21.10.2022, 12:07 | czytano: 2325

Dom Podhalański zmienia się w Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich (zdjęcia)

zdj. Andrzej Mastalski/ MCK Sokół
LUDŹMIERZ. Małopolskie Centrum Kultury Sokół podjęło się rozbudowy i modernizacji budynku Domu Podhalańskiego. Poddane konserwacji i zachowane przed zniszczeniem mają być elementy wystroju, zaliczane do dóbr współczesnej kultury ludowej. Szacunkowa wartość tej inwestycji to ok. 32 mln zł, w tym planowane środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 25 mln zł.
Powstać ma tu Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich z pracowniami m.in. sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego zajmujące się np. haftem, szyciem strojów regionalnych, przekazywaniem umiejętności i opracowywaniem materiałów do edukacji.
Pracownia muzyki Ludów Karpat zajmie się digitalizacją dorobku mieszkańców Łuku Karpat. Będzie nie tylko gromadzić cyfrowo opracowane i udostępniane zbiory, ale także prowadzić naukę gry opartą na tradycyjnej metodzie nauczania mistrz-uczeń oraz służyć pomocą merytoryczną w tworzeniu kapel oraz grup muzycznych zgodnie z danym regionem.

Pracownia tańca ludowego, bezpośrednio ucząc tańców ludowych, zajmie się opracowywaniem w formie drukowanej i cyfrowej kroków poszczególnych tańców. We współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich prowadzona będzie również edukacja kulinarna z zakresu potraw tradycyjnych. Instytut pozwoli także realizować zajęcia edukacyjne dla osób starszych. Będzie temu służyć bliska współpraca ze środowiskiem lokalnym i organizacjami pozarządowymi, mi.in. ze Związkiem Podhalan w Polsce. W ramach Instytutu prowadzona będzie również działalność sceniczna. Organizowane będą m.in. widowiska i koncerty.

Budynek po kompleksowej modernizacji stanie się dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich służył maa mieszkańcom Podhala, a także mieszkańcom Polski i całego Łuku Karpat szukającym swoich korzeni i zainteresowanych dziedzictwem. Wśród grupy docelowej znajdą się też naukowcy i etnografowie, działacze regionaliści, samorządy lokalne, ośrodki naukowe Polski i Europy.
Zakończenie inwestycji zaplanowano na II połowę 2023 roku.

MCK Sokół, s/ zdj. Andrzej Mastalski, wizualizacje - Dresler Studio
Może Cię zainteresować
komentarze
ALM22.10.2022, 03:01
Coś niesamowitego...
Rozmontowywanie Polski21.10.2022, 19:51
Kolejny absurd! Co to wszystko do cholery ma znaczyć?
górol21.10.2022, 16:10
Naprawdę nie mają na co wydawać tak wielkiej kasy?
Komu ma to służyć, widocznie wszystkim tym co mają układy a nie załapali się na różnego rodzaju fuchy, przekonamy się już wkrótce.
mieszkaniec Podhala21.10.2022, 15:34
szanowni Państwo tu nie chodzi o tradycje nasza góralska tylko globalnie intelektualnie beda nowe stanowiska stołcane dla swoich , Zwiazek podhalan wpycha sie gdzie tylo moze za rok beda wnosic o likwidacje Gminnych Osródków Kultury bo zapewne juz zauwazyliscie ze sa wplywy MCK sokól na naszym terenie , MCK sokół to towarzystwo gimnastyczne , zawłąszcza sobie i tylo sobie imprezy pod swoje ultimatum, tylko my i nikt wiecej , chcecie byc pod władza Sacza ?? mysmy juz raz byli województwem nowosadackim i jak na razie nie wyszło nam to na dobre .
Qba21.10.2022, 13:26
Może przynajmniej wreszcie będzie dostępny dla społeczeństwa. Nie tak, jak pod władaniem radnej wojewódzkiej E. I. - raz na jakiś czas na Zjazdy Związku Podhalan.
Osiol21.10.2022, 12:32
Ten cały,, łuk Karpat''jest frapujący ale to miło by U też się wystawiali wszak mają więcej praw niż rdzenni mieszkańcy może dyr powinien być z U

Wszystko i nic tam się będzie znajdowac

A jaki budżet z podatków na te,, misje''coroczny na utrzymanie ile mln??podatnik....
Iza21.10.2022, 12:12
Bełkocik politglobalny już w samej nazwie. Już niedługo nie będzie górali, lecz ludy karpackie, tworzące jedną szczęśliwą, globalną "rodzinę" Ej łostomili idą ciekawe casu........
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl