26.09.2022, 14:45 | czytano: 3534

Tu będzie muzeum (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Opuszczony i zrujnowany budynek, w którym przed laty mieściła się szkoła muzyczna, zostanie zamieniony w od dawna wyczekiwane Muzeum Sportu i Taternictwa. Zakopiańscy radni podjęli decyzję o odpłatnym przekazaniu nieruchomości dla Muzeum Tatrzańskiego.
Zdewastowany budynek, w którym przed laty mieściła się szkoła muzyczna znajduje się pomiędzy Placem Niepodległości, a Parkiem Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Budynek, którego stan pozostawia wiele do życzenia znajduje się w bardzo atrakcyjnym sąsiedztwie, co czyni go miejscem niemal idealnym do stworzenia fili muzeum.
Minister Piotr Gliński podczas swojej wizyty w Muzeum Tatrzańskim zapowiedział, że planowane jest stworzenie kolejnej filii, która będzie poświęcona taternictwu oraz rozwojowi sportu pod Tatrami. Minister nie zdradził wówczas, gdzie takowe muzeum będzie miało swoją siedzibę. Po wrześniowej sesji Rady Miasta Zakopanego, w trakcie której radni zdecydowali o sprzedaży działki

- Bardzo ten budynek szpeci to piękne miejsce w Zakopanem. W tym miejscu ma powstać muzeum narciarstwa i taternictwa prowadzone przez Muzeum Tatrzańskie - informowała na sesji Lucyna Galica-Jurecka.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
eksponent27.09.2022, 14:23
Abstrahując od sensowności tworzenia kolejnego obiektu do utrzymania przez podatników. W tej budzie nie zmieściłaby się nawet kolekcja Mieczysława Króla Łęgowskiego, którą wielokrotnie deklarował przekazać na cele muzealne i starał się o utworzenie takiego miejsca. Niestety zmarł wielokrotnie odsyłany z kwitkiem. Więc, zakładając że rodzina jeszcze posiada kolekcję i zechce ją przekazać to chyba musieliby wrzucić wszystko na stos i tak prezentować w tej klicie. A zakresu ekspozycji "sport i taternictwo" nie jestem w stanie ogarnąć. W większym budynku Kamil Stoch zorganizował ekspozycję swoich trofeów. To będzie kolejna droga w utrzymaniu zabawka i przechowalnia dla pociotków królika. Koszt nieadekwatny do efektów. Lepiej tam zrobić lodziarnię dla dzieciaków w parku. Akurat podobnej wielkości budynek mieści cukiernio-kawiarnię w parku w Nowym Targu. Tyle miasto Zakopane jest w stanie wygospodarować na muzeum ludzi tworzących historię tego miejsca.
Wstyd, żenada, porażka i kpina.
pod obcymi rządami27.09.2022, 06:39
Tak powinno pozostać, to jest muzeum Polski.
Osiol26.09.2022, 20:29
A czegoś ambitnego tam się nie da zrobić najlepiej dochodowego by mieszkańcom nie ciążyło w podatkach
Cokolwiek to może to być byle się chociaż bilansowało na,, zero''
Kto na te muzea w każdej podhalańskiej wsi narobi???
mocny złoty26.09.2022, 15:32
Może i będzie... jeśli drukarki się nie przegrzeją i nie zrobią "brrrrr..."
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl