NOWY TARG. Przez ostatni tydzień, do wczoraj, przed budynkiem starostwa, w mieście, które jest w Małopolsce niechlubnym smogowym symbolem, stały „mobilne płuca”. 30 listopada pojawią się w Rabce-Zdroju. Ruszyła kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.
Z okazji "Dnia Czystego Powietrza" Polski Alarm Smogowy rozpoczął właśnie czwartą edycję ogólnopolskiej kampanii. Z okazji jej inauguracji, w starostwie odbyło się spotkanie, w którym oprócz przedstawicieli PAS uczestniczyli starosta, wójt Szaflar i burmistrz Rabki-Zdroju. Było też 3-minutowe wejście „na żywo” w telewizji Polsat. Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja ustawiana jest w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor.
Równolegle z Nowym Targiem, mobilne płuca można było zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni - w Kujawsko-Pomorskiem, Otwocku na Mazowszu, oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim. W środę, 30 listopada - trafią do Rabki-Zdroju.
- Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - W tym sezonie grzewczym dysponujemy już siedmioma instalacjami, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki” - szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni. Te trzy przykłady pokazują, że nasza kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem. Liczymy na to, że po tym sezonie grzewczym do naszej kampanii przyłączy się więcej podmiotów.
Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” pokazuje, jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany.
Bardzo ważnym działaniem - jak przypomina PAS - jest również ocieplenie domu. Aż 70 procent polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło „ucieka” zwiększając koszty ogrzewania domu - w ocieplonym koszty obniżają się przeciętnie o około połowę.
p/