02.10.2022, 14:22 | czytano: 1553

Ruszają przeglądy techniczne kolei linowych i krzesełkowych

Prace serwisowe i ćwiczenia w ośrodku PKL Kasprowy Wierch
Wybierając się na wycieczkę w góry, warto wziąć pod uwagę terminy prac konserwacyjnych, podczas których koleje i ośrodki PKL będą stopniowo wyłączane z ruchu turystycznego. Przestój zostanie także wykorzystany na przeprowadzenie ćwiczeń ratowniczych TOPR, GOPR, czy Straży Pożarnej, podczas których wykonane będą szkoleniowe próby ewakuacji pasażerów.
Oprócz rutynowych kontroli wszystkie urządzenia przechodzą dodatkowo serwisowe prace techniczne, które związane są z przygotowaniem kolei do następnego sezonu. Celem przeglądów jest weryfikacja sprawności urządzeń, poprawne i długotrwałe ich funkcjonowanie oraz zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podróżujących.
- Dla PKL priorytetem jest bezpieczeństwo osób korzystających z naszych usług. Dlatego oprócz kontroli dziennej, podczas której sprawdzamy główne systemy zabezpieczeń, w tym systemy hamulcowe, elektroniczne i mechaniczne, dodatkowo dwa razy w roku - zarówno po sezonie letnim, jak i zimowym - przeprowadzamy prace serwisowe i konserwacyjne, które wiążą się z czasowym przestojem funkcjonowania kolei - mówi Marian Szewczyk, dyrektor ds. techniczno - operacyjnych PKL.W tym roku jesienne przeglądy i prace serwisowe, jako pierwsze rozpoczną się 10 października w ośrodku PKL Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim i potrwają do 10 listopada. Tydzień później, bo od 17 do 21 października wyłączona z ruchu zostanie kolej linowo-terenowa na Gubałówkę. Planujących odwiedzić Gubałówkę w okresie przestoju technicznego kolei linowo-terenowej, PKL zachęca do skorzystania z alternatywnego transportu zastępczego. Od 17 do 21 października br. codziennie w godzinach 10:00-20:00 przy budynku stacji dolnej na turystów czekać będą busy, którymi w tym okresie można dotrzeć na szczyt wzniesienia. Transport zastępczy na Gubałówkę będzie wyruszać co 15 minut. W przypadku niepełnej ilości pasażerów czas odjazdu może zostać przedłużony do 30 minut.

Do końca października można także skorzystać z atrakcji jaką jest przejazd koleją krzesełkową na Butorowy Wierch.
W drugiej połowie października rozpoczną się przeglądy kolei i urządzeń w ośrodkach PKL na Kasprowym Wierchu, Solinie oraz Górze Parkowej. Prace serwisowe w tych ośrodkach rozpoczną się 24 października i potrwają do 10 listopada. Od 24 października zostanie wyłączona z ruchu również kolej w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy, jej funkcjonowanie wznowione zostanie 18 listopada.

Od 2 listopada do 9 grudnia prowadzone będą prace serwisowe w ośrodku PKL na Jaworzynie Krynickiej. W trakcie przeglądów na Jaworzynie Krynickiej kolej w ośrodku będzie udostępniona dla turystów w długi weekend listopadowy (11-13 listopada). W ośrodku PKL Mosorny Groń w Zawoi prace serwisowe zaplanowane są od 14 do 30 listopada.

źródło: PKL, s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl