13.10.2022, 10:08 | czytano: 1733

Czy w Kuźnicach powstanie pomnik Kurierów Tatrzańskich?

Zbiórka pieniędzy na budowę pomnika zorganizowana na “zrzutka.pl” idzie bardzo opornie. Czy marszałek i burmistrz Zakopanego pomogą w upamiętnieniu dzielnych górali?
O pomyśle upamiętnienia Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem mówi się od lat. Dzięki pomysłowi rewitalizacji placu w Kuźnicach pojawiło się także miejsce, w którym pomnik mógłby stanąć upamiętniając kurierów.
- Kiedy powstał pomysł rewitalizacji Kuźnic, a w zasadzie stworzenia całkowicie nowego miejsca i przeniesienie centrum przesiadkowego w podziemia, a zrobienie całego placu wypoczynkowego dla turystów, którzy się udają lub schodzą z gór postanowiliśmy, że jest to dobre miejsce aby to wykorzystać, aby ten pomnik mógł tam stanąć. Odpowiedzieliśmy na prośbę mieszkańców, że wyrażamy zgodę i udzieliliśmy także dodatkowego wsparcia. Będą tam zamontowane tablice informujące po nazwiskach, kto z kurierów tatrzańskich zasłużył na to, żeby w tym miejscu był - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Niestety zbiórka pieniędzy na portalu “zrzutka.pl” idzie dość opornie. Do końca zbiórki pozostało 98 dni, a zebrano nieco ponad 5 tys. zł z zaplanowanych 78 tys. zł. Powstaje zatem pytanie, gdzie Społeczny Komitet Budowy Pomnika im. Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem powinien się udać, aby niezbędne pieniądze na ten cen pozyskać.

Od 3 lat istnieje program “Rzeźba w przestrzeni publicznej”. Jest specjalnie po to powołany aby adresować tam różne inicjatywy, żeby różne oddolne inicjatywy mogły mieć wsparcie w ramach konkursu grantowego na upamiętnienia tego typu. Ta inicjatywa jak najbardziej pasuje. Zapraszamy, a nawet wczoraj rozmawiałem z inicjatorami tej inicjatywy. Zapraszałem ich do tego, żeby aplikowali do programu, bo to jest najprostszy sposób, żeby uzyskać środki publiczne na tak ważne przedsięwzięcia. Wszyscy uważamy, że taki pomnik już dawno powinien powstać - mówił podczas wizyty w Muzeum Tatrzańskim prof. Piotr Gliński.

Minister poinformował także, że już zaczęli budować pomnik Kurierem Tatrzańskim, ale w nieco innej formie. Jest to powstając muzeum Palace, które także będzie pokazywać historię górali.

Pomoc w finansowaniu obiecał także burmistrz Zakopanego. - Takie zbieranie pieniędzy uważam, że jest dużo lepsze, niż jakby ufundował go sam urząd miasta. Pomnik, który funduje sam urząd jest inaczej postrzegany niż kiedy następuje zbiórka przez mieszkańców, czy turystów. Jest to bardziej znaczące. Jeśli jednak będzie taka potrzeba, żeby miasto tą swoją cegiełkę też dołożyło, to będziemy szukać - zapowiada Leszek Dorula.
Osoby, które chcą wesprzeć budowę pomnika Kurierów Tatrzańskich mogą to zrobić wpłacając na konto:ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Nt13.10.2022, 15:21
Nie popieram takiego pomysłu. Za wysoka cena jak na pomnik więc nie dam ani złotówki. Niech zrobią pomnik z betonu za 5 tysięcy i wystarczy. Many trudne czasy i powinniśmy myśleć o rozsądnych wydatkach a nie takie bzdety na co prawie nikt nie będzie zwracał uwagę na pomnik
fk13.10.2022, 14:04
Trzeba zwrócić się do potomków tych, którzy zostali przeprowadzeni.
mieszkaniec Podhala13.10.2022, 12:09
170 000 tys sie zamarzyło komus na pomnik , czyscie powariowali jest muzeum Palace to kto chce tego pomnika , rodzina by schowqac gorallenfolk!!!!!!!!!!. czyja rodzina podpisałą taka współprace z okupantem niech sie wstydzi a nie chowa za pomikiem
mieszkaniec Podhala13.10.2022, 12:05
170 000 tys sie zamarzyło komus na pomnik , czyscie powariowali jest muzeum Palace to kto chce tego pomnika , rodzina by schowqac gorallenfolk!!!!!!!!!!. czyja rodzina podpisałą taka współprace z okupantem niech sie wstydzi a nie chowa za pomikiem
pomnikoza13.10.2022, 10:56
Nie macie na co kasy rozwalać? To przedszkolankom dodajcie do pensji, nauczycielom albo personelowi medycznemu. Jak przyjdzie co do czego to nawet światła nie będzie miał kto zgasić.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl