04.10.2022, 10:00 | czytano: 2654

Matka Boża Ludźmierska zostanie patronką powiatu

Matka Boża Ludźmierska. Arch. Podhale24.pl
8 października o godz. 12:00 w Bazylice w Ludźmierzu odbędzie się uroczystość ustanowienia Matki Bożej Ludźmierskiej patronką Powiatu Nowotarskiego.
Podczas mszy św., którą odprawi Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski, uroczyście ogłoszony zostanie dekret Stolicy Apostolskiej (Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) ustanawiający Matkę Bożą Ludźmierską patronką Powiatu Nowotarskiego. Wcześniej, w Domu Pielgrzyma, odbędzie się uroczysta sesja rady powiatu.
Decyzja o ustanowieniu MBL patronką powiatu, to naturalna konsekwencja już wcześniej podjętych decyzji. Emblematy i wzory maryjne widnieją już w herbie starostwa nowotarskiego (berło i korona Matki Bożej Ludźmierskiej) od roku 2000.

Rezolucję w tej sprawie, ostatecznie zaakceptowaną przez władze kościelne, radni Rady Powiatu Nowotarskiego podjęli w ub. roku. "Będzie naturalną koleją rzeczy, jeśli Ta, która przez sześć wieków miłośnie opiekuje się Podhalem, zostanie wybrana i ogłoszona Patronką Powiatu, który zrzesza górali" - uzasadniano.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
antygłupol05.10.2022, 12:21
Na taki kryzys to jest najlepsza opcja?
UFO05.10.2022, 08:16
Oszczędzajmy na oświacie a NMP się opłaci.
radykalny Benek04.10.2022, 21:35
Co za brednie. Rekordowa inflacja, problemy z opałem, a powiat zajmuje się? No właśnie? Jak to nazwać? Bałwochwalstwem? Utrwalaniem mariażu polityczno-kościelnego?
Uważna czytelniczka04.10.2022, 17:13
Do Ateisty z przypadku
Trzeba czasem spojrzeć w kalendarz, 8. Jest w sobotę!
Exc04.10.2022, 16:13
Brunoleski,ateista z przypadku,rozsądek, komuno wróć kiedyś wasz zegarek tyknie ostatni raz,może wtedy będziesz potrzebował Matki Bożej Ludzmierskiej!!
xy04.10.2022, 14:49
@Tata - bingo! No to teraz panowie włodarze mając Maryję w swoim herbie, zróbcie coś, żeby te durne reklamy zniknęły. Tylko nie umywajcie rąk! (Żeby było jasne - cieszę się, że Matka Boża Ludźmierska jest z nami, kocham Ją i wiele Jej zawdzięczam lecz jeśli obieracie Ją za patronkę powiatu, do czegoś was ta decyzja zobowiązuje).
komuno wróć04.10.2022, 13:50
Średniowiecze na całego !!!!!!
Rozsądek04.10.2022, 11:33
To bardzo potrzebna inicjatywa. Zagwarantuje nam to oświetlenie po zmroku i lekką zimę.
Tata04.10.2022, 10:57
No wspaniale! Nareszcie Matka Boga
zostanie patronką powiatu, w którym
przy drogach na równi z jej figurkami można umieszczać te fantastyczne reklamy powiększania pośladków.
Myślę drodzy radni,że Matka Boża jest z was bardzo dumna.
Ateista z przypadku04.10.2022, 10:51
Chciałem tylko przypomnieć, że póki co, mamy państwo jeszcze świeckie. Dlatego niezgodne z prawem jest, podejmowanie czynności religijnych, przez urzędników, w godzinach pracy.
Dlaczego mamy płacić za to że ktoś się chce pomodlić?
Chcecie mieć patronkę, to zapraszam po godzinach!
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN04.10.2022, 10:50
Matka Boża Ludźmierska jest patronką 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.
DOBRY KIERUNEK04.10.2022, 10:45
DOBRY KIERUNEK