26.11.2022, 14:57 | czytano: 1156

Poronin zaoszczędzi ponad 200 tys. zł na oświetleniu rocznie

Fot. Marcin Szkodziński
Wymiana oświetlenia ulicznego w gminie Poronin nie tylko poprawi bezpieczeństwo, ale także pozwoli gminie zaoszczędzić ponad 200 tys. zł rocznie na opłatach za energię elektryczną. Pojawią się także iluminacje świąteczne. Całość inwestycji kosztować będzie ponad 1,58 mln zł.
- Po naprawie lampy sodowej, czy rtęciowej świeciła tydzień, a później znowu czekaliśmy na jej naprawę - mówił o istniejącym oświetleniu ulicznym podczas sesji Rady Gminy Poronin w czwartek 24 listopada Adam Pawlikowski, przewodniczący rady.
Teraz oświetlenie uliczne w całej gminie Poronin czeka rewolucja. Gminie udało się podpisać umowę z firmą Tauron, aby zezwoliła na wymianę opraw świetlnych. 800 szt. ma zostać wymienionych na nowoczesne lampy led.

- To porozumienie z Tauronem, to kilka miesięcy ciężkiej pracy. Od Tauronu wydzierżawione są same oprawy, żeby można je było wymienić, ale słupy już nie - mówiła na sesji Anita Żegleń, wójt gminy Poronin. - Nowe instalacje ledowe będą miały zróżnicowany strumień światła. Najintensywniej będą świecić od wieczora do godz. 22 oraz nad ranem. W środku nocy, strumień światła będzie się zmniejszał o ok. 50 procent - informuje o dodatkowym sposobie oszczędzania energii wójt gminy.

Poza wymianą starych i często psujących się opraw świetlnych powstaną zupełnie nowe. Firma Altrum z Krakowa, która wygrała przetarg ma postawić 10 nowych latarni. Oświetlą one ciemny do tej pory odcinek na Kośnych Hamrach.

W gminie pojawią się także iluminacje świąteczne. Początkowo miało być ich tylko 100, jednak władze gminy zdecydowały o dokupieniu iluminacji.

- Pierwsze postępowanie unieważniliśmy. Druga oferta dała oszczędności na ok. 200 tys. zł. Przeznaczymy to na dokupienie iluminacji. Mieliśmy 100 szt. na całą gminę, to aż głowa bolała jak usiedliśmy nad mapą i patrzyliśmy gdzie je zawiesić. Kolejne 100 zostanie dokupionych - zaznacza Anita Żegleń.
Poronin oraz okoliczne wioski świątecznymi barwami zaświecą już 6 grudnia. Były jednak obawy, czy w dobie konieczności szukania oszczędności wydawać pieniądze na świąteczne iluminacje. - W 2021 roku zapłaciliśmy za oświetlenie 352 tys. zł. Po wymianie sodowych i rtęciowych lamp poprawi się nie tylko estetyka i bezpieczeństwo, ale też zużycie energii. Szacujemy, że zużyjemy mniej o ok. 60 proc, czyli zaoszczędzimy 210 tys. zł - wylicza wójt gminy Poronin.

Anita Żegleń przedstawiła wyliczenia, że zaświecenie 200 szt. iluminacji kosztować będzie miesięcznie 900 zł. Urzędnicy szacują, że iluminacje włączone będą przez ok. dwa miesiące, co łącznie wyniesie 1800 zł.

Warto oszczędzać, ale z drugiej strony jesteśmy gminą turystyczną. To jak wyglądają drogi i place, to nasza wizytówka. W skali oszczędności, to jest to niewielka kwota - zaznacza wójt gminy Poronin dodając, że chce aby mieszkańcom też zrobiło się ciepło na sercu po tym co przeżyli w ostatnich dwóch latach.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
zakoptikon20.12.2022, 12:14
Zamiast kupować 200 szt lichych iluminacji, mogliby przynajmniej ze 100 nowych latarni więcej wymienić na led
Lucek27.11.2022, 12:15
dobry Tauron a mógł się nie zgodzić takie mamy państwo
brum brum27.11.2022, 12:13
na bogato urzędas się wyżywi a ty podatniku kup węgiel na zimę za 3.400 za tone
Obywatel26.11.2022, 17:37
Najważniejsze że mieszkańcom zrobi się ciepło na sercu!
Osiol26.11.2022, 15:51
Hmm to ile jedna oprawa?

Ile dzierżawa słupa?(kwota zmienna? Stała? Czy po zakończeniu eksperymentu(dzierzawy) trzeba przywrócić stan pierwotny(stare oprawy)

200tys zwrotu(podobno na rok) więc ok 10lat zwrot inwestycji???
Jaka żywotność oprawy(lampy) bo Ledy nowe są niewymienne(zakłada się nową lampę nie tylko żarówkę)
Więc jaka żywotność i jaki koszt jednej szt i czy wymienna czy jednorazowa?produkt chiński czy europejski
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl