27.09.2022, 08:23 | czytano: 3060

Zakończył się letni sezon nad Jeziorem Czorsztyńskim. Nie wszyscy są z niego zadowoleni

Arch. Podhale24.pl
Wzrosty cen paliw oraz żywności wpłynęły na branżę hotelarską i gastronomiczną. Mimo bogatszego w turystów, w porównaniu do poprzednich, pandemicznych lat, sezonu, właściciele restauracji oraz miejsc noclegowych skarżą się na mniejsze zyski.
- Był to najlepszy sezon pod względem obłożenia, ale najgorszy patrząc na koszty – mówi właściciel hotelu w Niedzicy - Rynek nie puszcza takich podwyżek. Obrót był duży, ale zyski są małe. – dodaje.
Wynajmujący zauważają też, że turyści przyjeżdżają na krótszy czas niż to miało miejsce kiedyś. - Wcześniej zdarzało się, że przyjeżdżali na tydzień, dwa, obecnie są to dwa, trzy dni – dostrzega właścicielka domków.

Z porównywalnymi problemami mierzą się właściciele barów i restauracji. Ze względu na koszty musieli oni między innymi pozmieniać ceny w kartach, co nie umknęło uwadze gości. Turyści szukając oszczędności częściej zaglądali do sklepów niż lokali.

Trochę większym powodzeniem cieszyły się wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerowego. Dla nich największą przeszkodę stanowiła pogoda. To nie odstraszyło jednak wszystkich wczasowiczów, którzy nadal chętnie w aktywny sposób rozkoszowali się urokami jeziora. - Ciężko określić czy sezon należy do udanych. Był dzień, gdzie wypożyczyliśmy wszystkie rowery, ale były też dni, w których nic się nie działo – mówi właściciel wypożyczalni.

mz/
Może Cię zainteresować
komentarze
Miejscowy27.09.2022, 15:31
Gdyby wynajmowali za więcej niż 20 zł za noc to może by coś na tym wyszli
Mieszkaniec27.09.2022, 10:51
Mam prośbę dla przedsiębioców czerpiących korzyści z turystyki na jeziorem aby ich część przeznaczyli na rozwiązanie potrzeb fizjologicznych turystów przebywających nad jeziorem. Mam działkę rolną przyległąą do ścieżki rowerowej i niestety jest ona ciągle zanieczyszczana odchodami. Może z gminą by zapewnić jakieś Tojtoje bo ta patoturystyka nie służy moim krową.
Werty27.09.2022, 10:00
Który przedsiebiorca powie że jest super? No chyba żaden. Zawsze narzekają.
Janosik27.09.2022, 09:18
Kiedy państwo zajmie się w końcu tą pseudo agroturystyką. Znam paru takich, co se pobudowali pensjonaty na 5 pokoi, żeby nie płacić podatku. Niby maja gospodarstwo rolne, a chałupa stoi na paru arach. Reszta pola to jakieś nieużytki 10km dalej. I to wystarcza za gospodarstwo rolne? Podatki powinni płacić wszyscy, a nie tylko ci co żyją tylko z turystów, maja hotele i pensjonaty i różne usługi i te podatki muszą płacić.
Należy posprawdzać czy warunki ww. zwolnienia są spełnione (np. nieruchomość ma status gospodarstwa rolnego, czy wynajmowane w gospodarstwie jest więcej niż 5 pokoi gościnnych). Bo jeśli nie to trzeba od tych przychodów (lub dochodów) wymusić płacenie podatku. Należałoby również zainteresować się jak wygląda u takich kanalizacja i wywóz śmieci. Tylko profesjonalne hotele i pensjonaty powinny być dopuszczone do obsługi turystów.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl