24.10.2022, 17:14 | czytano: 2045

Nauka historii przez zabawę (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Sala gimnastyczna w Zębie zamieniła się dzisiaj w wielkie pole gier historycznych. Wszystko za sprawą Muzeum Armii Krajowej z Krakowa, która chciała przybliżyć wydarzenia z czasu II Wojny Światowej uczniom.
Dwie gry planszowe, każda o powierzchni 40 m kw. oparte na historii okupowanego Krakowa oraz słynnej akcji ”Burza” były tematem zajęć w szkole w Zębie. - Gry mają formę gry planszowej, czyli są zadania. Jedne są prostsze, inne trudniejsze. Czasami trzeba będzie podjąć drużynową decyzję, która nie jest łatwa. Decyzje mogą kosztować punkty lub mogą kosztować pola, o które młodzież się przesuwa – opisuje Joanna Mrowiec, zastępca Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
- Nie jest to typowe i standardowe nauczanie historii, ponieważ przywieźliśmy dwie wielkoformatowe gry. Każda z gier ma ok. 40 m kw. Rozkłada się je na ziemi i gra się pionkami, którymi kierują dzieci lub młodzież. Gry dotyczą dwóch tematów bardzo trudnych, niemniej bardzo ciekawych. Gray opowiadają o okupowanym Krakowie, a druga gra to sławna akcja „Burza”. Te dwie gry historię przekazują poprzez zabawę - zaznacza Joanna Mrowiec.

Nad całym przebiegiem gdy czuwają edukatorzy, którzy nie tylko pilnują prawidłowego przebiegu gry, ale także przybliżają historię. - Młodzież w zasadzie nie musi być bardzo przygotowana do takich gier, ponieważ w trakcie gry poznają wiele faktów i na bazie tych faktów będą musieli rozgrywać gry. Są one w pewnym sensie też strategiczne. Trzeba podejmować czasami trudne decyzje, które mogą wiele kosztować - mówi Joanna Mrowiec. - Trzeba odnaleźć w okupowany mieście pełnym Niemców odpowiednie punkty, gdzie można uzyskać informacje jako konspirator - zdradza jedno z zadań zastępca dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Nietypowe zajęcia historii przeprowadzone zostały nie tylko dla uczniów z Zębu, ale dla młodzieży z całej gminy. - Mamy rywalizację wszystkich sześciu szkół gminy Poronin. Są przedstawiciele wszystkich sześciu szkół gminy Poronin, czyli oprócz Zębu jest jeszcze Nowe Bystre, Suche, Stasikówka, Poronin i Murzasichle - informuje Piotr Malinowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zębie.

To nie pierwsze niestandardowe zajęcia w najwyżej położonej szkole w Polsce i także nie ostatnie. Przed młodymi mieszkańcami gminy Poronin jeszcze niezwykłe pokazy. - W ramach Festiwalu Nauki sporo atrakcji, m.in Centrum Nauki Kopernik do nas zawita z pokazami chemical world – zapowiada Piotr Malinowski.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN25.10.2022, 06:37
Wreszcie historia na Podhalu, ta z okresu wojennego i zaraz po, idzie w dobrym kierunku. Dużo to czasu minęło!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl