18.11.2022, 16:08 | czytano: 1824

Podsumowanie XXII Konkursu Młodyk Toniecników (zdjęcia)

zdj. Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu
BIAŁY DUNAJEC. Ponad 200 toniecników z 26 miejscowości wzięło udział w popisie par solowych i tańca zbójnickiego w ramach XXII Konkurs Młodyk Toniecników.
Występy oceniała komisja w składzie: Maria Porębska, Zofia Mieszczak, Anna Trebunia-Wyrostek, Sławomir Stoch oraz jako przewodniczący Józef Pitoń.
Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii do 10 lat
Taniec solowy
8 równorzędnych wyróżnień otrzymują: Stanisław Stoch i Julia Jarząbek – „Mały Zbójnicek” z Zębu, Michał Wilczek i Wioletta Łacek-Stoch – „Mały Zbójnicek” z Zębu, Jan Buńda i Sabina Rzadkosz - „Orlynta” z Bukowiny Tatrzańskiej, Wojciech Sobczyk i Katarzyna Fatla – GOKR Kościelisko, Wojciech Remiasz i Katarzyna Remiasz – „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej, Jakub Kaczmarczyk i Martyna Krzysiak – „Krzesany” z Cichego, Maciej Krzeptowski i Agata Kluś – GOKR Kościelisko i Miłosz Majkrzak i Magdalena Kacwin – „Małe Pieniny” z Krościenka.

W kategorii 11-13 lat
Taniec solowy - równorzędnych wyróżnienia otrzymują: Andrzej Bzdyk i Agnieszka Jasionek – „Mali Witowianie”, Jan Gromada i Julia Gał – „Mały Zbójnicek” z Zębu, Jakub Karpiel i Wiktoria Łacek-Stoch – „Zbójnicek” z Zębu, Kamil Jarząbek i Anna Dorula – „Zbójnicek” z Zębu, Kamil Jarząbek i Gabriela Zasada – „Zawrat” z Bustryku, Adrian Mrugała i Maria Skóbel – „Krzesany” z Cichego, Bartłomiej Jarząbek i Zuzanna Galica – „Zawrat” z Bustryku, Daniel Karwaczka i Anna Bartoszek – „Zyngierki” z Maruszyny Dolnej, Szymon Karpiel i Katarzyna Krzeptowska – „Polany” z Kościeliska, Jakub Luberda i Iwona Szostak – „Mali Skrzypnianie”.

W kategorii 14-16 lat
Taniec solowy - 6 równorzędnych wyróżnień otrzymują: Maciej Łukaszczyk-Capowski i Zofia Naglak – „Zornica”-TCK „Jutrzenka, Michał Zarycki i Weronika Słomka – „Zbójnicek” z Zębu, Piotr Remiasz i Zuzanna Nowobilska – „Białcanie”, Andrzej Jarząbek i Justyna Jarząbek – „Zawrat” z Bustryku, Jakub Paholski i Katarzyna Wójciak - „Mali Śwarni” z Nowego Targu, Krzysztof Remiasz i Maria Kuchta – „Mali Białcanie”.

Taniec zbójnicki

kat. do 10 lat
I miejsce – „Mały Zbójnicek” z Zębu
II miejsce – „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej
III miejsce – „Orlynta” z Bukowiny Tatrzańskiej
kat. 11 - 16 lat
I miejsce – „Krzesany” z Cichego
II miejsce – „Zbójnicek” z Zębu
III miejsce – „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

"Komisja składa podziękowania instruktorom zespołów za pracę włożoną w przekazywanie kultury i tradycji góralskiej. Najważniejsze kryteria oceny jury dotyczą wykonania tańca i śpiewu, ale należałoby również zwrócić uwagę na dopracowanie elementów stroju, na przykład stosowanie wąskich fartuchów (halek), odpowiedniej długości rzemieni, a także zachowania na scenie, w którym nie mieści się zwyczaj, by z inicjatywą podawania ręki dorosłym osobom wychodziły dzieci, w związku z czym komisja odradza witanie się uczestników z muzykantami" - zapisano w protokole.

Jury dziękuje muzykantom, prowadzącym konferansjerkę Natalii Karciarz i Agnieszce Matydze oraz organizatorom i sponsorom: Urzędowi Gminy i Radzie Gminy Biały Dunajec, Starostwu Tatrzańskiemu, Urzędowi Miasta Zakopane, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego, a także Telewizji Podhale za przeprowadzenie bezpośredniej transmisji z XXII Konkursu Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu.

opr.s/ zdj. Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl