam za dobry pomysł. Ale pan poseł jest z biznesu to od razu widać, że to praktyczny punkt widzenia.
kabaret pisowski, ale się już skończy niedługo , g25.09.2022, 12:23
@zpodhalańskiej: A kiedy on miał honor, czy zna Gut Mostowy co to słowo znaczy> Najgorsze jednak ,że ci co go teraz popierają chyba także stawiają sobie świadectwo- tacy jak między innymi posłanka Paluchowa z naszego regionu. Wstyd- bo on może być wyzuty , ale ona nie powinna się pod tym podpisywać .
pomyśl zanim coś chlapniesz25.09.2022, 12:16
Z takiego obrotu sprawy cieszą się właśnie takie sprzedawczyki jak ten w środku na fotce. Gut Mostowy wywalczył przedłużenie ważności bonu turystycznego dla siebie !!! Mając hotele , to walczy się przede wszystkim o swoje interesy , a nie o polskie . Czy tego nie wie , albo stara się nie widzieć Prezes Jarosław ??????
racjonalista25.09.2022, 12:11
Nie idziemy do polityki dla pieniędzy , ale TRZEBA ZAROBIĆ
Test Fobii25.09.2022, 11:26
A co z Gowinem??? hahaha.
Gajowy vel szogun chciałby go przytulić. hahaha.
piotrek25.09.2022, 11:11
pamiętajcie ludziska , bony turystyczne wydajemy tylko tam gdzie ja mam udziały , np witówski itd...
zpodhalanskiej25.09.2022, 08:37
Jak PO bylo mocne to byl PEŁWOEC a teraz polak patriota ale najwazniejsze PISOWiec , szacun za brak honoru hahaha
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl