17.11.2022, 13:03 | czytano: 3738

Decyzja ws. kontrowersyjnej strefy odroczona

Fot. UM Rabka-Zdrój
Małopolski Konserwator Zabytków przedłużył do 30 czerwca 2023 roku postępowanie ws. wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego części Rabki-Zdroju. Sprawa budzi w uzdrowisku duże kontrowersje.
W piśmie skierowanym do Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju podał, iż z przyczyn natury obiektywnej - z powodu dużej kumulacji spraw skomplikowanych pod względem merytorycznym, konieczności pozyskania specjalistycznej opinii - nie jest w stanie zachować dotychczasowego terminu załatwienia sprawy.
Przypomnijmy, iż w październiku 2020 roku Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego Rabki-Zdrój w określonych granicach. Konserwator uważa, że "układ przestrzenny Rabki-Zdrój, na który składają się średniowieczny układ ruralistyczny dawnej wsi oraz układ urbanistyczny uzdrowiska, winien być objęty ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków".

Spotkało się to z protestem władz miasta i mieszkańców. Pojawiły się obawy, że wpisanie do rejestru zabytków narzuci na mieszkańców masę ograniczeń np. przy remontach domów, ociepleniach, wymianie okien czy nawet przy sprzedaży nieruchomości.

Po protestach strefę ograniczono, ale część obaw pozostała.r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Takitam18.11.2022, 07:46
Lesiu, czy aby to nie ty doprowadziłeś do tej sytuacji? A teraz się tłumaczysz?
Osiol17.11.2022, 15:33
Było by uczciwe że po wpisaniu do rejestru zabytków podobnie jak dotuje się kościoły(remonty) dotowane były budynki prywatne(remonty)jak urzędnik chce coś wpisać niech też po drugiej stronie powstaje zobowiązanie.....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl