Nowotarżanin jest jednym z trojga artystów zaproszonych do zaprezentowania swojej pracy na ekspozycji przygotowanej w ramach obchodów 143. rocznicy założenia Muzeum Narodowego w Krakowie. Obchody jubileuszu rozpoczną się za tydzień - 7 października br.
Na jubileusz przygotowano sporo wydarzeń. Tematyka będzie dotyczyć designu, rzeźby, mody, meblarstwa i recyclingu. I właśnie ten ostatni dział był inspiracją, po którą sięgnęła fundacja Crush On Trash, która poprzez działalność artystyczną - upowszechnia wiedzę na temat relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym oraz zachęca odbiorców do zachowań proekologicznych. "W duchu upcyklingu" powstają scenografie, instalacje, kostiumy i rekwizyty. Tworzone są również scenariusze, utwory muzyczne i choreografie do działań scenicznych, czy performerskich. Obecny projekt zakładał wykonanie współczesnych kopii dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego. Gabriel Szyrszeń wybrał "Damę z gronostajem". Na wystawie dzieł sztuki upcyklingu swoje prace pokażą też Natalia Komorowska i Agnieszka Boroń.
- Dla związanych z nami artystów to inspirujące wyzwanie do swobodnego tworzenia w ich autorskich technikach upcyklingu. Naszym zamiarem jest przygotowanie i zaprezentowanie wybranych wspólnie z Muzeum obiektów w nowej odsłonie. Jednym z wielu wyzwań współczesności jest nadprodukcja odpadów i śmieci związana z kulturą nadmiernego konsumpcjonizmu. Upcyklingowe kopie, tworzone specjalnie na święto Muzeum z odpadów zbieranych na dzikich krakowskich wysypiskach, traktujemy jako sposób na promocję nowego nurtu artystycznego jakim jest upcykling, kreatywne przekazywanie treści ekologicznych i zwrócenie uwagi na dotyczące nas wszystkich palące kwestie środowiskowe. Podobne akcje prowadzone są w wiodących światowych ośrodkach sztuki i cieszy nas fakt, że Muzeum jest gotowe korzystać z naszej wiedzy i doświadczeń - tłumaczą przedstawiciele fundacji.
Przed 7 października, czyli przed otwarciem wystawy prace nie powinny być eksponowane, ale nowotarżanin zgodził się pokazać nam swoją instalację w trakcie powstawania oraz jej fragmenty. Całość można będzie zobaczyć w Krakowie. Zdjęcia w galerii poniżej.
s/