15.11.2022, 08:21 | czytano: 2116

Mobilne płuca znów w Nowym Targu. Ruszyła wielka kampania Polskiego Alarmu Smogowego

Fot. Archiwum Polskiego Alarmu Smogowego
NOWY TARG. Przez ostatni tydzień, do wczoraj, przed budynkiem starostwa, w mieście, które jest w Małopolsce niechlubnym smogowym symbolem, stały „mobilne płuca”. 30 listopada pojawią się w Rabce-Zdroju. Ruszyła kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.
Z okazji "Dnia Czystego Powietrza" Polski Alarm Smogowy rozpoczął właśnie czwartą edycję ogólnopolskiej kampanii. Z okazji jej inauguracji, w starostwie odbyło się spotkanie, w którym oprócz przedstawicieli PAS uczestniczyli starosta, wójt Szaflar i burmistrz Rabki-Zdroju. Było też 3-minutowe wejście „na żywo” w telewizji Polsat.
Jak informują przedstawiciele PAS, w tym sezonie grzewczym, w kampanii, pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy - realizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska - weźmie udział aż siedem instalacji mobilnych płuc. Odwiedzą one 63 lokalizacje w dziewięciu województwach.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja ustawiana jest w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor.

Równolegle z Nowym Targiem, mobilne płuca można było zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni - w Kujawsko-Pomorskiem, Otwocku na Mazowszu, oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim. W środę, 30 listopada - trafią do Rabki-Zdroju.

- Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - W tym sezonie grzewczym dysponujemy już siedmioma instalacjami, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki” - szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni. Te trzy przykłady pokazują, że nasza kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem. Liczymy na to, że po tym sezonie grzewczym do naszej kampanii przyłączy się więcej podmiotów.

Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” pokazuje, jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany.
Kampania - co podkreślają przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego - ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z „kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w „kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego.

Bardzo ważnym działaniem - jak przypomina PAS - jest również ocieplenie domu. Aż 70 procent polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło „ucieka” zwiększając koszty ogrzewania domu - w ocieplonym koszty obniżają się przeciętnie o około połowę.

p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
stan16.11.2022, 07:00
Jednak pożyteczni idioci rodem z komuny dalej są przez nieznane siły finansowane, banda którą należy jak najszybciej rozgonić na cztery wiatry, ekolodzy z bloku na 8-tym piętrze.
Dbajmy o siebie16.11.2022, 05:36
Jeżeli są dotacje do węgla to nikt takich kotłów nie będzie wymieniał. Jeśli by takiej dotacji do węgla nie było zdecydowanie szybciej przebiegła by zmiana na bardziej ekologiczne kotły (i dla uściślenia ekogroszek to nie ekologiczny opał tylko ekonomiczny)
Piana15.11.2022, 17:48
Polska węglem stoi , ale teraz starymi oponami bo stare buty i meble w tamtą zimę zostały spalone
Osiol15.11.2022, 15:30
Do wektor
Ależ socjalizm jest drugą gospodarką świata i pożycza kasę pierwszej i za chwilę będzie pierwszą gospodarką.
Może się opamietali ze kapitalizm to zły kierunek patrząc na chiny i stąd ten zwrot
avivat15.11.2022, 12:29
W starostwie odbyło się spotkanie, na którym nikogo ze smogowego miasta nie było. Nowy Targ powinien zrobić jedną zmianę. Zmienić burmistrza.
Wektor15.11.2022, 11:29
Zielony ład, wstęp do stworzenia super państwa, tz. zakamuflowanego socjalizmu, inaczej mówiąc,
ZSL-Zachodni Socjalizm Ludowy pod patronatem EPL-Europejską Partią Ludową :). Wypisz wymaluj
socjalizm pełną gębą :). I na co nam było wychodzić ze wschodniego "komunizmu"?, skoro weszliśmy
do zachodniego racjonalnego ładu, czyli socjalizmu z nieludzką twarzą :).

A tak w ogóle, będzie straszna zima i w związku z tym, opozycja wygra wybory :D. NO BA :).

PS.
A jak Niemcy dbają o ekologie??? (https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/86634/Polacy_na_Slowacji_wegla
_nie_kupia_zdjecia.html) 21:48. Oczywiście ekobujcy o tym nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć, oczywiście
MY musimy palić w swoich piecach ekologicznie, broń Boże węglem brunatnym, no ale w kyzysie...,
cytując protoplaste, "Róbta co chceta":). NO BA :)
Dym i szadze15.11.2022, 10:57
Ciekawe dlaczego akcja nie jest naglasniana w trakcie lub przed, ale po fakcie!!! I powinno to byc w okolicach waksmundzkiej , kolo policji, dlugiej, ogrodowej , rynku, w godz wieczornych 18-22. Manipulacje organow sprawujacych wladze tego miasta nie znaja granic!
PRANIE MÓZGU CHOŁOTY - POWTÓRKA Z HISTORII !!!15.11.2022, 09:53
A wsadźcie sobie te płuca w cztery litery i nie siejcie zamętu wśród ludzi !!!!
W każdy domu jak nie sprzątasz to kusz osiada i po czasie wytrzesz i masz brudna ścierkę. Trzeba być naprawdę głupcem, żeby pozwolić na taką manipulację !!!
nieten15.11.2022, 09:25
Ech, znowu chcą przekonywać ludzi, że palenie węglem jest niezdrowe, drogie i niewygodne, a prawda jest taka, że mają rację
Kuba15.11.2022, 09:11
"Palcie czym się da, z wyjątkiem opon" mówił w Nowym Targu 3.09.2022 r. prezes PIS-u Jarosław Kaczyński. Komentarz zbyteczny.
wera15.11.2022, 08:53
Ludzie wiedzą czym jest smog i czym palą w piecach. Zamiast wydawać pieniądze na kampanie informacyjne dajcie ludziom dotacje lub ulgi na wymianę pieca.
Osiol15.11.2022, 08:32
Mam proste wyjście zwolnić ludzi zamknąć ostatnie zakłady przenieść produkcję do usa Chin indi(60proc co2)kto potrzebuje pracy niech się przeprowadzi, jaTak po części zrobili niemcy proste ale genialne he he he he he
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl