19.10.2022, 12:49 | czytano: 10104

Prezydent Andrzej Duda: "Tunel pod Luboniem Małym zostanie otwarty za kilkanaście dni" (zdjęcia)

Prezydent Andrzej Duda i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Fot. Piotr Kuczaj
Prezydent RP przeszedł dziś nowo wybudowanym tunelem na S7 z Naprawy do Skomielnej Białej. - Dla mnie to absolutnie wzruszająca chwila. Następuje epokowa zmiana. Tunel na „Zakopiance” za kilkanaście dni zostanie otwarty dla wszystkich kierowców. To ważna inwestycja dla mieszkańców i miłośników gór. Ale najważniejsze jest, przede wszystkim, bezpieczeństwo - powiedział.
Towarzyszący głowie państwa minister infrastruktury Andrzej Adamczyk potwierdził, że listopadowy termin otwarcia jest realny.
r/
Może Cię zainteresować
komentarze
ciekawski20.10.2022, 23:35
@Grazyna Mikołajska
Ja się odnoszę do handlu, a Szanowna Pani wyskakuje z budową tunelu. Ileż to tuneli od 1990 r. zostało w Polsce wybudowanych ? Jeden w trakcie odbioru, drugi w trakcie budowy - jak to się ma do tysięcy zagranicznych marketów - ile firmy zagraniczne zapłaciły podatków w Polsce - przypominam pomysł śp. Andrzeja Leppera o obłożeniu marketów 1,5 % podatkiem od obrotów - jak unia na to zareagowała i co z tej propozycji zostało. Które to polskie firmy budowały w Polsce autostrady ? Ile polskich podwykonawców zostało przez te firmy ograbione, ile z nich zbankrutowało ? Temat morze - mógłbym tak pisać i wyliczać do rana ale widzę, że Szanowna Pani cierpi na amnezję - z Panią to szkoda dyskutować, bo nie potrafi Szanowna Pani obiektywnie ogólnie ocenić sytuację - temat.
Osiol20.10.2022, 21:17
Do Ciekawski
Nie tłumacz niektórzy przywykli do pańskiego bata, do ochłapów z pańskiego stołu, a dzieci szkola na sługi korporacyjne, za kredyt niskooprocentowany godność kraju by dali
Nie rozumieją co to jest dominacja tylko się układają jak wytresowane pieski bo miskę inaczej zabiorą a mają w tych dobrych niepolskich bankach kredyty
Grazyna Mikołajska20.10.2022, 16:44
Do ciekawski. Brednie piszesz. Znajdź mi polską firmę ,która ma doświadczenie w budowaniu tuneli w górach. Największe doświadczenie mają Włosi, Turcy . Polskie firmy były podwykonawcami i też zarabiali Polacy., Trudno, żeby zlecić budowę tak skomplikowaną, komuś niedoświadczonemu, nie mającemu zielonego pojęcia o tym, ani uprawnień w budowie tuneli. A teraz lokalny ogródek - W ostatnich latach Nowy Targ pozyskał blisko 100 milionów złotych dotacji z UE. Była to rewitalizacja centrum, parku, dofinansowanie basenu, ścieżki rowerowe, drogi, chodniki itd- którą z tych robót wykonywały firmy niemieckie, francuskie, włoskie , czy jakiekolwiek inne poza polskimi?? Wszystkie przetargi wygrywały firmy lokalne Np Wolski, Półtorak, Kiernia i inni, wiec przestań bajdurzyć , jak nie masz informacji. W Polsce obowiązuje ustawa o zamówieniach publicznych, która nakazuje organizowanie przetargów na wszelkie inwestycje i nie ma tak, że przyjedzie jakaś firma niemiecka, albo holenderska i będzie robić za unijne pieniądze.Czy jakaś polska firma stanęła do przetargu o budowę tunelu?? Przetarg wygrała włoska firma Astaldi. KROPKA
ciekawski20.10.2022, 15:28
@Grazyna Mikołajska
@Wacek

Unia przede wszystkim zadbała o firmy zachodnie - niemieckie, francuskie, holenderskie itd, które weszły na rynek polski i wydrenowały Polskę z przyznanych jej funduszy. Nadwyżka o której piszecie z nawiązką wróciła na zachód. Z jednego euro w Polsce zostało ok 30 eurocentów. Wpuszczenie tych firm na rynek polski, spowodował upadek setek, jak nie tysięcy polskich firm, osób prowadzących działalność gospodarczą. Po raz kolejny powtarzam w jakiej wysokości firmy zachodnie zapłaciły w Polsce podatek z zysków, wyprowadzonych na zachód ?
ciekawski20.10.2022, 14:04
@Wacek
Skoro jesteś takim "analitykiem" to przekaż nam - uświadom nas, ile z tej kasy poszło - zarobiły firmy niemieckie, holenderski itd. Ile zarobiły na Polsce - Polakach firmy, "Lild, Biedronka, Auchan, Castorama, Carrefour" i wiele, wiele innych które "weszły na polski rynek i drenują nas z pieniędzy - ile polskich firm z powodu w/w firm padło a ile jeszcze padnie. Najważniejsze pytanie ile miliardów euro te firmy wyprowadziły z Polski i w jakiej wysokości zapłaciły w Polsce podatek - nie od pracowników, tylko od firm i wyprowadzonych zysków.
Grazyna Mikołajska20.10.2022, 11:36
@ dam, albo nie dam? a to mnie ubawiłeś . Tu masz wyguglowane dane Ministerstwa Finansów, :Saldo transferów pomiędzy Polską a Unią Europejską w latach 2004-2021 (do końca listopada 2021 r.) jest dla Polski dodatnie i wynosi prawie 141,8 mld EUR.

Wg danych Ministerstwa Finansów na koniec listopada 2021 r. Polska wpłaciła od maja 2004 r. do budżetu UE ponad 68,6 mld EUR (uwzględniając zwroty oraz składkę). W tym samym okresie Polska pozyskała z unijnego budżetu prawie 210,4 mld EUR.Dotychczas Polska otrzymała z UE:

137,2 mld EUR w ramach polityki spójności (ok. 65,2% całości wartości transferów);
około 66 mld EUR w ramach polityki rolnej UE (ok. 31,4% całości wartości transferów);
na pozostałe kategorie transferów (m.in. środki przedakcesyjne, CEF, Fundusz Migracyjny, a także tzw. pozostałe transfery) przypada ok. 3,4% całości wartości transferów. Rozumiesz coś z tego, czy beton? PONAD 141 MILIARDÓW EURO JESTEŚMY DO PRZODU.
Gulasz Juliusz Zeżarł20.10.2022, 10:34
@dam , albo nie dam?

PIS zachowuje się tak, jak gość, który sika do basenu z trampoliny i oburza się, kiedy chcą go wyrzucić bo w regulaminie była tylko napisane, że nie wolno sikać w basenie a nie, że nie wolno sikać do basenu, więc on niczego złego nie robi.

Polska, a dokładnie rząd ZP łamie zasady praworządności przez próby całkowitego podporządkowania sądownictwa i prokuratury władzy wykonawczej (a de facto partii). Dodatkowo zakłada, że w UE są idioci, którzy dadzą się nabrać na prymitywne sztuczki w postaci zmian nazwy poszczególnych całkowicie zależnych od partii instytucji i "sypną groszem".
A w tvpisie opowiadają baśnie dla ciemnego ludu o smoku UE i dzielnym rycerzu Jarosławie walczącym przeciwko niemu ze szewczykiem Zbigniewem.

Nikt Polski nie będzie zatrzymywał w UE i pis robi wszystko, żeby nas stamtąd wyrwać. UE ma mnóstwo wad, ale jeżeli nie będziemy na zachodzie będziemy na wschodzie - w geopolitycznym położeniu Polskie nie ma innego wyboru. Póki co to 80% Polaków woli UE niż Związek Rosji i Białorusi. Tacy jak ty póki co są, szczęśliwie dla reszty, w mniejszości.
Wacek20.10.2022, 09:57
Wg danych Ministerstwa Finansów na koniec listopada 2021 r. Polska wpłaciła od maja 2004 r. do budżetu UE ponad 68,6 mld EUR (uwzględniając zwroty oraz składkę). W tym samym okresie Polska pozyskała z unijnego budżetu prawie 210,4 mld EUR, tj. 3 razy więcej jak wpłaciła. Dotychczas Polska otrzymała z UE:
137,2 mld EUR w ramach polityki spójności (ok. 65,2% całości wartości transferów);
około 66 mld EUR w ramach polityki rolnej UE (ok. 31,4% całości wartości transferów);
na pozostałe kategorie transferów (m.in. środki przedakcesyjne, CEF, Fundusz Migracyjny, a także tzw. pozostałe transfery) przypada ok. 3,4% całości wartości transferów.
uciekinier20.10.2022, 09:09
Zal serce sciska.. Tusk uciekl na wzór pewnego biskupa Karola Wojtyły.. Karol do Rzymu a Tusk do Brukseli ..
Jarosław gdzie ucieknie ?
Tekla20.10.2022, 08:28
Gdyby nie pieniadze z Uni Europejskiej !Unia zawsze daje czesc pieniedzy na inwestycje!Wystarczy przejsc po okolicy !Wielkie tablice z tymi informacjami prawie wszedzie gdzie cos powstaje!Parki,sciezki rowerowe,place zabaw dla dzieci i te drogi ,prawie w kazdej wsi asfaltowe itd itp!Az strach pomyslec coby bylo!A zapomnialam a te wyjazdy wszedzie gdzie sie ludziom zamarzy!
dam , albo nie dam?20.10.2022, 08:06
@Grażyna mikołajska- ale ty kobieto jesteś ślepa.? Nie wiesz ,że UE najpierw bierze , a potem jak chce to oddaje , albo jak nie chce, łamiąc traktaty oddaje te pieniądze! W stosunku do Polski to raczej nie oddaje i w tym momencie łamie wszelkie zasady , podobnie jak Putin. To stamtąd biorą nauki.
Mateusz20.10.2022, 07:57
Zamiast cieszyć się,że w Polsce coraz więcej inwestycji drogowych i innych na skalę europejską to wszędzie tylko polityka.W "złotej epoce" Gierka budowano za pożyczone,też wstęgi przecinano.Nic się nie zmieniło.Chwalipięty były zawsze.
Tylko co te chwalipięty zrobiły,że łopatę wbił do ziemi i fotkę strzelił z tym czy innym urzędnikiem?
Bez ogromnych pieniędzy nici.Gierek zaciągał pożyczki a dzisiejsi tracą dla nas ogromne pieniądze bo nie potrafią dokończyć dwóch spraw
na które wyrazili zgodę a teraz głupa strugają.
Na kolejne inwestycje przyjdzie poczekać.Cieszmy się ,że w naszym regionie "drgnęło",że łatwiej dojechać do Krakowa i dalej choćby nad morze.
Patrząc z perspektywy 60 latka to tak skłóconego społeczeństwa a nawet rodzin to nie było.
Gulasz Juliusz Zeżarł20.10.2022, 07:02
@Radek
Radku, to co piszesz to bzdury lub kłamstwa, których się nasłucheś w tvpisie.
Polska nie jest płatnikiem netto, te pieniadze, które dostaliśmy z UE na budowę tunelu, to zapłacili w podatkach Niemcy, Francuzi, Włosi.
Twoje podatki przejadł pis na ławeczki niepodległości i lotnisko w Baranowie
zpodhalanskiej19.10.2022, 23:25
anżej pupa? to ten
Czytam19.10.2022, 22:46
Czytam te to komentarze i sam rynszok, polityka, szkoda słów. I tylko ja miałem projekt, ja to zrobiłem, przygotowałem. Cytat " będzie miał krótszy dojazd na narty" żałosne, czytać się nie da.
Powiem tylko tyle, że jest to bardzo dobra robota i liczy się nie to jak kto zaczyna ale jak kończy.
Czytam19.10.2022, 22:46
Czytam te to komentarze i sam rynszok, polityka, szkoda słów. I tylko ja miałem projekt, ja to zrobiłem, przygotowałem. Cytat " będzie miał krótszy dojazd na narty" żałosne, czytać się nie da.
Powiem tylko tyle, że jest to bardzo dobra robota i liczy się nie to jak kto zaczyna ale jak kończy.
harnaś19.10.2022, 21:52
Pechowcy łopuźnili budowe drógi ło siedym roków bo Górole źle zagłosowali, znacy sie dobrze zagłosowali bo przeciw targowicy, ale lo pechowców to źle.
Radek19.10.2022, 21:52
Grażyna .....to są nasze pieniądze ...unia nic nie daje.Jak już co to oddaje .
pomyśl zanim coś chlapniesz19.10.2022, 21:34
@ szanbo-Lot : widać ,że do twojej edukacji dołożyli , tylko ociupinę za mało. Szkoda ,że nie dokończyli , bo widać ,że masz duże braki ?
żal serce ściska19.10.2022, 21:30
@ aczemunie: Nie ważne jak się zaczyna - ważne jak się kończy ! Wszystko zaczynali , ale nic nie skończyli. Do tego ci nieudaczniki są zdolni. A ile inwestycji jeszcze w międzyczasie wstrzymali? Pochwal się tymi osiągnięciami , no pochwal się . To będzie całość tych osiągnięć. Ważne ,że niczego nie skończyli , a Donald też zaczął "rządzić" i po potem uciekł do Brukseli . Co może nie jest to niewygodna prawda? Nie ma się czym chwalić?
żal serce ściska19.10.2022, 21:30
@ aczemunie: Nie ważne jak się zaczyna - ważne jak się kończy ! Wszystko zaczynali , ale nic nie skończyli. Do tego ci nieudaczniki są zdolni. A ile inwestycji jeszcze w międzyczasie wstrzymali? Pochwal się tymi osiągnięciami , no pochwal się . To będzie całość tych osiągnięć. Ważne ,że niczego nie skończyli , a Donald też zaczął "rządzić" i po potem uciekł do Brukseli . Co może nie jest to niewygodna prawda? Nie ma się czym chwalić?
abc19.10.2022, 21:13
Dobrze, że z chłopem Tusku się liczy UE i będziem mieć tunel przejezdny.
z tąd19.10.2022, 20:59
@do tego tam.... Estakada fakt ale to będzie eskapada na ,,zakopiance,, z tunelem czy bez.Za N.Targiem w Szaflarach do Zakopanego przed rondem imienia Żarneckiego.
Radek19.10.2022, 20:40
Szambo lot ......
Unia nie dokłada nic nie daje ,, a oddaje ,, to co zapłaciliśmy w różnych składkach i podatkach
Radek19.10.2022, 20:31
aczemunie i Wacek ....unia niema pieniędzy unia nie daje ,,tylko oddaje,, to co zapłaciliśmy w różnych podatkach wiec nie chwalcie unii jak nie wiecie oco chodzi .
czarna dziura19.10.2022, 19:53
Tunel jak to tunel, a całą resztę zabawy mam w d..... .
Ministerialny Ministrant19.10.2022, 19:33
A na zdjęciach to głównie występują jakiś proboszcz z wikarym. Czy zapowiadany prezedent nie dojechał?
aczemunie19.10.2022, 18:22
projekt przygotowano przed 2014, przetarg ogłoszono w 2014 roku. Kto to wtedy rządził, czasem nie PO ?
Wyniki przetargu ogłoszono w styczniu albo lutym 2016 - ledwo w kilka miesięcy po wygraniu wyborów przez pis.
Drążenie tunelu rozpoczęło się 6 marca 2017, a później opóźnienia, opóźnienia, opóźnienia.
A to warunki geologiczne zaskoczyły, a to pandemia... wiele rzeczy niezależnych od wykonawców i płatnków, ale w końcu jest.
Tzw. prezydent będzie miał krótszt dojazd na narty, więc się cieszy i otwiera, na spółkę z ministrem.
No bo to my, pis, wszysto zrobiliśmy. Jak to powiedział pan minister - to potwierdzenie determinacji rządu PIS, który nie boi się trudnych wyzwań.
A kolejne priorytety ? oczywiście droga ekspresowa imienia Lecha Kaczyńskiego... niestety nie powiedział gdzie. Widać nieważne gdzie, ale ważne czyjego imienia. Ale za to dowiedzieliśmy się, że urzędnicy nie śpią po nocach myśląc... Może lepiej aby spali a w pracy myśleli.
Całkowity koszt to 2,4 miliarda zł, z czego 1,3 mld dała Unia. Czyli większość kosztów pokryła UE. Ale o tym ani słowa.
No bo po co, lepiej się wzruszać, niż myśleć ile można by zrobić za te pieniądze których nie dostaniemy, bo pan duda boi się narazić prezesowi i ziobrze.
Myślenie nie boli19.10.2022, 18:21
Ten odcinek PO zagwarantowała środki i wykonała przetarg
PiS podpisał umowę po objęciu wladzy - dobrze że nie unieważnili tego przetargu.
PiS zebrał środki na dalszy odcinek Rabka - Nowy Targ i to jest robione
Całość można sprawdzić na Podhale.24
Gulasz Juliusz Zeżarł19.10.2022, 18:13
@Kama Sutra

No wlaśnie, tacy uzurpatorzy bedą sie teraz podszywać, a wiadomo, że to wszystko dzięki TEMU, KTÓREGO IMIENIA NAWET NIE WYMAWIAMY, BO WIEMY, ZE TO ON, BO ON JEST KRYNICĄ MĄDROŚCI, WSZECHWIEDZĄ I KREATOREM RZECZYWISTOŚCI.
p.s. i oczywiscie nie chodzi o jakiegos tam Pana Boga tylko o NIEGO
Grażyna Mikolajska19.10.2022, 17:53
1.3 miliarda złotych dofinansowania ze srodków tej znienawidzonej przez Kaczńskiego i PiS Unii Europejskiej.To tak dla przypomnienia,
Wacek19.10.2022, 17:50
Tunel kosztował 2,4 mld zł, z Unii dostaliśmy na ten cel 1,3 mld (54%). Dla porównania, do TVP (która sieje propagandę antyunijną) dopłacamy rocznie 2 mld zł. Prezydent ani jednego słowa nie powiedział, ze ten tunel powstał m.in. dzięki funduszom unijnym, a po cichu, razem z prezesem robią wszystko żeby nas z Unii wyprowadzić.
avivat19.10.2022, 16:34
W końcu! Super wiadomość!
szambelan19.10.2022, 16:32
Na filmie traktor z szambem już tunelem jedzie :) -2.40
Szambo-Lot19.10.2022, 16:29
otwarcie 11.11 , niepodległość. Całe szczęście że unia dokłada na to wszystko bo byśmy dalej po klepiskach jeździli .
z tąd19.10.2022, 15:51
@ do tego tam.... Normalni rozumieją,cóż jestem dyslektykiem(popraw mnie). Przepraszam ,nie pasujesz do tej ,,normalnej ,,stronki .Ty jesteś z wyższych sfer.Audytorium? Spadaj z estakady na eskapadę.Miłej bez estakad podróży ;).
p19.10.2022, 15:06
moja propozycja taka - zebrać cały ten rząd i sympatyków całej tej elyty i zamknąć ich w tym tunelu, następnie tunel też zamknąć - to proponuję ja szary obatel ...
do tego tam na dole komentującego19.10.2022, 14:53
@z tąd - najpierw naucz się trudnego słowa ESTAKADA, a potem dziel się swoimi mądrościami z watoliny szerszemu audytorium.
wiem, trudne słowo "audytorium" - ale jak już będziesz sprawdzał czy się różni eskapada od estakady to sprawdzisz sobie i to.
p19.10.2022, 14:41
a kakakaski gdzie ? wciąż jest to teren budowy !
p19.10.2022, 14:38
jak ja się wzruszyłem , jak się andejek wzruszył ...
z tąd19.10.2022, 14:32
Pamiętacie jak ,,eskapady,, otwarli nad Skomielną Białą ? Otwarcie z pompą, ,,notable,,. Ciekawskich się tyle najechało że na eskapadach stali parę godzin w korku(udrożnienie ruchu, do tej pory korki ha ha ha,jedno rondko durnie oznakowane). Gdzie zawrócić,gdzie się wysikać .Niech w tunelu na otwarcie postawią choć by Toy Toi-e.
co jest grane?19.10.2022, 14:30
Rząd chce wprowadzić od nowego roku de facto totalitaryzm w kraju. W rządzie jest projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej, gdzie schowane jest np. to, że zabiorą ci dom i mieszkanie bez odszkodowania i wpuszczą do niego "gości" ze wschodu, odbiorą ci firmę bez odszkodowania, zmuszą cię do zabiegów medycznych, np. zaszczepienia na covida albo oddania nerki bo masz przecież dwie....Liczący 107 stron projekt ustawy znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego.
lhotse19.10.2022, 14:22
Cieszy się ze bedzie mógł szybciej uciec na narty ;] .... a tak przy okazji to nie dali mu coś tam do podpisania?
Osiol19.10.2022, 14:10
Pitolić to każdy a do roboty do kopania niema komu
Koszt takiej gospodarskiej wizyty to tak z utrudnieniami w pracy przesunięciami ludzi pracujących, hotelami,.... To tak że 400tys
Kama Sutra19.10.2022, 13:57
No to mózgi peowskie zaczną teraz pluć, że to oni zrobili i ich fireropozicjon już dawno to planował tyle że w Berlinie . Ruski człowiek w Warszawie i Radzio to specjaliści od robienia la..i Amerykanom - tyle w temacie.
mario19.10.2022, 13:56
Tym tunelem przyjedzie wungiel-może na wiosnę.
remember19.10.2022, 13:22
O zjawił się ten co gadał, że węgla mamy na 200 lat...
zc19.10.2022, 13:20
czyli nic konkretnego nie powiedział, pierwsze mówi kilkanaście dni potem kilka dni do otwarcia, więc plus minus w styczniu pojedziemy...
PL19.10.2022, 13:09
Uciekł jak Judasz przed pytaniami...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl