07.10.2022, 21:17 | czytano: 4860

Jedne gminy wyłączają latarnie, inne szukają oszczędności

zdj. UG Kościelisko
Decyzję o wyłączaniu latarni na noc podjęli już samorządowcy w gminie Nowy Targ, Szaflary oraz w Rabce-Zdroju. Takiego kroku na razie nie przewiduje ani Miasto Nowy Targ, ani gminy Kościelisko, czy Poronin.
Na pytanie, czy wobec wzrostu cen energii elektrycznej, przewiduje się w Mieście czasowe wyłączenia oświetlenia ulicznego - Grzegorz Watycha odpowiadał już kilka razy. Powtarza, że "oświetlenie dróg i przestrzeni publicznej to kwestia bezpieczeństwa, dlatego nie przewiduje konieczności wyłączania latarni".
- Mamy z dostawcą prądu podpisaną umowę do połowy przyszłego roku. Jeśli firma nie zerwie umowy - a to już kiedyś miało miejsce - i dotrzyma warunków, to nie widzę problemu. Na ten moment takiej przymiarki, żeby wyłączyć oświetlenie nie było, aczkolwiek jeżeli ceny będą nadal tak rosły, to będziemy musieli wspólnie (z radnymi - przyp. red.) zdecydować, w których rejonach możliwe będzie wprowadzenie ograniczeń w oświetleniu terenu - mówi burmistrz Grzegorz Watycha.

Takiego rozwiązania nie zamierza - na przynajmniej razie - przyjmować też wójt Kościeliska. - Osobiście nie myślę na razie o czasowym wyłączeniu oświetlenia ulicznego, ale jeśli sytuacja (cenowa - przyp. red.) będzie się pogarszać, to pewnie trzeba się będzie nad tym zastanowić. Staram się jednak nie wylewać dziecka z kąpielą, bo oświetlenie ulic to kwestia bezpieczeństwa i nie chciałbym być zmuszony, by na tym oszczędzać. Zakładam, że żadne zmiany związane z oświetleniem naszej gminy nie nastąpią, ale zostawiam sobie ten bufor, że może się to zmienić - mówi ostrożnie wójt Kościeliska Roman Krupa.

Dwa miesiące temu zdecydowano, że sodowe lampy uliczne na terenie gminy Kościelisko zastąpione będą ledowymi. Mowa była o wymianie blisko 600 opraw świetlnych oraz budowie nowego oświetlenia. Z tzw. Polskiego Ładu gmina otrzymała blisko 2 mln zł na budowę i modernizację oświetlenia.

Na oszczędnościach skupia się także gmina Poronin. We wszystkich ośmiu sołectwach planowana jest wymiana oświetlenia ulicznego na ledowe. Chodzi o wymianę 900 opraw oświetlenia ulicznego - w całej gminie. Wójt Anita Żegleń poinformowała, że inwestycja kosztować ma ok 2 mln zł, z czego ok. 1,8 mln zł pochodzi z tzw. Tarczy Górskiej, czyli z budżetu państwa.
Większość gmin ma zawarte kilkuletnie kontrakty na energię elektryczną ze stałą ceną obowiązującą albo do połowy, albo do końca przyszłego roku.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Def10.10.2022, 18:30
Zaspokajanie potrzeb wspólnoty to zadanie gminy. To nie jest ich widzimisię tylko obowiązek. Mają to robić i koniec. Niech zrezygnują z niepotrzebnych imprez, wyjazdów, promocji etc, ale na to co obowiązkiem kasa musi być. Koniec i kropka. Jak tego wójtowie nie rozumieją to co tam robią?!
ze wsi10.10.2022, 14:10
bezpieczenstwo na drogach wiejskich jest juz mniej wazne tam mieszkaja inni ludzie parodia czeski film
Deficyt budżetowy10.10.2022, 08:13
7. [Zadania własne gminy]
1.
Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
1)
ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;
2)
gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;
3)
wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;
Gmina NT09.10.2022, 12:54
Jedno pytanie do Pana Wojta skoro pkace podatki wywiązuje się z mojego obowiązku z podatków utrzymywane są drogi,szkoły przedszkola itp a także oświetlenie, więc Panie Wojcie nie wywiązujecie się z umowy?
Mieszkanka09.10.2022, 12:47
Panie Smarduch gratuluję pomysłu, skrzyżowanie Groń z fotoradarem w nocy ciemno jak w d......,trochę wyżej za mostem latarnie pełną parą świecą, ciekawe czy Pana sumienie.nie bedzie gryzło jeśli znowu ktoś tam zginie w wypadku
Deficyt budżetowy08.10.2022, 16:00
Panie Smarduch, boisko w Łopusznej to ile kosztowało? A ile kosztuje bezpieczeństwo mieszkańców ciemną nocą?
Miejscowa08.10.2022, 13:27
Dlaczego gmina nowy targ wyłączyła światła we wszystkich miejscowościach? A nad gimnazjum narciarstwo biegowe świeci się całą noc? Jaki to ma sens. Ludziom powyłączać po drogach latarnie a tam świecić? Są równi i równiejsi. I dlaczego w klikuszowej światła włączają się o 5 a w obidowej już nie?
Adam08.10.2022, 12:47
A elektrownia wodna w Waksmundzie PO co została wybudowana, tak pytam dla kolegi
N@jr4d08.10.2022, 09:45
@Osioł. "To niedobra jest o to pytać" Urzędnik jest ważniejszy od zwykłego obywatela, bo zapewnia przynajmniej dwa głosy w wyborach.
POmroczność jasna08.10.2022, 07:06
Koszt nocnego oświetlenia jest porównywalny z kosztem utrzymania dwóch urzędników. Więc na początek wystarczy zwolnić jednego, bo jest was tylu, że się nikt nie kapnie, że jednego nie ma.
SWOJ08.10.2022, 05:40
A W SIENIAWIE LAMPY ULICZNE ZAŚWIECAJĄ SIĘ JUŻ PRZED 17 JEST JESZCZE JASNO NA POLU
Anty08.10.2022, 00:19
Każda gmina ma kasę z podatków swoich mieszkańców. Czy gmina Nowy Targ zapytała mieszkańców o zgodę na wyłączenie oświetlenia - NIE ale Wójt dalej myśli że to jego prywatny folwark. Niech zrzeknie się 50 % swojej wypłaty a nie bierze taka kasę za gaszenie latarni. Jak zginie parę osób to wtedy się oczy im otworzą.
inga07.10.2022, 21:41
Tresura ciąg dalszy. Brawo dla tych co się nie dają!!! A ci co się dają chyba nie rozumieją, że zwijamy gospodarkę
Osiol07.10.2022, 21:33
Zwolnienia by oświetlić ulice są analizowane???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl