11.11.2022, 15:20 | czytano: 5813

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Targu. Gromkie brawa dla ukraińskiej delegacji (zdjęcia)

Fot. Piotr Dobosz
- W imieniu obywateli Ukrainy, których Bóg w tych trudnych czasach sprowadził na Podhale, chciałabym z całego serca pogratulować Państwu Święta Niepodległości. Dziękujemy Polsce i Polakom, którzy jako pierwsi wyciągnęli pomocną dłoń. To dzięki wam, my i nasze dzieci jesteśmy bezpieczni. Niech Polska zawsze będzie wolnym i niepodległym państwem, a Polacy - szlachetnym narodem, w którego sercu żyje dobro, miłość, sprawiedliwość i empatia. Niech żyje wolna i niepodległa Polska - mówiła Julia Strilets, przedstawicielka ukraińskiej delegacji, podczas nowotarskich obchodów 11 listopada.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą w intencji Ojczyzny w kościele NSPJ, po których ich uczestnicy - m.in. poseł Edward Siarka, samorządowcy, przedstawiciele służb, związków, organizacji i szkół przemaszerowali ze sztandarami na Rynek. Tu, pod Tablicą Pamięci 1920 na frontonie ratusza, złożono wiązanki kwiatów, odśpiewano Hymn i Rotę.
Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło delegacji mieszkających na Podhalu Ukraińców. Składaniu przez nią wiązanki, towarzyszyły gromkie brawa mieszkańców. Do wojny w Ukrainie nawiązywał też w swoim okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Grzegorz Watycha.

- Radosne świętowanie Narodowego Święta Niepodległości ma nas łączyć. Łączyć wszystkich Polaków - tych z dużych miast i małych miejscowości, starszych i młodszych. Bo ojczyznę przecież ma się tylko jedną. Tę, której mamy strzec i służyć (…). By dobrze zaplanować przyszłość, trzeba pamiętać o historii oraz wyciągać właściwe wnioski z doświadczeń minionych pokoleń (…). Zanim jednak nastał czas rozbrajania wojsk zaborców i tworzenia od podstaw struktur państwowych, przez Europę przetoczyła się straszliwa wojna. Wojna wyniszczająca państwa, która pochłonęła miliony ludzkich istnień. Nasuwa się w tym miejscu, w tym roku właśnie, refleksja. Czy dla nas, współczesnego pokolenia ludzi, którzy nie musieli z bronią w ręku walczyć o wolność Polski, doświadczenie wojny jest aby na pewno zamierzchłą przeszłością, która nie ma szans powtórzyć się w 21 wieku? Wielu spośród nas tak myślało i żyło w tym przekonaniu, w zachwycie dla zdobyczy cywilizacji oraz demokracji, w przekonaniu, że pokój między państwami jest zagwarantowany różnymi umowami, paktami, sojuszami. Ale początek bieżącego roku brutalnie zweryfikował takie przekonanie. Od lutego mamy wojnę za naszą wschodnią granicą. Widzimy i czujemy realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Przekonaliśmy się naocznie, że nasz sąsiad ze wschodu nie waha się użyć siły, zadać śmierć i cierpienie niewinnym ludziom, by osiągnąć swój cel podporządkowania sobie innych państw i narodów. Wszyscy dobrze znamy naszą historię i wiemy, jakie były przyczyny rozbiorów Polski. Dlatego tym mocniej i z większą odpowiedzialnością za losy naszej ojczyzny, na przekór problemom i kryzysom, musimy się jednoczyć pod białoczerwoną flagą, żeby nie stracić tego skarbu, z trudem wywalczonego i okupionego wieloma ofiarami, jakim jest wolna i niepodległa Rzeczpospolita Polska (...). W tym uroczystym dla nas, Polaków, dniu, pragnę wyrazić też słowa wsparcia i jedności dla narodu ukraińskiego, który stanął do walki o swoją wolność i suwerenność. Wielu Ukraińców, których wojna wypędziła ze swoich domów i znaleźli schronienie w Polsce, także w Nowym Targu i na Podhalu, jest tutaj, by symbolicznie dać wyraz swojego pragnienia do życia w pokoju we własnym niepodległym kraju. Głęboko wierzymy, że to pragnienie się spełni i rosyjski imperializm zostanie powstrzymany i zahamowany - mówił nowotarski burmistrz.

Przedpołudniową część uroczystości zakończył występ Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Musiaka oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Srebrne Nuty”, pod dyrekcją Piotra Burcana.

Po południu, od godziny 17, w Miejskim Centrum Kultury - część druga rocznicowych obchodów. Po wystąpieniu przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Luberdy, zaplanowano wręczenie odznaczeń i medali państwowych oraz samorządowych, a później koncert pt. „Jazzowe Stany Moniuszki", czyli utwory Stanisława Moniuszki w nowych, jazzowych aranżacjach, w wykonaniu Karoliny Śleziak - śpiew, Bartosza Kalickiego - fortepian oraz Kwintetu Śląskich Kameralistów.

p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jarek12.11.2022, 09:39
Za PRL-u byliśmy państwem satelickim i rozwijaliśmy się dynamicznie lecz był jeden problem nie chciało się pracować tylko strajkować i było powiedzenie im gorzej tym lepiej. Gierek powiedział za 20lat zaczniemy odczuwać dobrobyt i prawdę powiedział nie przeskoczymy ekonomii.
Dzisiaj jesteśmy zwykłą kolonią pucybutem zachodu nie mamy technologii przemysły a bogactwa naturalne sprzedadzą by utrzymać pozory dobrobytu.
Sprzedaliśmy się za paciorki wódkę jak Indianie . Premier Donald Tusk -Polacy praca na zachodzę (tam kible czekają na was 5 mil wyjechało ) Prezydent RP Lech Kaczyński zapytany co zrobi jak wszyscy wyjadą - sprowadzi Chińczyków . Polak był głupi jest głupi i będzie głupi.
N@jr4d11.11.2022, 18:52
wspominajmy niepodległość, tak szybko ją straciliśmy..
Rafal11.11.2022, 16:42
Alez co to za niepodleglosc chyba wirtualna.
STAŚ11.11.2022, 16:14
Niepodległość!!!
Sprawa nader ważna!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl