01.11.2022, 09:00 | czytano: 5617

Podwyżek nie będzie

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Rada Miejska w Rabce-Zdroju odrzuciła projekt podwyżek opłat za odbiór śmieci.
Propozycja burmistrza Leszka Świdra mówiła m.in. o podwyżce opłat z 27 do 32 zł miesięcznie od osoby dla mieszkańców bloków i budynków wielomieszkaniowych oraz mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy kompostują odpady zielone - z 23 na 29 zł. Bez zmian, czyli 33 zł, nadal by płacili mieszkańcy domów jednorodzinnych bez kompostowników.
Zdaniem wielu radnych, to niesprawiedliwe, że podwyżki dotykają tych, którzy zainwestowali w kompostowniki i starają się ograniczać ilość oddawanych odpadów. Urzędnicy twierdzą natomiast, że mimo kompostowników ilość oddawanych odpadów zielonych wzrosła, podobnie jak ilość wszystkich śmieci. Odbiór odpadów jest coraz droższy, z uwagi m.in. na rosnące ceny paliw i energii, a firmy startujące w przetargu żądają coraz więcej. Podwyżki są konieczne, żeby miasto nie musiało w przyszłym roku dopłacić z własnego budżetu nawet 2 mln zł.

Radni uważają jednak, że miasto nie szuka rozwiązań na obniżenie ceny odbioru odpadów, a zaproponowane podwyżki są niesprawiedliwe i traktują mieszkańców wybiórczo. W głosowaniu sprzeciwili się wzrostowi opłat, oczekując od władz miasta nowych propozycji. Protest przeciwko podwyżkom złożyli też w urzędzie mieszkańcy osiedla Orkana.

Ostatnie podwyżki rachunków za śmieci były w Rabce-Zdroju prawie dwa lata temu. Od tego czasu radni kilkukrotnie odrzucali kolejne propozycje burmistrza. Zdaniem włodarza miasta, takie działanie odbije się negatywnie na finansach samorządu.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
taka prawda03.11.2022, 08:31
A wiecie ile deklaracji na śmieci złożono i uregulowano zaległości przy okazji składania wniosków o dodatek węglowy
POmroczność jasna01.11.2022, 19:05
Znalezione na innym portalu, dokładnie obrazuje to co się dzieje z cenami śmieci w Rabce. Cytuje"Szczerbata ale szczera 2022-10-31
Strategia Panow BezRadnych i etatowych urzędników jest bardzo prosta i sprawdzona ,,otóż co roku niby debatują a nawet nie zgadzają się z podwyżkami ( taka niby troska o dobro mieszkańców i i ich portfele) ) a po miesiącu ( jak co roku) dowiadujemy że jednak nie udało się utrzymać starych cen ,więc jednak będzie drożej.Nikt nie wspomni że ludzie ci ,w zdecydowanej większości nie mają zielonego pojęcia o zarządzaniu finansami."
Osiol01.11.2022, 13:01
Czy w innych krajach posegregowane śmieci są odbierane za darmo jako sorowce wtorne
Władza chce oddać wszystkie obowiązki innym więc sama staje się zbędna po co ona potrzebna by diety brac
Mieszkaniec01.11.2022, 10:06
Radni!! Bardzo dobrze, macie racje ! Niech zacznie sprzedawać smieci segregowane to wyjdzie na swoje a nie tylko oddawać i ktoś inny na tym zarabia. Dopiero co podniósł podatki !! Ale za droge do chabówki nawet sie nie zabiera .
p01.11.2022, 09:55
ale pensyjki, nagrody ,dodatki to sobie urzędnicy miejscy co roku rekompensują podnosząc o kilkaset zeta ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl