26.10.2022, 11:57 | czytano: 6138

Podwyżka za odbiór śmieci wydaje się nieunikniona

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
NOWY TARG. Do nieograniczonego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Miasta przystąpiły dwie firmy. Tu nie ma zaskoczenia. Ale ich oferty - to powód do niepokoju.
Zgodnie z przewidywaniami do przetargu stanęły - FCC Podhale i Empol. Obie zaproponowaly ceny blisko 14 mln zł. Różnica w ofertach jest niewielka - ok. 7 tys. zł. Miasto przygotowane było na kwotę 10 mln zł.
FCC Podhale złożyło propozycję na 13 889 975 zł , a Empol - 13 883 123 zł. Pozostałe warunki są takie same u obu przedsiębiorstw, czyli dysponowanie co najmniej 6 samochodami do odbierania odpadów komunalnych, z normę emisji spalin i 30-dniowym terminem płatności po wysawieniu faktury.

Przy tej cenie podwyżka może sięgać do 10 zł na osobę, przy czym trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy już przyjęli niedawno sporą podwyżkę za odbiór śmieci.

Jeszcze za wcześnie, by pytać, czy przetarg zostanie unieważniony. W ub. roku tak się stało, gdy ceny proponowane przez firmy znacznie przekroczyły oczekiwania samorządu. To dlatego w tym roku przez 4 miesiące obowiązywały ceny w ramach zamówienia uzupełniającego i jednocześnie trwały negocjacje cenowe.

Tegoroczny przetarg już był kalkulowany z uwzględnieniem podwyżek cen paliw. Jak się okazuje - firmy zajmujące się odpadami komunalnymi i tak zaskoczyły swoimi cenami, które są wyższe od spodziewanych o 40 procent.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
alik04.11.2022, 20:16
Jestem wściekły jak kilka różnych pojemników ląduje w jednej śmieciarce. Ale z drugiej strony się nie dziwię, kiedy odwiedzam przymusowo śmietniki w różnej części miasta NT. SMUTNE ale stwierdziłem, że jesteśmy osobami ograniczonymi i mamy jeden zwój mózgu mniej od KURY.
Ekonom03.11.2022, 10:05
Podczas spalania tych smieciów można by ogrzać pół miasta
dziady30.10.2022, 08:17
Proponuję w wyszukiwarkę wpisać: Amager Bakke. To jest budynek i stok narciarski w Kopenhadze na spalarni śmieci
Ten sam nowotarżanin28.10.2022, 21:26
Włodaże Miasta
Nadal ani myślicie, że na śmieciach można zarobić i wszystkich zadowolić
Jak długo będziecie w nierozsądnej niegoospodarności i prymitywnym traktowaniem problemu śmieci
Jedynym rozwiązaniem jest spalarnia śmieci
A fakty i efekty
- wytwarzanie przy spalaniu np. energii elektrycznej
- Smieci i tak są wywożone do innych spalarni co powoduje opłatę za przryjęcie tam, koszty transportu,
- takie spalarnie są już nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach w Europie, są lokalizowane nawet w centrach miast, przynosi to same korzyści jak wwytwarzanie ciepła, energii elektrycznej
- są mechanizmy ekologiczności tych spalarni do 98%
Włodarze, czy to zrozumiałe, trudne
Śmieci z całego Podhala jest wystarczająco na taaką inwestycję i po snuc mrzonki np. o Hali Sportowo- Widowiskowej
Przecież wystarczy MCK
Szantal28.10.2022, 10:54
Dla rządzących przed wyborami drogi jest wyborca. Po wyborach drożeje wszystko inne a głos wyborców jest wart mniej niż zero. Nikt nie słucha już głosu mieszkańców niestety
Stanisław28.10.2022, 09:31
Aeroklub w Nowym Targu pisał do urzędu miasta sprzeciw aby nie wydawać zgody na drugie wysypisko dla empolu które ma być zaraz obok wysypiska fcc . Zwracał się też o działania miasta w sprawie obecnego wysypiska fcc na którym tony śmieci są składowane bez zabezpieczeń i przyciągają całe stada ptaków.Dwa śmietnika to będzie niewyobrażalny smród w Nowym Targu A ptaki będą zagrożeniem dla funkcjonowania lotniska. Są przepisy które nie pozwalają budowania śmietnisk przy lotniskach. Zwracamy się więc do miasta o zatrzymanie rozbudowy tych wysypisk.
Covidianin27.10.2022, 19:08
A może to proste jak 2x2=4
I tak miało być przecież nie wyjdziemy na ulicę. Od dłuższego czasu zgadzamy się na wszystko widocznie mieszkańcom pasują dwa wysypiska i takie ceny.
Hmm27.10.2022, 17:49
Czyli że miasto pozwala im na inwestycje a oni w zamian dowalają mega ceny? Hmm logika..
Oburzony spadochroniarz27.10.2022, 13:43
Wyobraźcie sobie że podczas lotów widokowych wszyscy turyści pytają się skąd tak śmierdzi i dziwią się kto pozwolił funkcjonować takiemu zakładowiw tak pięknym miejscu w otoczeniu rezerwatu, ptactwo latające nad zakładem zagraża uprawianiu rekreacji w powietrzu, a poruszaliśmy ten problem już tyle razy, zgłaszaliśmy władzom i nic. Plany zakładały że ma się u nas rozwijać turystyka a nie turystyka śmieciowa...
Osiol27.10.2022, 09:25
Dajcie spokój przecież naokoło brud smród i robi się ubustwo, a oczyszczalnia? A gdzie czysta woda? A gdzie czyste powietrze, żywność, mieszkańcy sami są tego przyczyną i brak rozwoju a czemuż niema wydobycia złóż w tym kraju bo wszystko zastawione czemu nic nie działa jak powinno bo tacy rządzący(plus sabotaż) a kto za to wszystko zapłaci ano podatnik w kolejnych podwyżkach wszystkiego no zajrzyjcie do portfela czy starczy na te długi własne, gminne,miejskie, powiatowe, wojewódzkie, krajowe, no spójrzcie a raty zobowiazan rosną i rosna
Mad Max27.10.2022, 08:07
Na taczkach ich wywieźć!Mam 5 dzieci!Zdjęcie sobie sprawę jak to podwyżka zwłaszcza w takich czasach.Kij im w...
NARODOWA27.10.2022, 06:12
w dobrobycie pisuarskim to tylko podwyżki są dobre HARACZE i nic wiecej a by sie paśli!!!
Wieszcz nowotarski26.10.2022, 23:54
Tuż za Dunajcem, bardzo blisko,
Było miejsce na lotnisko.
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany stary sznurek,
A nazajutrz obok sznurka
Od garbarza spadła skórka,
Wyrzucona przez Mareczka.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach,
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, nauszniki,
Stare trampki, piłka z dziurą ,
Połamane wieczne pióro,
Kilka opon od rowerów
I ogromny stos papieru.
Trochę również gabarytów
Mietek zrzucił bez motywów
Reszte z Warszawy i Słowacji dojechało,
Jakby tego było mało
Oto tak, od sznurka Jurka,
Wnet urosła śmieciów górka,
A z tej górki wielka na Tatry góra,
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na lotnisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.
Drugie się wnet rozbuduje
Jasiek tym wszystkim już podryguje.
Newsweek26.10.2022, 23:46
Najpierw podatki, teraz śmieci, dwa wysypiska i co nam jeszcze zafundujeciec w tej smogowej stolicy Polski? Już nawet w Newsweeku piszą że jesteśmy samobójcami żyjąc w tym miescie. Pamiętajcie, że geotermi nigdy nie będziecie mieli po 2 stronie Dunajca więc smog i smród nigdy nie zniknie z tego miasta, wręcz czekają nas śmieciary że śmieciami z całej Polski i znowu będziemy sławni.
Kabaret26.10.2022, 23:41
Miasto im daje zgody a Empol i FCC i tak kręci na 14 baniek lody.
Zdrowy rozsądek władzy gdzie jest?26.10.2022, 23:38
Mieszkaniec ja się nie zgadzałem!!! i nikt mnie o zdanie nie pytał, potem będzie zdziwko że syf w powietrzu jak się ludziom podniesienie ceny, ludzi nie stać na węgiel, zdobyć go to też wyczyn, jedzenie co raz to droższe a tutaj się podwyżki szykują w tym chorym układzie, a może to tak specjalnie bo jesteśmy za uczciwi?
Maria26.10.2022, 22:34
Ale się Firmy dogadały co do przetargu jak widać sąsiedztwo zobowiązuje.Można tylko unieważnić przetarg.
Mieszkaniec26.10.2022, 22:26
Zgadzamy się na dwa śmietniska to śmieci powinny być za darmo
Ktoś26.10.2022, 20:31
W nocy ciemno bo na prąd nie ma ????ale za to w piecu jasno bo na śmieci też nie ma???????
Syla26.10.2022, 19:49
Władza to już chyba pragnie dobić nas mieszkańców smrodem, drożyzna i kłamstwami nie ma obietnic wyborczych nie ma rozmów z mieszkańcami, radnych w tym mieście nie widać, mam wrażenie, że ta,Władza już dawno przerosła ignorancją mieszkańców poprzedników. Nie liczą się drzewa ani środowisko tylko po cichu pchane interesy śmieciowe. Najważniejsza biblioteka i dwa śmietniska, a nas mieszkańców dojechać cenami i kłamstwami.
Autor26.10.2022, 18:13
Niedługo cena za wywóz opakowań wrzuconych do kosza będzie wyższa niż towar który był w nich spakowany.
Bogdan26.10.2022, 18:09
podwyzki sobie dali i myslą ze wszyscy tak zarabiają !! Złodziejstwo i tyle . i tak są smieci DROGIE !!!!
Git malina26.10.2022, 17:30
Samiście se takich radnych powybierali to macie nowotarżony ja tam jestem szczęśliwy że wszystko zostanie u Was i moje nozdrza będą miały czym oddychać i jeszcze dołożycie do mojej gminy bo u mnie śmieci tanie....
Swój Jasiek26.10.2022, 17:26
Ziemię kupili już dawno więc nie jest tajemnicą, że swoich planów dopną i tak czy siak bo Was nikt o zdanie nie pyta.
Co postanowione w układzie państwowo-prywatnym dojdzie i tak do skutku.To było do przewidzenia, że my mieszkańcy zostaniemy cichymi sponsorami tych inwestycji i właśnie macie dowód na to, że będziemy.
Myśliciel26.10.2022, 17:20
Ale z tego co czytałem przecież Empol dostał zgody na budowę stacji przeładunkowej, a Fcc ma się rozbudowywać, po mieście krążą plotki że i tak spalarnia będzie. Rozumiem, że te wysokie ceny są po to żebyśmy tą spalarnię sami im jeszcze zafundowali przez te drastyczne podwyżki, no bo przecież za coś trzeba będzie ją wybudować.
Byznes plan26.10.2022, 17:17
Każdy w mieście już wie że Rządzi radny razem z Fcc.
Szymon26.10.2022, 17:07
Mamy już ogromne śmietnisko firmy fcc na którym walają się tony cuchnących śmieci przywożonych ciężarówkami nie wiadomo skąd. Ciężarówy stoją w długich kolejkach.Nad tymi górami śmieci latają stada kruków
gonią szczury. Te wszystkie cuda mamy naprzeciw lotniska do którego docierają smrodliwe zapachy i przyfruwa ptactwo co nie jest chyba bezpieczne. Moje pytanie do sprawujących władzę w tym mieście czy wy tego nie widzicie ? Dlaczego przez tyle lat nie ma żadnych kontroli? Przecinacie wstęgi na byle chodniku i tym się zajmujecie. Zapraszam na składowisko śmieci może ten zapach was obudzi. Taki syf robicie w mieście i jeszcze my mieszkańcy będziemy bulić za śmieci bo firmy tylko patrzą na kasę i robią co chcą.
Obiektywny26.10.2022, 16:19
Jan niech dalej rządzi. To za chwilę mieszkańcy będą płacić opłatę za świeże powietrze. Haha
Pakuję walizki26.10.2022, 16:16
Brawo Panie radny Janie. Dwa śmietniska, spalarnia w tle a śmieci dla mieszkańców drogie. Niech nam żyje jaśnie panujący.
swok z brzyzka26.10.2022, 15:03
Od miesiąca mam nieodebrany odpad komunalny sprzed domu. Kto za to odpowiada?
Osiol26.10.2022, 14:36
Może pora nie jęczeć i wypłaty podnieść o 40procent
Emeryci już 13 14 a zapowiadają 15tke
Radni posłowie dostali po ok 100proc t może teraz kolej na roboli by im starczyło na jedzenie węgiel ratę kredytu czy paliwo by do roboty dojechać
No i 500 + ma być już 800+ to ok 60proc podwyzki
Wielbiciel pisu26.10.2022, 13:34
Jakie śmieci?
Teraz to sie nazywa opał
Krakus już od kilku lat26.10.2022, 13:17
Miasto śmietnisk a ceny jak z kosmosu, współczuję mieszkańcom
Blokowy26.10.2022, 13:11
Rozumiem,że to nagroda za ten smród!
Ciekawe czemu26.10.2022, 13:10
Monopoliści zaszaleli ale im wszystko wolno. Od dawna robią co chcą i jak chcą jakość usług nijak się ma do cen...niestety
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl