14.10.2022, 12:14 | czytano: 2591

Jeden jechał za szybko, drugi nie miał zapiętych pasów. Obaj bez uprawnień do kierowania pojazdami

zdj. ilustracyjne
NOWY TARG. Policja zatrzymała dwóch kierowców - sprawców wykroczenia: 57-latek jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a 31-latek z nadmierną prędkością. Obaj mężczyźni nie mieli uprawnień do prowadzenia pojazdów, obu czeka sprawa w sądzie, zakaz prowadzenia pojazdów i grzywna od 1,5 do 30 tys. złotych.
W Spytkowicach 57-latek kierujący dostawczym mercedesem nie zastosował się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i został zatrzymany do kontroli drogowej. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę, ponieważ nie posiadał uprawnień. Pojazd został przekazany kierowcy z wymaganymi uprawnieniami. Za popełnione wykroczenia 57-latek odpowie teraz przed sądem.
Natomiast w Nowym Targu 31-latek kierujący samochodem osobowym marki BMW przekroczył dozwoloną prędkość o 44 km/h. Podczas kontroli okazało się, że ma zatrzymane prawo jazdy decyzją starosty. Za nadmierną prędkość został ukarany mandatem karnym w kwocie 1000 złotych i przypisano mu 11 punktów karnych. BMW zostało przekazane kierowcy z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów. 31-latek za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem.

Obu kierowcom grozi zakaz prowadzenia pojazdów, kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna od 1 500 nawet do 30 000 złotych.

Po zmianie przepisów, kierowanie pojazdami bez wymaganych uprawnień (także w przypadku braku odpowiedniej kategorii) jest karane przez sąd, a nie w postępowaniu mandatowym. Za to wykroczenie grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna od 1 500 nawet do 30 000 złotych. Orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów. Pojazd zostanie odholowany na parking strzeżony, jeżeli na miejscu nie będzie osoby z wymaganymi uprawnieniami. Pomimo surowych konsekwencji wciąż zdarzają się kierowcy, którzy nie mając uprawnień wsiadają za kierownicę. Tylko wczoraj policjanci ruchu drogowego nowotarskiej komendy ujawnili dwóch kierujących bez uprawnień.

KPP w Nowym Targu, opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
pomyśl zanim coś chlapniesz14.10.2022, 14:45
Brak pasów , to sprawa tego co się naraża, ale nadmierna szybkość , to już zagrożenie dla innych użytkowników drogi i za to karać srogo i bez taryfy ulgowej, bez pobłażania i patrzenia przez palce , kto by to nie był- burmistrz , czy murarz.Kary powinny być jeszcze sroższe , podobnie jak za jazdę po kielichu.Jestem za , a nawet przeciw!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl