12.10.2022, 08:54 | czytano: 5277

Cukiernia na Krupówkach zamknięta, bo zabrakło węgla (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. To pierwsza taka sytuacja w ponad 50-letniej historii działalności cukierni. Dwa dni przestoju są związane z brakiem węgla, którym opalany jest piec do wypieków. Dostawa jest zaplanowana jeszcze w tym tygodniu, ale pracownicy niepewnie patrzą w przyszłość.
W witrynie cukierni znajdującej się powyżej poczty na Krupówkach pojawiła się kartka z napisem: „W dniu 11 i 12 X sklep nieczynny z powodu braku węgla. Przepraszamy”.
Właścicieli sklepu i cukierni do czasowego zamknięcia firmy zmusił brak opału na składach. Zabrakło węgla, którym opalany jest piec do wypieków. Jeszcze w tym tygodniu do firmy na dotrzeć transport z opałem, jednak jego ilość nie wystarczy do opalania pieca nawet do końca miesiąca. W cukierni działa jeden z ostatnich pieców cukierniczych opalanych węglem.

- W ponad 50-cio letniej historii firmy, którą prowadzili jeszcze dziadkowie nie było takiej sytuacji - wspomina Karolina Dudzik z piekarni na Krupówkach.

Właściciele piekarni i pracownicy obawiają się nadchodzącego sezonu zimowego. Nie dość, że za tonę węgla płacą ok. 3000 zł, to jeszcze opał jest trudny do dostania.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Gaweł14.10.2022, 09:11
Trzeba było oglądać tyle pisowskiej propagandy sukcesu na tvp? Trzeba było glosować na Partię?

Chcieliście, to macie.
Mierzeja zakopiańska13.10.2022, 21:54
Kolejny artykuł na opozycyjną modłę... Rozwolnione media w natarciu.
stan13.10.2022, 16:55
A kto opala piece w ciastkarni węglem, puknijcie się w czoło, zamyka i idzie budowę, tam jest dosyć pracy. Rozczulacie się nad jednym nieudacznikiem. Kiedy balcerowicz robił "reformę" to po upadku Kombinatu poszło na bruk 3500 ludzi. Czy ktoś się nimi przejmował?
Rufio13.10.2022, 12:15
atosięsypło, bzdury wypisujesz, nawet nie rozumiesz tego co piszesz. Jak już przeklejasz z jakichś wypocin, to przynajmniej srawdź co za bzdety. W2021 r coś zostanie wytransferowane ? dopiero ? toż ten rok 21 już dawno się skończył.
Ale załóżmy że jeszcze trwa - to kto mialby podpisywać te przelewy na miliardy ? czasem nie jakiś minister z pisowskiego rządu ? no to wychodzi, że pis wytransferowuje i będzie wytransferowywał. Taki porządny rząd a wytansferuje do wstrętnej unii..... Tyle, że to brednie.

W sprawozdaniu Pisowskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska za 2021 napisali że Budżet zarobił w tymże 2021 na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 25,3 miliardy.
Budżet czyli nasz rząd. Sami przyznają, że to rząd zarabia na emisji. Rząd a nie Unia. Ale w TVP mówiąże że to Unia. A durnie typu atosięsypło wymyślają o jakimś wytransferowaniu. I to jeszcze w przyszłości.
Tak, dyrektywa unijna nakłada takie opłaty. Ale zgodnie z dyrektywą idą one do kasy rządów. Zgodnie z unijną dyrektywą EU ETS połowa pieniędzy (druga połowa zostaje w kraju na inne cele) ze sprzedaży uprawnień powinna zostać wykorzystana na cele środowiskowe, czyli pieniądze te można wydatkować na pięć celów: wytwarzanie energii pochodzącej z OZE, efektywność energetyczną, magazynowanie energii, modernizacje sieci i sprawiedliwą transformację sektorów dotkniętych odchodzeniem od paliw kopalnych. A na co wydał je PIS ? albo rozkradli, albo poszło na socjal. Bo nawet nie stworzyli żadnych przepisów jak te środki wydawać. Nie ma przepisów, to wydają jak chcą.
Na program dotacji do fotowoltaiki wydali ledwo 726 mln, za to 872 miliony rząd wydał na budowę elektrowni atomowej. Widział ktos taką elektrownię w Polsce ? no... to gdzie się podział prawie miliard ? 250 milionów poszło na spółkę ElectroMobility Poland czyli na produkcję polskich samochodów elektrycznych. 250 milionów ! i co, gdzie te auta ? gdzie elektrownia atomowa ? gdzie te pieniądze ? To tylko rządowe sprawozdanie z jednego roku, ale i tak widać na jaką skalę kradną.
Ile to juz lat pis rządzi ? i ciągle wszystko zwalają na poprzedników. Zawsze, cokolwiek by nie było, to odwracją uwagę od własnej głupoty, nieudolności, złodziejstwa wrzucając jakieś uwagi o poprzednikach, Tusku, Merkel, Putinie, Unii... Aż śmieszne, bo tak łatwe do przewidzenia, że zawsze zejdziecie na to samo.
Jak już cytujesz Sienkiewicza, o państwie teoretycznie istniejącym, to przynajmniej było jakieś państwo. Dalekie od ideału ale było. A teraz to już nie państwo, ale kompletny chaos, bezład, prywata, byle tylko wyszarpać dla siebie pare milioników i ustawić się na czasy gdy trzeba będzie odejść od władzy.
Poziom tego PISOwskiego nibypaństwa to widać właśnie w sprawie węgla. Wszyscy widzą ile go jest i ile kosztuje. A miał być w dowolnych ilościach po 900zł.
atosięsypło13.10.2022, 12:11
@@ Grazyna Mikołajska:a jednak zabolałyo,słowa byłego sekretarza pzpr ,,mniej niż zero" ,wciąż aktualne,no comment
Grażyna Mikołajska13.10.2022, 11:10
atosięsypło. Jak widzę mam do czynienia z pisowskim betonem. Może odkryj przyłbicę,a nie komentuj pod nickiem, co wstyd, brak odwagi? Nawet władze PiSu nie kwestionują faktu, że 100% środków z wykupu uprawnień do emisji CO2 trafia do budżetu państwa. Wystukaj sobie w googlach co to są za środki, to się dowiesz. Jesteś typowym przykładem pyskacza,nie mającym wiedzy ani zielonego pojęcia o temacie. /.../

Naruszenie regulaminu. Proszę nie atakować innych komentujących. Moderator.
atosięsypło13.10.2022, 10:19
@@ Grazyna Mikołajska ;w latach 2021 ? 2023 z Polski zostanie bezpowrotnie wytransferowane ponad 47 mld zł na zakup unijnych uprawnień do emisji CO2 i proszę w tym temacie nie kłamać,za rządów a raczej nierządów peło,partii oszustów, kłamców,łapówkarzy,złodziei jak to odkreślił jeden z waszych ministrów ?państwo polskie istnieje tylko teoretycznie" dodając ,że jest "To ch.., d.. i kamieni kupa"co tu więcej komentować w takim stanie pozostawiliście Państwo a do pozostałych bredni i kłamstw nie ma sensu się odnosić,niby że to wyedukowana ale...
Grażyna Mikołajska13.10.2022, 01:28
To się doedukuj. Opłaty za nadmierną emisję CO2 , trafiają w w całości do budżetu państwa i miały służyć do tworzenia odnawialnych źródeł energii: wiatraków,fotowoltaiki, pomp ciepła, ewentualnie elektrownie atomowe. PiS sprzeniewierzał te pieniądze na inne cele,a było to aż pond 60 miliardów złotych, wiec kto tu zawalił? Wg mnie ciemniaki z PiSu.a teraz próbujecie zwalić winę na opozycję , KOD itd. zresztą jak wszelkie niepowodzenia w rządzeniu państwem. To PiS wstrzymał budowę farm wiatrakowych i generalnie nie dbał o odnawialne źródła energii a teraz Kaczyński dopuścił najbardziej szkodliwy węgiel brunatny do opalania. Będziemy zdychać!! W 100% wina rządzących obecnie,więc przestań wypisywać farmazony. Przydałyby się pieniądze z KPO na ratowanie sytuacji ,co? To tez wina wszystkich, tylko nie obecnie rządzących? Tu tez wina poprzedników, Tuska, KODu, zielonych ? Przespali 7 lat i przetrwonili pieniądze na socjale za poparcie wyborcze. Bądź pewny, że gdyby rządziła dziś opozycja , takich problemów ludzie nie mieliby,ale do władzy dorwali się pacykarze, ogrodnicy, ludzie zupełnie niekompetentni, niewykształceni, bierni ale wierni, a krajem rządzi facet, który nie wychylił głowy za granicę myli Szczecin ze Sztokholmem , Mielec z Mielnem, Włocławek z Inowrocławiem, Brejzę z Mejzą obwożą go jak jakąś kukłę po kraju na zorganizowane spotkania z sympatykami wyłącznie PiSu, którym przed spotkaniami robi się szybkie szkolenia co mają mówić, o co pytać i oczywiście jak wielbić prawdziwego pana : Jarosław! Jarosław!! Żałosne . Przypomina mi się Breżniew
w późnym etapie rządów. Już nawet nie trzeba kabaretów oglądać. Ten rozbawia do łez,tylko to gorzkie łzy.
atosięsypło12.10.2022, 18:34
@@ Grazyna Mikołajska ;wjechałaś chyba na nie właściwy tor,przyhamuj,to dyrektywy unijne mówią o ograniczeniu emisji CO2,za rządów komuny,sld czy peło to czym opalał piec do wypieków ,dziełami Marksa a czy lenina?
Grazyna Mikołajska12.10.2022, 18:04
@atosięsypnęło.
A kto w tym, kraju rządzi? Może tam kieruj te słowa.
agrestchoinkowy12.10.2022, 16:12
połowa to analfabeci, nie rozumieją co napisane. Węgla nie ma, i przez to stanęli. A ci tylko że pieniędzy nie ma... I jakiś pajac chwali się ze u niego na wsi jest. Ciekawe jaki ten węgiel tam wożą. Może ten co go nikt na składach nie chce brać, bo się nie nadaje do domowych pieców. Może w takim piecu piekarniczym pali się określonym gatunkiem, a nie miałem zmieszanym z kamieniami ? A drugi się dziwi, że ciastko na krupówkach droższe niż w Biedronce. A jak ma nie być droższe. W sieciówce masówka odgrzewana z mrożonego ciasta, robiona z automatu w jakiejś przemysłowej skali gdzieś w świecie. A tu pewnie ręcznie robiona przez pracowników co by chcieli więcej zarobić. Ale skoro ciastkarnia tyle lat działa, to ludzi na to stać, więc nie jest dla nich za drogo. A jak kogoś nie stać to niech kupuje w biedrze albo innym lidlu za te 2 zł, a nie wydziwia że mu drogo.
lolka12.10.2022, 13:09
a kogo to obchodzi ?? dzisiaj każdy płaci krocie za ogrzewanie, i ci biedni i ci bogaci, jak się powodziło to się nikt nie chwalił .. a teraz bida to płaczą...
nie ślepy12.10.2022, 12:40
Może trzeba zacząć od tego, że mini drożdżóweczka u nich kosztuje 6,7 zł! a 20 m dalej w sieciówkach po 2 zł! Dla niedorozwojów to wszystko wina PiS...?
Turysta12.10.2022, 11:24
Właśnie obejrzałem materiał na TVN i mam pytanie gdzie jest sanepid stan pomieszczeń i sprzętu tragedia. Zamknęli z powodu braku węgla a powinni zamknąć ze względu na brud - pewnie karaluch też tam biegają.
Ciasteczkowy potwór12.10.2022, 11:15
Jak to nie ma kasy na węgiel... jak za ciastko pewnie liczą sobie po 7 lub 8 zeta za sztukę.
Naciągana sprawa pod publiczkę :) :) :)
mhm12.10.2022, 10:06
Głosujcie dalej na Populizm i Socjalizm... będzie coraz więcej takich sytuacji.
pol12.10.2022, 09:40
A u mnie na wsi wożą węgiel i proszą aby kupić.Cena za tonę 2100zł.Zamknijcie na zawsze i idżcie strajkować do warszawki.
Broda12.10.2022, 09:40
Obudzicie się w nowym roku. Ostatni gasi światło.
Góralka12.10.2022, 09:38
Podziękowanie w stronę PIS !!!!!!
atosięsypło12.10.2022, 09:35
jak to możliwe,że w XXI wieku w Zakopanem i to na środku Krupówek działa jeszcze piec opalany węglem tą sprawą powinien zająć się Inspektorat Ochrony Środowiska,pytam czy przybywający turyści wczasowicze wiedzą o tym jak w Zakopanem dba się o ich zdrowie ? co na to zieloni,kodziarze i inni???
Podatnik12.10.2022, 09:24
Jeżeli ciastko warte 1 pln kosztuje 5 pln lub więcej to dlaczego brakło kasy na węgiel? Czy ich piec kopcił wśród domów mieszkalnych ? No to już nie kopci. Ludzie płacą za węgiel 2500 do 3800 a piekarnia ciastkarnia na Krupówkach nie ma węgla. Wyjaśnijcie temat.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl