13.11.2022, 10:11 | czytano: 8776

Protest właścicieli składów węgla: "Żądamy rozmów” (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
Właściciele i pracownicy składów opałów wraz z rodzinami przyjechali pod otwierany tunel w Naprawie, aby wyrazić swoje niezadowolenie. - Nikt z rządu nie chce z nami rozmawiać, stąd ten protest. Skoro nie chce nas słuchać rząd, to niech posłucha nas społeczeństwo - mówił Wojciech Skarbek z firmy PHU Lech, Leszek Nędza.
Transparenty z hasłami “Rząd zabija składy węgla”, “Zabójcy polskich firm”, “żądamy rozmów”, “Zabraliście pracę, zabierzcie podatki” pojawiły się w sobotę 12 listopada w pobliżu otwieranego tunelu. Właściciele składów z węglem chcieli w ten sposób zwrócić na siebie uwagę przybyłych na uroczystości przedstawicieli rządu i lokalnych samorządów, a także mediów. Powodem takiego protestu jest brak odpowiedzi ze strony rządu na prośbę o spotkanie.
- Napisaliśmy list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Było to we wrześniu. Otrzymaliśmy tylko informację, że sprawa została przekazana jako ministrowi właściwemu, ministrowi Sasinowi. Poprosiliśmy o rozmowę i do chwili obecnej nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nikt nie chce z nami rozmawiać, stąd ten dzisiejszy protest - zaznacza Wojciech Skarbek.

Rozmowy właścicieli składów z opałem mają dotyczyć sytuacji w jakiej się znaleźli, a chodzi o brak możliwości zakupu węgla od polskich producentów. Składy, aby móc sprzedawać i zarabiać na utrzymanie pracowników próbują ściągać węgiel, ale ten jest znacznie droższy.

- Jest wybiórczość kto będzie handlował węglem. To jest wyłonienia swoich firm. W literze prawa zabroniono nam kupić od spółek węgiel, a gwarantuje nam to Konstytucja - mówi oburzony Janusz Ożóg z firmy Skład Trans.

Składy są zmuszone do kupowania węgla importowanego, który jest znacznie droższy. Protestujący podali przykład, że kupują węgiel za ok. 3 tys. zł, podczas gdy od polskich kopalń ta kwota wynosi ok. 1700 zł. Przedstawiciele składów z opałem deklarują, że ich marża, to ok. 10 proc, co przy możliwości zakupu polskiego węgla sprawia, że finalny odbiorca tonę węgla kupuje za mniej niż 2 tys. zł.

Nowe zasady sprzedaży węgla osobom fizycznym sprawił, że pojawiły się ogromne problemy i kolejki. - Mamy teraz taką sytuację, że są osoby fizyczne, które stoją pod kopalnią i odbierają po 3 tony węgla. My odbieraliśmy hurtowe ilości i kolejek takich jak teraz kilkudniowych nie było - zaznacza Wojciech Skarbek. - Ma pan czas, żeby stać pod kopalnią dwa dni, żeby odebrać węgiel? Później w kolejce 2 godziny, żeby za niego zapłacić? I jeszcze znaleźć kogoś, kto przewiezie ten węgiel. To farsa - dodaje.
Protestujący właściciele składów opałów obawiają się o przyszłość swoją, swoich pracowników i ich rodzi. Brak możliwości zakupu opału celem odsprzedania z zyskiem sprawia, że firmy działające po 20 - 25 lat są na skraju bankructwa, co nie tylko dotknie ich osobiście, ale także sprawi, że ucierpi na tym budżet państwa. - Płaciliśmy akcyzę, VAT i podatek dochodowy. To były znaczące dla budżetu kwoty od tysięcy składów opałów. Teraz uniemożliwia się nam pracę, co odbije się na gospodarce - tłumaczy Skarbek.

Protest w pobliżu nowo otwartego tunelu im. Marii i Lecha Kaczyńskich miał charakter pokojowy, a przyjechali na niego właściciele składów opału z Małopolski i Śląska. Manifestujący przedsiębiorcy nie blokowali drogi, a jedynie poprzez hasła wypisane na transparentach chcieli zwrócić uwagę na problem. Nie wykluczają jednak w przyszłości zaostrzenia formy protestu, jeśli nie zostaną wysłuchani przez przedstawicieli rządu.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
komentarze
Ymre16.11.2022, 07:41
Strach pomyśleć co by było gdyby władze w Polsce były innego namaszczenia...
mirek15.11.2022, 20:50
co nagle biedoki płaczom ze nie mają pieniedzy ale ja sprzedawali po 3000 tysiące za tone węgla to nagle im żle
mądry15.11.2022, 18:19
bardzo dobrze się stało że w końcu macie konkurencję wywaliliście ceny 200 procent i myśleliście że pojecie od razu a tu niespodzianka protestujcie sobie powodzenia ja na składzie nie kupiłem jeszcze ani grama węgla za to w gminie kupię
ciekawski15.11.2022, 09:48
Ale z Was naiwniacy z wypranymi mózgami przez przekaz medialny - rtv wszystkie. Gigantyczna podwyżka cen węgla, prądu, gazu nie wynika z kosztów ich uzyskania, tylko z narzuconych MARŻ przez żydopisowski rząd i ich sługusów w kontrolowanych przez pis spółkach skarbu państwa. Koszt wydobycia węgla w kopalniach to ok 300 - 400 zł tona. Niektóre kopalnie np. Budryk sprzedają go w cenie ok 1200 - 1400 zł tona. Spółki państwowe PPG, Tauron, Węglokoks pozyskują z kopalń węgiel po ok 400 zł tona ale sprzedają go po ok 1800 tona - i kto tu ludzi robi w ch... ? Celowe działanie żydopisowskiego rządu polega na tym, by wymusić na właścicielach składów opałowych zakup węgla po wyższych cenach by w detalu go sprzedawali po ok 3000 zł tona i więcej, by potem utrzymać cenę na rynku powyżej 2000 zł tona, z czego osiołki pisowskie będą się bardzo cieszyć, bo zapłacą mniej niż na składach. Jak myślicie, kto zgarnia różnicę między kosztem wydobycia tony węgla ok. 400 zł tona a jej sprzedażą za 2000 zł tona ? Teraz pomnóżcie tą różnicę przez miliony ton węgla, to będziecie wiedzieć jak nas okrada żydopisowski rząd. Dla Polaków węgla nie ma - zdobycie go przez zakup internetowy w PGG, czy Tauron, graniczy z cudem - ale setki tysięcy ton węgla jadą ZA DARMO na Ukrainę jak i paliwa - olej nap. etylina, a za wszystko płaci kto ? Pan płaci, Pani płaci, Polacy płacą.
normal15.11.2022, 09:16
Czytając te wszystkie komentarze to wygląda na to że:
PO jest super bo pozwalało na te wszystkie przekręty i oszustwa.
PIS jest zły bo chce to ukrócić i doprowadzić do normalności
normal15.11.2022, 09:12
Chciwość i Pycha to największe grzechy obecnych czasów.
Właściciele składów czy też innych prywatnych firm jeżdżą Mercami po parę milionów za sztukę a ich pracownicy zarabiają nie całe 3 tysiące brutto - może to kara Boska. Wiem bo pracuję w takiej firmie.
200 czy 300 % MARŻY !!! to teraz nic nadzwyczajnego
Ciesze się że PIS nareszcie robi z tym porządek.
Przy najbliższych wyborach głosuję na PIS.
lb15.11.2022, 07:57
no i karma wróciła.
anna14.11.2022, 18:42
Ale pięknie żarło i myśleli ,że będą żreć chochlą cały czas.Wywalili ceny do nieba a teraz płacz. I bardzo dobrze.Brawo rząd! Zamykac te pazerne składy.
anna14.11.2022, 18:36
Protestują biznesmeni, sługusy PO.Krzywda sie dzieje,ale wywalić cenę ponad 2 tys więcej to było dobrze i gnębić ludzi.Wyp....
atocymbał14.11.2022, 16:21
@@@ Osioł:tobie tak zwyczajnie klapouchy nie przysłaniają rzeczywistości bo coraz bardziej się kompromitujesz?
zagapiony14.11.2022, 15:53
Przepraszam, gdzie był ten węgiel z 10% marżą? Ktokolwiek widział? Ktokolwiek wie? Bo ja chyba przegapiłam..
Misiek14.11.2022, 15:07
Na pgg węgiel 1200 w Poroninie na stacji 3600.Kto was słucha spi...ie do domów .
Kazik14.11.2022, 14:19
Janosik dobrze pisze! A z tym ze h*** zawsze ale to zawsze musieli człowieka wyrypać na 200 kg na tonie. Banda złodziejaszków.
ot tak sobie14.11.2022, 13:08
Rząd PiS naobiecywał górnikom i teraz ma tylko z nimi kłopoty.
Górnicy dostają olbrzymie odprawy z naszych podatków a na drugi dzień pracują w kopalniach w Czechach.
Pis to partia komunistyczna
Osiol14.11.2022, 11:53
Do janosik

Jeszcze trochę persfazji i poddasz się eutanazji
Przedstawiciel Okupanta14.11.2022, 11:21
@Janosik, święte słowa napisałeś od A do Z się z tym zgadzam. Szczególnie prawdą jest to oszukiwanie na wadze i sypanie miału, a ostatnie zdanie to clou cytuje "zostali podpuszczeni, żeby popsuć imprezę otwarcia tunelu, no bo jakoś trzeba dowalić PiS."
Sumienie14.11.2022, 11:14
Najpierw władza obiecywała, że węgla starczy na 200 lat. Ta sama władza podpisuje kontrakty na 2 duże elektrownie atomowe a w planach mają trzecią. Widzicie jak sprytnie Was oszukują. Ale ich sami sobie wybraliście. Brawo Wy
Janosik14.11.2022, 09:43
Niestety, taka jest kolej rzeczy. Kończy się epoka ogrzewania węglem, to i handel węglem zaniknie. Kiedyś Nowy Targ słynął z kożuchów. Jak ktoś miał kasę wiadomo było, że to kuśnierz. Nosili się jak panowie, a później wielu stało się pospolitymi pijaczkami. To samo stało się z "konikami". Tak to już jest, że postęp likwiduje miejsca pracy. Typową ofiarą postępu technologicznego był Ferdek Kiepski, kiedy to saturatory zostały wyparte z polskich ulic przez butelkowaną wodę mineralną i gazowane napoje. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat podobny los spotkał wiele zawodów. Dziś nie ma już introligatorów, kaletników, szewców, kuśnierzy, zegarmistrzów. Coraz mniej stolarzy i zdunów. Byli kiedyś woźnicy, kowale, no i przyszedł czas na składy węglowe. Ból dla nich jest tym większy, że stało się to nagle. Ale można to było przewidzieć. Ja ich nie żałuję, ponieważ mam duże doświadczenie w kupowaniu węgla. Od dwudziestu lat kupowałem węgiel, pamiętam takie ceny jak 180zł za tonę. Jak przywozili mi węgiel, nosiłem wiaderkami do piwnicy i każde wiaderko ważyłem i zawsze na tonie brakowało 100-200kg. Jeden rekordzista orżnął mnie 400 kg na tonie. I różny to był węgiel. Tak ładnie potrafili nałożyć, że na wierzchu ładny węgiel a w środku sam miał. Kiedyś robotnicy w ramach protestów niszczyli maszyny zabierające im prace. Właściciele składów węglowych mogliby np. niszczyć wiatraki i fotowoltaikę, ale przecież większość z nich, takie coś sobie pozakładali. Wiedzą, że są na przegranych pozycjach, ale zostali podpuszczeni, żeby popsuć imprezę otwarcia tunelu, no bo jakoś trzeba dowalić PiS.
Osiol14.11.2022, 08:56
Zwolnić pracowników sprzedać sprzęt( póki jest jeszcze komu) zatrudnić się w urzędzie i problemy z głowy
A niech se radzą i handlują w gminie, niech piszą i licza ile kto spalił i kontrolują w domach czy nikt za dużo nie zgromadził i nie spekuluje drewno podobnie do kilograma spisać....
Optymista14.11.2022, 08:01
@Wektor
Dla informacji; nie pracuję w tej branży ale podstawy ekonomii znam
Taka prawda14.11.2022, 07:02
Polska w latach 2019-2021 otrzymała ponad 45 miliardów złotych z aukcji uprawnień do emisji CO2. Gdzie są te pieniądze? Miały być przeznaczone na transformację energetyczną.
Tak13.11.2022, 23:50
Drewnem niech zaczną handlować, Po wam nie pomoże, ja głosuję na PiS i koniec.
Wektor13.11.2022, 23:00
@janusz ko walski

Jesteś nad wyraz czytelny. To ciekawe co piszesz, naprawdę interesująco jest cię czytać, zwłaszcza że ten
wywód jest obszerny i wyjaśnia mi wszystko, nawet nie mogę cię wyprowadzić z błędu :). Inaczej. Mógłbyś
pisać jaśniej, bo jesteś niezrozumiały. Jakieś konkrety, uzasadnienie, bo na razie nie wiadomo co cię BOLI.

@Optymista

Czy ty musisz pracować w tym zawodzie (branży), możesz wyjechać do chameryki, tam cię zrozumieją :).
Jurek13.11.2022, 22:42
Złodzieje złodzieje! Się ukruciło zarabianie kokosów na zwykłych ludziach.
Było uczciwie małą łyżeczką to do dzisiaj byś cie handlowali.
Jacek13.11.2022, 21:24
No cwaniaczki teraz protestują,niech sprzedają po 1800 za ekogroszek to i kupcy będą ale jak chcą zbić kokosy na tonie to niech giną.
Optymista13.11.2022, 20:10
Chcesz taniego węgla, to se go kup u górnika ale jak ci go nie sprzeda górnik tylko kopalnia, to doliczy podatki i narzuty. No tym sposobem masz węgiel jeszcze w atrakcyjnej cenie. Bierz taczki lub biedkę i zapychaj na kopalnię po czarne złoto. Jeden kurs to ok. 50 kg a 3 tony to 60 kursów. Masz czas to w drogę
Jeżeli chcesz żeby ktoś ci go przywlókł pod chałupę, to musisz się liczyć z tym że ten ktoś pojedzie za ciebie na kopalnię odstoi swoje w kolejce (czas to pieniądz) przywlecze to coś czarnego na taczkach lub samochodem ciężarowym od którego musi zapłacić podatek, na wodzie nie pojedzie musi więc wlać to coś żółtego tłustego do baku (ON) za które rozlicza się według ceny netto, polami też nie pojedzie tylko drogą czasami płatną i znowu ten haracz. No i ten wredny zus który wystawia łapska po daninę.
Chciałbyś żeby to był już koniec. Niestety skarbówka czeka na podatek VAT i dochodowy od przewoźnika.
To jeszcze nie koniec. Kierowca jest tylko kierowcą i żeby porozliczać faktury dla takich leni co nie wożą sobie sami, to musi ktoś mu rozliczać te wredne papierzyska a nikt tego nie zrobi za darmo (zus go też złupi).
Byłby to już koniec ale kierowca jest pracownikiem a nie właścicielem i do tego przywozi wągiel na skład a ten z kolei też jest opodatkowany.
Czy to już koniec. NIE
Dolicz jeszcze marżę w której zawarte są koszty inne (opony, oleje, przeglądy hamulce ogólnie serwis samochodu ciężarowego dodatkowo koszty utrzymania placu/składu).
A teraz: jak głosowałeś na PIS to im podziękuj a do pozostałych nauczcie się ekonomii albo otwierajcie składy węglowe i nie zazdrośćcie innym.
janusz ko walski13.11.2022, 19:57
Wektor

Wysokie ciśnienie atmosferyczne weź podwójną dawkę lekarstw jak ja
Wektor13.11.2022, 16:12
Dla przypomnienia.

Wektor 22:27, 9 września 2022

No to zaczynamy nową fascynującą zabawne z opozycją :).

Po ile węgiel? 09.09.2022
W sklepie PGG ekogroszek już po 1770 zł za tonę.
Z kolei za węgiel (kostka, orzech, groszek) zapłacimy 1420 zł za tonę.
A będzie jeszcze taniej :).

Co na to GRUPA spekulacyjna ???
--------------------------------------

Wektor 21:48, 26 września 2022

"Jeżeli ludzie wytrzymają to szaleństwo spekulacyjne, to kto na tym straci? Przedsiębiorcy?, którzy prowadzą
działalność gospodarczą (skład węglowy), którzy muszą co miesiąc zapłacić podatek, muszą zapłacić pracownikom,
węgiel, który zalega na składzie węglowym, powoduje straty, ponieważ nie ma obrotu, co wiąże się ze spadkiem
cen. Kto na tym straci? Obywatel? A może Polak potrafi i jak zwykle w sytuacji kryzysowej poradzi sobie,
co historia niejednokrotnie pokazała :). No ale tak nie wolno :). Ma być ŹLE :)".

--------------------------------------

Cytat - "Składy są zmuszone do kupowania węgla importowanego, który jest znacznie droższy. Protestujący podali
przykład, że kupują węgiel za ok. 3 tys. zł, podczas gdy od polskich kopalń ta kwota wynosi ok. 1700 zł.
Przedstawiciele składów z opałem deklarują, że ich marża, to ok. 10 proc., co przy możliwości zakupu polskiego
węgla sprawia, że finalny odbiorca tonę węgla kupuje za mniej niż 2 tys. zł".

KŁAMSTWO TOTALNE. No cóż :). Paradoks to dzisiaj święte słowo :).

Były poseł (producent wina) Janusz Palikot przekonuje, że opozycja musi KŁAMAĆ, aby wygrać z PiS.
I PO kłamie na całego. Przecież nie może być inaczej :). NO BA :).
Donald Tusk - "Nie umiesz działać na emocjach w polityce, to daj sobie spokój z marzeniami o zwycięstwie".

W żadnym innym państwie UE a może nawet i całej Europy nie ma głupszej opozycji niż w Polsce (LPO). Atakuje
ona polski rząd za wszystko, co przyniesie parę punktów procentowych, a w rzeczywistości poprzez atak po prostu
się ośmieszają i wykazują swoją głupotę. Najgorsze jest to, że popiera ich ok. 25% wyborców, co pokazuje ich
intelekt. Rosyjski TVNiet zrobił reporterską maskirowkę, że węgiel z Australii rzekomo się nie pali, oni by
chcieli dalej sprowadzać do Polski węgiel z bandyckiej rosji i finansować rosyjskie zbrodnie. Lewactwo LPO to
są takie ciepłe kluchy pełne roszczeń, bo im się należy. Typowy elektorat berlińsko-moskiewski.

A tak w ogóle, będzie straszna zima i w związku z tym, opozycja wygra wybory :D. NO BA :).
Rak13.11.2022, 15:41
Po co prywatni jak państwo rozprowadza węgiel, po co demokracja nie lepsza by była dyktatura.
Młynorz13.11.2022, 13:26
A gdzie wcześniej kupowali węgiel?
Podatnik13.11.2022, 13:18
Podobno wcześniej przez lata płacili poniżej 100 euro za tonę a sprzedawali nam za ponad 300 euro. No to teraz mają naprawdę załamanie biznesu i marża już nie ta.
Ss13.11.2022, 13:00
Rząd jak chciał, żeby prywatne firmy pomogły w transporcie węgla z portów to chętnych nie było. Gdy władze sobie poradziły w inny sposób, to protest. Najlepiej by było gdyby rząd im dostarczył węgiel po 1000 zł, a oni sprzedawali by go po 4 tysie.
Smok13.11.2022, 13:00
PL, wielbiciele pisu już w dużej części zawakcynowani, sporo już się odmeldowało z tego świata, teraz dziadki jeszcze wyzamarzają, ja tam o kolejne wybory jestem spokojny. Garbate nosy z pisu już nie dojdą do władzy.
Osiol13.11.2022, 12:37
Bo składy oszukiwały i kasowały po 900zl a teraz dobry rząd sprzedaje po 2000zl i by go całowali tam gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę.
Trudno to zrozumieć ale ludzie się cieszą ze tanio ale to wyższa matematyka zapewne gdzia mi ją zrozumieć ale 2mld na propagandę tv działa
Kontrolują im wszystko a oni zadowoleni jedno jest w tym ważne byle sąsiad miał gorzej odemnie buuuhhhh ha ha ha ha ha
Wnerwiony13.11.2022, 11:58
Co za bzdury!!! 10% marzą? Kupowali tani węgiel na kopalni,a odbiorcom sprzedawali po 3 tys.Korytko się urwało,i bardzo dobrze!!! Na wiosnę węgiel na kopalni kosztował niecałe 900 PLN,a na składach 2 tys.To jest 10% marzy? Już dość się nażarli!!!.Całą polską gospodarkę niszczą posrednicy!!!
Wdzięczny za 500+13.11.2022, 11:58
Do Anki: zgadzam się z tobą w 100%. Wiem to z własnego doświadczenia.
Węglowy biznesmen13.11.2022, 11:32
Powinni zabronić wójtom rozprowadzania węgla po atrakcyjnych cenach
PL13.11.2022, 11:12
Lepiej niech siedzą cicho, bo zaraz wyleją wielbiciele pisu na nich falę pomyj, tak jak kiedyś na nauczycieli, górników, lekarzy, rolników itd...
Anka13.11.2022, 10:50
Prawda jest taka, że na początku roku liczyli na kokosy (w związku z sytuacją światową) a tu bryndza...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl