17.10.2022, 15:37 | czytano: 5982

Podatki od nieruchomości w Mieście idą w górę. Dla wszystkich

arch. Podhale24
NOWY TARG. Radni miejscy zajęli się dziś ustaleniem wysokości stawek podatku od nieruchomości. Dyskusję wywołała kwota podatku pobierana od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
Już na początku sesji Ewa Pawlikowska wnioskowała o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Jak mówiła - "w tym trudnym dla wszystkich czasie dodatkowe obciążanie mieszkańców jest nie na miejscu, a burmistrz powinien robić oszczędności" - Należy do życia podejść poważnie i zacząć oszczędzać - argumentowała. Na koniec dyskusji dodała: - Jak Miasto stać na imprezy, na stypendia dla hokeistów, narody dla wiceburmistrzów i na kalendarze - to Miasto stać na nie-podnoszenie podatków. Najpierw powinniśmy się zająć oszczędnościami, a nie obciążaniem naszych mieszkańców i przedsiębiorców. Podnoszenie w tym czasie podatków uważam za niegodziwe - skwitowała.
Jej wniosek spotkał się z poparciem 1/3 Rady i przepadł.

Referująca projekt uchwały naczelnik Wydziału Podatków i Opłat Barbara Kryj-Mozdyniewicz zwróciła uwagę, że stawka maksymalna ogłoszona w obwieszczeniu Ministra Finansów jest zwiększona o 11,8%, a realna inflacja jest znacznie wyższa.

Zgodnie z zapowiedziami Lesław Mikołajski zaproponował, by stawkę podatku od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza pozostawić na poziomie z tego roku. - Chodzi o wyciągniecie ręki do przedsiębiorców, pokazanie że w odróżnieniu od innych miast, które podatki podnoszą - u nas tak nie jest i żeby przyciągnąć tu przedsiębiorców - apelował. Dla wyjaśniania - obecna stawka wynosi 23,30 zł, a proponowana to 25 zł.

- Ta stawka 25 zł to jest właśnie nasz gest w stronę przedsiębiorców. Bo oznacza podwyżkę o 7,8 procent - przy inflacji 17 procent, a może się to skończyć na 20-procentowym wzroście cen - odpowiedział radnemu Grzegorz Watycha. - My proponujemy 25 zł, a maksymalna stawka to 28,78. Dajemy mniej o 3,78 zł, co poskutkuje obniżeniem stawek subwencyjnych - dodał burmistrz.

Przypomniał, że najwięcej przychodów z tytułu tego podatku trafia do kasy miejskiej od dużych przedsiębiorstw i sklepów wielkopowierzchniowych. - Ta proponowana przez pana radnego obniżka im właśnie da większe ulgi, niż małym przedsiębiorcom

- Największymi płatnikami tego podatku są największe sklepy. Nie uważam, żebyśmy tę działalność musieli wspierać. A ci przedsiębiorcy, którzy popadną w tarapaty - zawsze się mogą zwrócić o pomoc. Można udzielić im ulgi, rozłożyć płatność na raty, albo umorzyć podatek. Pamiętajcie państwo radni o skutkach obniżenia podatku - zaapelował burmistrz.
Wniosek radnego Mikołajskiego - także przepadł w głosowaniu.

Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda przypomniał o zmienionej, obniżonej od lipca br. stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (z 17 na 12 %). Z tego powodu prognozowane wpływy do budżetu na przyszły rok już są niższe o półtora miliona.

Uchwała wprowadzająca nowe stawki podatku od nieruchomości została przyjęta 12 głosami "za", przy 7 sprzeciwu i 2 wstrzymujących się.

Więcej o stawkach podatku piszemy w artykule Stawki podatków idą w górę...

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Z BOKU21.10.2022, 14:47
Szkoda mówić.
Miło byłoby, aby ci tzw radni obniżyli swoje szybujące myślenie do poziomu i wydolności finansowej zwykłego mieszkańca Nowego Targu. Spróbujcie w obliczu wszystkich podwyżek życia codziennego, przyszłych opłat za węgiel, gaz, prąd, pellet, drewno z jednej pensji żyć i opłacać to wszystko. Jak nic zęby w stół, długi ,komornik a może też życie pod mostem czy depresja i targnięcia na własne życie? Konstrukcja psychiczna u wielu jest krucha.
Prawdę mówiąc nie da się spokojnie patrzeć na rozrzutność władzy w obliczu kryzysu, na przyznawane sobie podwyżki płac wśród radnych i pracowników miejskich i obciążanie mieszkańców coraz wyższymi opłatami i należnościami. Proszę podpowiedzieć gdzie należy się udać ,by zahamować proces rozrzutności płynący z UM ?
Jako mieszkańcy mamy prawo nie zgadzać się na powyższe działania władzy.
z zawodu Dyrektor19.10.2022, 09:57
W zimie, jeśli będzie mroźna, zapraszam wszystkich do MCK na wieczory przy Klimie. Tu mamy cieplutko, mało ludzi więc znajdzie się miejsce dla każdego
Osiol18.10.2022, 14:41
Do ja
Wykręć co drugą żarówkę a nie grzeb w instalacji
gorol18.10.2022, 14:22
To teraz z nazwiska podać radnych głosujących za podwyżką i sąsiedzi radnych powinni porozmawiać z nimi i o dalszych losach radnych
nop18.10.2022, 12:03
a o węglu dla mieszkanców to nic bedziemy sie grzac pod latarnia.jak dzwonilam w tej sprawie to mi powiedzieli,. zebym pojechala do gdańska. może bysmy im odcięli ogrzewanie.
Mieszkaniec18.10.2022, 10:57
@Ja .Nie wiesz co piszesz i sam na pewno w to nie wierzysz ,ja tak jak pisałem bardzo dużo jeżdżę nocą i co druga latarnia naprawdę w zupełności wystarczy ,przejedź się a potem bezsensownie komentuj ,to była tylko jedna moja propozycja na oszczędność a tych jest naprawdę wiele w naszym mieście o czym właśnie piszą komentujący ,piszą z sensem w przeciwieństwie do Ciebie
Dawid18.10.2022, 10:13
Tak najłatwiej, podnieść podatki jeszcze w dodatku nie przedsiębiorcom co mają pieniedze, potem rozdać te pieniądze po hokeistach i piłkarzach i czekać czy się opłaciło w najbliższych wyborach. Szkoda gadać z taką władzą...
zmartwiony18.10.2022, 07:42
Zadziwiające, że nikt z radnych, a szczególnie pan przewodniczący nie wymaga od burmistrza (nie mającego zresztą pojęcia o realiach gospodarczych) programu oszczędnościowego w obliczu obecnego kryzysu. Ale to norma. Brak planu, przerzucenie odpowiedzialności na innych, brak pomysłu na efektywniejsze wydawanie publicznych pieniędzy. W pandemii przecież to był jedyny samorząd, który nie wspomagał własnych przedsiębiorców, bo musiał dać sobie podwyżki, wydać ogromne pieniądze na bzdury, wstążki i błyskotki, konkursy, kwietne panie i inne zabawy pani wiceburmistrz. Szkoda słów... To nie jest nasza rada, to rada zadowolonej z siebie ekipy Grześków. Przecież jakoś to będzie, a władza się wyżywi.
Wiki18.10.2022, 07:09
Watycha znów sięga do kieszeni podatników. Pewnie znowu dworowi kolesiom i urzędasom przyzna nagrody. A potem pójdą na bal burmistrza
Osiol17.10.2022, 23:19
Do Dość rozdawac

Każdy podatek i podwyżka zostanie doliczona do ceny produktu jak widzisz to się już dzieje
Grupa sobie daje podwyżki a 60proc a 100proc a to premie życzę Tobie i reszcie mieszkańców by się załapali na takie premie i podwyżki no przedsiębiorcy miejcie gest na początek tak 60proc i na święta duża premia(tylko nie pytajcie z czego) urzędy posłowie radni dają radę chyba wypracowywuja większe zyski.... Najwyżej kredyt wezna mieszkańcy lub obywatele zacisną pas i spłaca
yano17.10.2022, 22:38
@jarek
Zgadza się SBecja nie płaciła podatków.
Ja17.10.2022, 21:48
@mieszkaniec. To się przejedź do co drugiej latarni i pozmieniane lłącza elektryczne w ten sposób by nie świeciły. Tyle walki było by doświetlać ulice a ty jakżesz oświecony jesteś i raczysz nas wspaniałymi wypocinami. Trudne czasy idą ale bądzmy racjonalni i szukajmy oszczędności tam gdzie bezsensownie ciurkiem wylatuje. Również nie w portfelach mieszkańców.
Sportek17.10.2022, 21:14
Zwykli złodzieje i tyle. POZDRAWIAM
Dość rozdawać17.10.2022, 19:57
Osioł juz widze ze podwyżka 20 zł miesięcznie podatku pociągnie przedsiebiorce do bankructwa. Skup się i zacznie martwic się cena gazu, prądu i zusu. Fakt radnych, posłów senatorów, ministerstw jest za dużo. Poza tym budżety są obciążone najbardziej opieka spoleczna I oświatą. Proponuję przestawać rozdawać!!!!
Osiol17.10.2022, 18:55
Mieszkaniec tego miasta spokojnie obejdzie się z połowa radnych połowa urzędników co za tym idzie połowe niższym podatkiem zaś bez handlu piekarza itd się nie obejdzie więc coś co można ograniczać zatrudnienie premie wyjazdy konkursy imprezy hokej to ta część działa na szkodę (podnosząc obciazenia) tych którzy to utrzymują i ciekawe jak to się skonczy
Przypominam że konia pociągowego(przedsiębiorców) stawia się z przodu wozu a nie wóz(urzędników) przed koniem
Mieszkaniec17.10.2022, 16:39
Nowy Targ ma dużo możliwość żeby zaoszczędzić pieniądze nie podnosząc podatku ,pierwszy przykład który mi się nasuwa to i przede wszystkim oszczędność prądu w mieście ,jeżdżę samochodem ,w większości po południu i w nocy ,w mieście nocą więcej widać niż za dnia ,latarni tych potrzebnych i nie mamy chyba najwięcej w województwie ,uwierzcie mi,że gdyby w nocy świeciła co druga latarnia w mieście to i tak byłoby baaardzo jasno i w zupełności by to wystarczało a ile pieniędzy z tytułu opłaty za energię by zostało w kasie miasta ?? Napewno bardzo dużo i nie ma co opowiadać głupot ( bo takowe się pojawiały ) ,że trzeba tak oświetlać miasto dla naszego bezpieczeństwa ,naprawdę ,jak ktoś nie wierzy niech pojeździ nocą po mieście ,co druga latarnia to i tak sporo i w zupełności wystarczy a co za tym idzie rachunki dla miasta dużo mniejsze .To tylko jeden z najprostszych sposobów na oszczędność
jarek17.10.2022, 15:49
Definicja inflacji - państwo pospolitym złodziejem.
jarek17.10.2022, 15:47
Hura podatki w górę . Pracownik zarabia np. 10000 zł a państw zabiera mu około 9000 zł . Za PRL-u nie wiedziałem co to podatek.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl