14.11.2022, 16:35 | czytano: 2146

Zespół Góralski im. Klimka Bachledy występuje już od 70-ciu lat (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Jubileusz 70-lecia Klimkowie świętowali na scenie Domu Ludowego w Kościelisku. Były tańce, śpiewy, przedstawienie i wiele życzeń oraz prezentów.
W sobotę 12 listopada Zespół Góralski im. Klimka Bachledy z Zakopanego świętował okrągłą rocznicę działalności. Zespół powstał w 1952 roku przy zakopiańskiej "Cepelii", a przy Związku Podhalan działa od 1957 roku. Zespół skupia całe rodziny i pokolenia górali.
- Dorobek artystyczny zespołu to programy i przedstawienia oparte na tradycjach podhalańskich, m.in. programy: Na hali, Zaloty, Wesele góralskie, Jasełka. Oprócz muzyki, tańca czy śpiewu z regionu Podhala w skład występów wchodzą obrzędy, gra na starych instrumentach, poezja, sztuka, przedstawienia teatralne, a nawet pierwsza góralska opera pt. "Jadwisia spod Regli" - informują Klimki.

Przez ostatnie 65 lat swego istnienia zespół dał ponad 2000 występów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Na swoim koncie zespół ma liczne nagrody oraz wyróżnienia.

Kierownikiem zespołu jest Zofia Kubiniec-Stanuch, którą członkowie zespołu traktują jak mamę, a dom rodziny Stanuchów jest im jak drugi dom.

Na początku jubileuszowego zespołu Zofia Kubiniec-Stanuch przypomniała kierowników zespołu, których już nie ma. Najmłodsi członkowie zespołu zapalili lampki upamiętniając tych, których już nie ma.
Po występie przyszedł czas na liczne podziękowania i prezenty zarówno dla zespołu, jak i jego kierowniczki. Podziękowania płynęły od obecnych na jubileuszy przedstawicieli Związku Podhalan zarówno zarządu, jak i pojedynczych oddziałów, od burmistrza Zakopanego Leszka Doruli, władz powiatu, przedstawicieli ośrodków kultury, a także od innych zespołów z terenu Podhala.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl