23.10.2022, 12:09 | czytano: 1330

Zakopane i chorwacka Opatija miastami partnerskimi. Podpisano umowę (zdjęcia i film)

Fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. W Teatrze Witkacego odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy dwoma kurortami.
- Śmiałem się, że trzeba było dziesięciu lat takich zalotów, które pozwoliły w końcu podpisać umowę. Od dziesięciu lat Opatija proponowała Zakopanemu współpracę. Nie składało się to wcześniej. Dwa alta temu jak pojechałem do Opatiji, to podjęliśmy decyzję, że podpisujemy umowę o współpracy. Przeszkodził temu Covid, ale też wybory i zmiana burmistrza w Opatiji – mówił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego po podpisaniu umowy.
Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula i Fernando Kirigin, burmistrz chorwackiego kurortu Opatija podpisali umowę o partnerstwie pomiędzy miastami. - Zależy nam bardzo na tym, aby to nie była współpraca tylko między burmistrzami, czy radami miasta, a przede wszystkim naszej młodzieży. Żeby to była współpraca w turystyce, sporcie, ale też w oświacie, żeby nasza młodzież mogła się uczyć od naszych przyjaciół, bo tak ich traktujemy - zaznacza Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Kiedy wejdziecie do teatru znajdziecie na wystawie elementy poświęcone Witkiewiczowi, Sienkiewiczowi i Piłsudskiemu. Jeden z członków naszej delegacji (Polka – przyp. red.) wybrała Chorwację jako kraj zamieszkania, więc mamy kontynuację. Po podpisaniu umowy będziemy mieli też przyszłość.

Opatija, to kurort turystyczny z niespełna 200-letnią tradycją. Ma ok. 10 tys. mieszkańców, a rocznie odwiedza ją 400 tys. turystów. - Podpisując dzisiaj umowę Opatija zdobywa siódmego przyjaciela, a drugiego z Polski. Od 2013 roku Kołobrzeg jest naszym miastem przyjacielem. Niech ta współpraca zaowocuje przyjaźnią między naszymi mieszkańcami - mówił Fernando Kirigin, burmistrz Opatij.

Oba miasta zostały połączone przez takie nazwiska jak Sienkiewicz, Piłsudski i Witkiewicz, którzy przebywali w obu miejscach. O wspólnej historii miast szeroko opowiedział Paweł Włodarczyk, konsul honorowy Chorwacji w Krakowie.


ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Purysta23.10.2022, 12:18
Ortografia!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl