NOWY TARG. Kapituła Honorowa zatwierdziła nominacje dla sześciu osób do odznaczenia i uhonorowania. W tym roku medal "Zasłużony dla Kultury" odbierze Ludmiła Figiel, Wojciech Groń oraz Kamil Kuskowski. Przyznany przez Miasto medal "Zasłużony dla sportu" otrzyma Bogusław Kalata, Tomasz Klag i Tomasz Kowalczyk.
Uchwały w sprawie przyznania wyróżnień podjęte zostaną podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, a same odznaczenia wręczone zostaną w listopadzie, w trakcie uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. LaudacjeZasłużeni dla kultury:
Wojciech Groń
Społecznik, regionalista, patriota, całym sercem oddany promowaniu i rozwojowi tradycji i kultury podhalańskiej . W swoich działaniach zwracający uwagę na rzetelność i dobrą robotę. Cieszący się zaufaniem i odpowiedzialnością. Od czternastu lat, mocno zaangażowany w działalność Związku Podhalan, praca w grupie społecznej, jej zarządzanie, daje obraz jego osobowości. Pomysłodawca akcji zakupu /wraz z Parafią św. Katarzyny / respiratora dla nowotarskiego szpitala oraz staraniem Zarządu odnowy grobowca pierwszego prezesa oddziału – Zygmunta Wasiewicza, po części sfinansowanego przez Oddział. Współorganizator wielu cyklicznych wydarzeń (Nowotarskich Sobótek, Wigilii w Mieście, Mszy Tischnerowskiej pod Turbaczem, posiadów góralskich), główny koordynator obchodów 100-lecia powstania Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu w 2021 r., nadzoru nad remontem i wykończeniem Izby regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MCK.
Jako Prezes Oddziału, uczestnicząc w uroczystościach, spotkaniach, wydarzeniach, wielokrotnie promował Miasto Nowy Targ, podkreślając jego znaczenie jako Stolica Podhala.
Odznaczenia: Zasłużony dla Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu, Zasłużony dla Związku Podhalan, Brązowy Krzyż Zasługi 2021 r. /przez Prezydenta RP A. Dudę /, Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Transportu Rzeczypospolitej Polskiej” – 2021 r. / przez Ministra Transportu RP A. Adamczyka /, Krzyż Komandoria św. Wojciecha – 2021 r. /Kapituła Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej odznaki św. Floriana MAZOVIA/.
Ludmiła Figiel
Przez cztery dekady nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego, znakomity pedagog i historyk, autorka książki „Przez Czerwone, Morze” – wyróżnionej w konkursie Literacki Debiut Roku 2011, ma podpisaną umowę na audiobook z tej książki, prelegentka – prowadziła, np. wykłady dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku („Ja i sztuka”), współautorka książki „Jubileusz Goszczyńskiego. Pierwsze sto lat”. Autorka książki „Srebrne Jatki. 25 lat Galerii Sztuki w Nowym Targu”, autorka tekstów do katalogów, np. „26 Prezentacje Nowotarskie. Marianna Beleć-Kuskowska/Stanisław Kuskowski”, „Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II” - kończy książkę beletrystyczną „Nowy Targ. Nisko latające anioły”.
Ludmiła Figiel wychowała wiele pokoleń nowotarżan w Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego wykładając historię. Miłośniczka sztuki związana z Galerią BWA Jatki. Autorka tekstów do katalogu wystaw – Prezentacje Nowotarskie oraz pozycji jubileuszowej – „Srebrne Jatki - czyli 25 lat Galerii Sztuki w Nowym Targu”.
Kamil Kuskowski
Artysta, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Łodzi. W 2005 uzyskał stopień doktora, w 2008 uzyskał stopień doktora habilitowanego. a w 2012 - tytuł profesora. Pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, a od 2010 zatrudniony w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownie Działań Audiowizualnych i Performatywnych w Katedrze Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie. Dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów funkcję pełnił od 2012 do 2019.
Twórczość w zakresie malarstwa, instalacji, sztuki video. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i na świecie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagradzany za wybitne osiągnięcia artystyczne i organizacyjne.
Kamil Kuskowski związany z Nowym Targiem, często przebywa w Nowym Targu. To syn znakomityh artystów - Marianny Beleć-Kuskowskiej i Stanisława Kuskowskiego. Przygotował historyczną wystawę (NOWOTARSCY ARTYŚCI) będąc jej kuratorem. Ekspozycji towarzyszyła książka NOWOTARSCY ARTYŚCI jego autorstwa.
Tomasz Klag
Związany z Klubem Sportowym Gorce od 1990r., najpierw jako zawodnik a obecnie jako zawodnik i trener. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Rzeszowie na kierunku: wychowanie fizyczne z gimnastyką korekcyjną. Jest zaangażowany w działalność szeroko pojętej edukacji i krzewienia kultury sportowej w środowisku dzieci i młodzieży. Mobilizuje dzieci do aktywnego i zdrowego trybu życia. Na zajęciach sportowych zachowana jest odpowiednia dyscyplina. Stara się uczyć dzieci samodzielności i odpowiedzialności za swoją pracę. Jako trener codziennie na hali sportowej uczy swoich zawodników tajników tej gry. Jego zawodnicy zdobywają medale na szczeblach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich, rejonowych i lokalnych. Obecnie trenuje I ligę kobiet, II ligę mężczyzn oraz wszystkie ligi w których grają młodsi zawodnicy. Na bieżąco prowadzi dokumentację tenisowych wydarzeń sportowych na portalach internetowych i na łamach lokalnej prasy rozsławiając Klub Gorce i miasto Nowy Targ na terenie całej Polski. Jako nauczyciel opracował i wdrożył Program Nauki Tenisa Stołowego, który realizował zarówno w szkole w której pracuje, jak również w klubie. Jako doświadczony wychowawca, organizator zawodów sportowych, obozów treningowych, turniejów okolicznościowych i Rodzinnego Turnieju im. Jana Klaga organizowanego od wielu lat w Święto Trzech Króli zapewnia zawodnikom bezpieczeństwo, właściwą opiekę, rozwój osobowościowy i społeczny. Umożliwia grę w tenis wszystkim chętnym, którzy chcą odbijać małą piłeczkę.
Tomasz Klag jest wybitnym sportowcem i trenerem, bo tenis stołowy to jego wielka pasja, którą przekazuje swoim kolegom i zawodnikom. Za swoje osiągnięcia otrzymał List Gratulacyjny od Marszałka Województwa Małopolskiego za propagowanie kultury fizycznej i sportu oraz List Gratulacyjny od Starosty Powiatu Nowotarskiego za wybitne osiągnięcia w krzewieniu sportu wśród dzieci i młodzieży. Był Mistrzem Województwa Małopolskiego w grze deblowej, grał w ekstraklasie i I lidze. Obecnie jest czynnym zawodnikiem II ligi w naszym klubie. Promuje Klub Gorce i miasto Nowy Targ w środowisku ogólnopolskim, dzięki wysokim miejscom zajmowanym przez jego zawodników. Podczas sezonu rozgrywkowego rzadko bywa w domu w weekendy, gdyż większość zawodów odbywa się w soboty i niedziele, a pomoc trenera podczas zawodów jest nieodzowna. Przez sport uczy dzieci i młodzież samodyscypliny, dobrej organizacji dnia codziennego, wywiązywania się z obowiązków, punktualności, współpracy grupie, godnego reprezentowania siebie i Klubu na wszystkich zawodach sportowych. Na wyróżnienie zasługują takie cechy osobowości jak kreatywność, odpowiedzialność i pracowitość. Jest sumienny, koleżeński i zdyscyplinowany. Poświęcił dla swojej pasji wiele i wraz z Tomaszem Kowalczykiem, drugim trenerem w klubie tworzą historię tego Klubu i podtrzymują jego tradycje.
Tomasz Kowalczyk
Związany z Klubem Sportowym „Gorce” od 1988 roku. Najpierw jako zawodnik, potem jako trener. Jest zaangażowany w działalność sportową Klubu. Codziennie uczy dzieci trudnej drogi dochodzenia do sukcesu, samodzielności i godzenia porażki ze zwycięstwem. Jako trener przygotowuje dzieci do zawodów sportowych. Na treningach mozolnie tłumaczy młodszym i starszym zawiłości tej gry. Od początku swojej trenerskiej pracy oczkiem w głowie są zawodnicy, którzy dopiero zaczynają drogę z tenisem stołowym. Jak mało kto ma wiele cierpliwości i chęci przekazania swojej wiedzy innym. Jest człowiekiem, do którego dzieci mają zaufanie. Pomaga im rozwiązywać problemy małe i duże. Trener ma zawsze dla nich dobre słowo, pociesza pomaga i rozwiewa wszystkie troski. Jako doświadczony trener zna każdego zawodnika i wie jak pokierować jego pracą. Jest człowiekiem oddanym dzieciom, który doradzi, zapewni poczucie bezpieczeństwa, właściwą opiekę i fachowe przygotowanie do zawodów. Pan Tomasz Kowalczyk uczy dzieci samodyscypliny, dobrej organizacji dnia, współpracy w grupie, zawsze wysłucha i pomoże. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu zawodnicy tej dyscypliny tworzą jedną, wielką rodzinę. Dzięki jego metodom wychowawczym, każdy zawodnik czuje się doceniony i traktuje klub jako drugi dom. Pan Tomasz Kowalczyk jest koleżeński, sumienny, zdyscyplinowany i odpowiedzialny. Jego pasją jest tenis stołowy, który dzięki wybitnym zawodnikom promuje w całej Polsce. Klub Gorce i miasto Nowy Targ zna dobrze każdy tenisista w kraju. Codzienny pobyt na hali, kontakt z trenerem daje dzieciom poczucie stabilności, odstresowanie od codzienności oraz możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie kolegów i przyjaciół.
Wraz z Tomaszem Klagiem tworzą od 30 lat historię sekcji tenisa stołowego i podtrzymują tradycje Klubu Sportowego Gorce w Nowym Targu.
Bogusław Kalata
Dyplomowany nauczyciel wychowania fizycznego z 20-letnim stażem. Sport był w jego życiu od początku. Już jako młody chłopak, idąc śladami swego ojca Tadeusza, grał w hokeja w KS Podhale i w drużynie Cracovii. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, posiada również studia podyplomowe z zakresu Edukacji dla bezpieczeństwa, jest instruktorem nordic walking, pływania, narciarstwa, ukończył szereg kursów trenerskich m.in. piłki ręcznej, siatkówki, posiada również uprawnienia trenera przygotowania motorycznego. Jest nauczycielem, który wykonuje i zaraża pasją do sportu swoich podopiecznych, aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, a za swoją pracę na rzecz uczniów jest często nagradzany. Jest również aktywnym członkiem Klubu „UKS Metalka” prowadząc liczne zajęcia dodatkowe przygotowujące młodzież do rywalizacji sportowych, co skutkuje wysokimi miejscami w Powiecie jak również w Polsce. Od podstaw zbudował drużynę piłki ręcznej chłopców, która szczyci się najwyższa formą w powiecie, województwie a w Polsce jest czwartą drużyną najlepszą w tej dyscyplinie. Oprócz piłki ręcznej to unihokej jest jego wielką pasją. Od podstaw stworzył drużynę AAR, której sam jest kapitanem. Z miłości do gry prowadzi PALU czyli Podhalańską Ligę Unihokeja, która zrzesza najlepsze drużyny na Podhalu. Rywalizują one ze sobą od października i trzy najlepsze biorą udział w międzynarodowym turnieju unihokeja na Słowacji TS CUP. Pan Kalata zajmuje się organizacją rozgrywek, zapewnienia sędziów, ustala harmonogram spotkań, pozyskuje nagrody, organizuje wyjazdy, ale jak sam powtarza: „dla niego to hobby, bo kocha to co robi i robi”.
Bogusław Kalata to osoba który żyje sportem, codziennie rozwija tę pasję wśród dzieci i młodzieży z terenu Nowego Targu i powiatu nowotarskiego, prowadząc zajęcia z akrobatyki, pływania, czy w zimie z narciarstwa zjazdowego. Jest nauczycielem i trenerem, który nie narzuca, nie dominuje, nie nakazuje niczego arbitralnie, nie karze i nie wymusza szacunku ale swoją postawą powoduje, że ludzie chcą za nim podążać i naturalnie skłaniają się w jego stronę. To osoba która zasługuje na wyróżnienie w świecie nowotarskiego sportu.
opr. s/